Savčenkové zpřísnili obvinění. Souzena bude za vraždu

ČTK ČTK
7. 7. 2015 8:29
Ruští vyšetřovatelé zamítli všechny žádosti vězněné ukrajinské pilotky. Včetně té, aby ji soudila porota.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští vyšetřovatelé přitvrdili obvinění vůči důstojnici ukrajinského letectva. Nadija Savčenková nově čelí obvinění z vraždy.

Až dosud ji přitom žalobci vinili "jen" ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů na východní Ukrajině.

"Obvinění skutečně zpřísnili," řekl agentuře Interfax jeden z obhájců Savčenkové Ilja Novikov. Jeho kolega Nikolaj Polozov oznámil, že vyšetřovatelé zamítli všechny žádosti jeho klientky, včetně té, aby ji soudila porota.

Případy žen obviněných ze zabití či vraždy dvou a více osob byly počátkem roku vyňaty z jurisdikce porotních soudů, protože ženy prý nemohou být v Rusku odsouzeny na doživotí. "Muži mohou být souzeni před porotou, ženy nikoliv. Považujeme to za nezákonné a hodláme to napadnout," řekl advokát.

Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena, když ji loni na východě Ukrajiny jako příslušnici dobrovolnického praporu zajali proruští separatisté.

Pilotka držela v ruské cele dlouhou hladovku, několikrát byla hospitalizována. O její propuštění žádali Kreml i nejvyšší představitelé několika západních států.

Savčenkové u ruské justice dosud nepomohlo ani to, že byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy