Islamisté drželi v hotelu v Mali až 170 rukojmí. Akce má 22 obětí, vyhlášen výjimečný stav

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2015 22:46
Ozbrojenci napadli luxusní hotel Radisson v Bamaku, hlavním městě Mali. Mezi hotelovými hosty byla řada cizinců, včetně amerických či francouzských vojáků. Potvrzených obětí je 22. Na Twitteru se k útoku přihlásila skupina al-Mirábitún. Země vyhlásila výjimečný stav, který má platit deset dní pro celé území státu.V Mali působí i zhruba tisícovka francouzských vojáků a také vojáci z Česka.
Francouzští vojáci opouštějí po zásahu Radisson hotel v Bamaku.
Francouzští vojáci opouštějí po zásahu Radisson hotel v Bamaku. | Foto: Reuters

Bamako  - Zásah proti islamistickým ozbrojencům hlásícím se k teroristické síti Al-Káida, kteří ráno přepadli hotel Radisson Blu v  malijském Bamaku a drželi rukojmí, skončil. Oznámil to ministr bezpečnosti Salif Traoré.

Mali vyhlásilo po pátečním teroristickém útoku výjimečný stav, který má platit deset dní pro celé území státu. Podle nejnovější bilance si páteční masakr v hotelu v Bamaku vyžádal 22 mrtvých, včetně dvou útočníků, oznámil podle agentury AP maliský armádní velitel Modibo Nama Traoré.

Podle vojenských a bezpečnostních zdrojů ještě prohledávali členové zvláštních jednotek, mezi nimiž nechyběly především desítky francouzských vojáků, vnitřek budovy. Oficiální informace o skutečném počtu obětí ale dosud úřady neposkytly.

Podle televize Al-Džazíra se k útoku přihlásilo islamistické hnutí Murábitún, založené před dvěma lety obávaným radikálem Mochtárem Belmochtárem. V nahraném prohlášení se uvádí, že Murábitún chce akcí dosáhnout propuštění svých bojovníků vězněných v Mali a zastavení útoků proti hnutí na severu země.

Až 170 rukojmích

Podle informací maliského ministerstva bezpečnosti bylo v hotelu v době útoku na 140 hostů z nejméně 14 států. Jde o občany Alžírska, Belgie, Číny, Francie, Indie, Kanady, Maroka, Německa, Pobřeží slonoviny, Ruska, Senegalu, Španělska, Turecka a USA.

Útočníci je zadrželi jako rukojmí. "Podle našich informací uvnitř uvěznili všech 140 hostů a 30 zaměstnanců," uvedl v ranním prohlášení vlastník hotelu, společnost Rezidor Hotel Group.

Některé z nich následně ozbrojenci propustili - podle agentury Reuters ty, kteří dokázali odcitovat verše z koránu.

Další s pomocí Američanů a Francouzů osvobodila malijská zásahová jednotka. Do Mali kvůli útoku zamířila elitní francouzská jednotka. Pentagon oznámil, že na místě byly i americké speciální jednotky. Další vojáci z USA pak pomáhali přesunovat civilisty do zabezpečených oblastí.

Čeští vojáci jsou v pořádku

V Mali momentálně v rámci výcvikové mise EU působí i 38 českých vojáků. Podle informací Generálního štábu Armády ČR jsou všichni v pořádku a na svých základnách.

"Situace je nyní velitelstvím mise vyhodnocována a v případě potřeby budou přijata opatření k posílení bezpečnosti," informovala armáda.

Malijské bezpečnostní složky míří k hotelu Radisson Blu v Bamaku, který obsadili ozbrojenci.
Malijské bezpečnostní složky míří k hotelu Radisson Blu v Bamaku, který obsadili ozbrojenci. | Foto: Reuters

Kdo byli rukojmí

Na místě byli podle fotografa AFP mimo jiné ubytováni i francouzští vojáci či členové mise OSN MINUSMA.

Ministerstvo obrany Spojených států sdělilo, že v hotelu bylo v době přepadení 22 amerických vojáků a civilních zaměstnanců a že všichni jsou v pořádku.

Mezi rukojmími bylo i 12 zaměstnanců Air France a šestice zaměstnanců Turkish Airlines. Jeden z deseti Číňanů z obsazeného hotelu komunikoval prostřednictvím aplikace WhatsApp.

Armáda evakuuje lidi z areálu hotelu Radisson Blu v malijské metropoli Bamako.
Armáda evakuuje lidi z areálu hotelu Radisson Blu v malijské metropoli Bamako. | Foto: ČTK

Česká mise

Kontingent zhruba tisíce vojáků pod hlavičkou sil OSN má v Mali Francie. Pod francouzským velením pak slouží už zmiňovaných 38 mužů z brigády rychlého nasazení ze Žatce.

Jejich hlavním úkolem je podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka především ochrana základny mezinárodního kontingentu. "Cvičíme tam ale také instruktory malijské armády," dodal Medek.

Pohled na Bamako.
Pohled na Bamako. | Foto: Reuters

Pokud navíc podle něj Francie Česko požádá, může do Mali jako posila odletět dalších několik desítek výsadkářů.

Pod velením Nizozemců v zemi také operuje do 25 českých vojáků prostějovských speciálních sil.

Po útocích v Paříži

Po pátečních útocích v Paříži požádala Francie jiné země, aby do Mali vyslaly posily a francouzská armáda se tak mohla více soustředit na Sýrii, Irák a boj proti Islámskému státu.

Vyslat více vojáků do Mali zvažuje Německo, potvrdila v úterý německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Prezident Mali Ibrahim Boubacar Keita s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem (září 2013).
Prezident Mali Ibrahim Boubacar Keita s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem (září 2013). | Foto: Reuters

Francie vyslala do Mali vojáky v roce 2012, když organizace Al-Káida v islámském Maghrebu obsadila severní část země a hrozilo, že ovládne i metropoli Bamako. Postupně Francouzi islamisty vytlačili z většiny území, od letošního jara ale skupiny Al-Káidy opět stupňují útoky.

Obsazení velké části Mali Al-Káidou před třemi lety dávají experti do souvislosti s otevřením skladů zbraní během libyjského povstání proti Muammaru Kaddáfímu v roce 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy