Ozbrojenci napadli sídlo volební komise v Tripolisu, dvanáct lidí zemřelo

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2018 22:11
Libye je v chaotickém stavu i sedm let po skončení občanské války.
Ozbrojenci napadli sídlo volební komise v Tripolisu, dvanáct lidí zemřelo | Video: Reuters

Tripolis - Nejméně 12 lidí zahynulo při útoku skupiny ozbrojenců na sídlo volební komise v libyjské metropoli Tripolisu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Většinu obětí tvoří zaměstnanci komise a členové bezpečnostních složek. K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásili bojovníci z takzvaného Islámského státu (IS).

Útočníci, mezi nimiž byli podle mluvčího volební komise přinejmenším dva sebevražední atentátníci, vtrhli do úřadoven komise a začali je zapalovat. Poté se strhla přestřelka s příslušníky bezpečnostních sil. Agentura AFP uvedla, že z místa incidentu stoupal černý kouř.

"Já osobně jsem viděl dva sebevražedné atentátníky. Křičeli Alláhu akbar (bůh je veliký)," řekl mluvčí komise. Dodal, že rovněž viděl kusy těl sebevražedných útočníků rozmetané po budově.

Libye je v chaotickém stavu i sedm let po skončení občanské války. Kromě dvou konkurenčních vlád se o moc přetahuje řada bojůvek. Nestabilitě předcházela dlouhá vláda autokratického vůdce Muammara Kaddáfího, kterého v roce 2011 svrhlo povstání podpořené nálety koalice západních zemí. Od revoluce si Tripolis rozdělily různé skupiny, které se podílely na svržení Kaddáfího režimu. Ozbrojené skupiny v Libyi často hrozí vládním úředníkům i civilistům a útočí na ně.

Libyi se dosud nepodařilo sjednotit ani státní instituce. Kromě vlády a parlamentu sídlících v hlavním městě funguje odděleně správa ve východolibyjském Benghází.

Volební komise registruje voliče před volbami, které by se v Libyi podle představ OSN měly konat do konce tohoto roku.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy