Hrozí nám teroristické útoky i mimo Donbas, varuje Porošenko

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 7. 2015 11:32
Podle ukrajinského prezidenta výrazně vzrostla úroveň diverzní a teroristické hrozby v regionech mimo oblast provedení protiteroristické operace.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev - Na Ukrajině výrazně vzrostla hrozba diverzí a teroristických útoků, a to mimo oblast bojů se separatisty v Donbasu na východě země.

Varoval před tím prezident Petro Porošenko. Současně vyjádřil znepokojení nad rostoucím počtem vražd a dalších zločinů.

"Výrazně vzrostla úroveň diverzní a teroristické hrozby v regionech mimo oblast provedení protiteroristické operace," prohlásil v pátek šéf státu při schůzce s premiérem Arsenijem Jaceňukem a ministrem vnitra Arsenem Avakovem.

Za "protiteroristickou operaci" označuje Kyjev tažení proti proruským separatistům, ovládajícím část Doněcké a Luhanské oblasti v průmyslovém regionu Donbas. Od poloviny února zde má platit příměří, avšak obě strany konfliktu se prakticky denně obviňují z jeho porušování.

Zločinci podle prezidenta využívají situace, kdy je značná část sil a zdrojů bezpečnostních složek soustředěna na boj s různými projevy a následky hybridní války Ruska proti Ukrajině, a proto "prudce stoupl počet jednotlivých druhů těžkých zločinů proti životu a zdraví občanů".

Ke vzniku této "kriminogenní situace" podle šéfa státu přispěla "teroristická uskupení" separatistů, příliv zbraní, výbušnin a munice z oblasti bojů i oživení aktivit osob se sklonem k porušování zákona.

Porošenko upozornil, že v Doněcké oblasti se počet vražd - i "z objektivního důvodu ruské agrese" - ztrojnásobil, v Černivické oblasti zdvojnásobil a počty vražd vzrostly i v Mykolajivské a Žytomyrské oblasti. Počet krádeží stoupl o 15 procent, a to zejména v Kyjevské a Ivano-Frankivské oblasti, podobně je na tom však i Černihivská a Lvovská oblast.

Ukrajinská média si všímají dnešního přepadení poštovního auta v Charkově. Lupiči ozbrojení automatickými zbraněmi zaútočili zrovna při přebírání peněz a podle policie zastřelili tři zaměstnance pošty. Pytle s penězi přeložili do svého auta a uprchli. Po pachatelích se pátrá.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy