Kovbojská akce, která brání návratu uprchlíků, kritizoval Zeman zásah v Sýrii. Babiš v Lánech otočil

sw ČTK sw, ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2018 21:35
Premiéra Andreje Babiše za podporu koaličního útoku na Sýrii kritizovali komunisté.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman označil spojenecký úder v Sýrii za "kovbojskou akci", která brání návratu uprchlíků do této země. Po schůzce u prezidenta svůj postoj změnil i premiér Andrej Babiš, ještě v sobotu byl podle něj útok "nevyhnutelný".

"Zastávám jednoznačný názor, že ozbrojený útok na jakoukoli zemi může být veden jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN. Jedinou výjimkou, kterou uznávám, je útok na islámské radikály," prohlásil Zeman v rozhlasové stanici Frekvence 1. V případě Sýrie však podle něj bojují radikálové proti režimu prezidenta Bašára Asada, a navíc jsou zatlačeni do kouta.

Prezident ostře kritizoval invazi do Iráku i pozdější zásah v Libyi. "Inteligent udělá jednu chybu a pak ji neopakuje. Člověk s průměrnou inteligencí či spíše debilitou, udělá dvě chyby za sebou. Co říci o těch, kteří udělají tu chybu dvakrát?" prohlásil Zeman. "Budu pouze opakovat, že je to hloupost, to je to nejmírnější vyjádření, co vám k tomu mohu říct," dodal.

Prezident přiznal, že o postoji k útoku v Sýrii s premiérem hovořil. "Řekl jsem panu premiéru Babišovi, že považuju jeho první reakci za poněkud krátkozrakou, a on mi zcela logicky vysvětlil, že se chtěl solidarizovat se svými dvěma ministry," prohlásil Zeman.

"Já bych těmto dvěma ministrům chtěl vzkázat: jste - alespoň zatím - ministry České republiky, nikoli USA, Velké Británie nebo Francie," dodal prezident.

Babiš po jednání u Zemana v Lánech překvapivě na úder v Sýrii změnil názor. "Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit," řekl Babiš s tím, že by se k jednání měli sejít zástupci Evropské unie, Spojených států a Ruska. Zmínil také jednání s Tureckem, Izraelem, Íránem a dalšími zeměmi, které mají v Sýrii své zájmy. "Pokud samozřejmě ten útok zničil výrobu chemických zbraní, tak o to líp, ale neřeší to situaci té země jako takové," řekl.

"Jednou jsme v NATO, jednou jsme v Evropské unii a jsme spojenci, tak jsme reagovali. I když samozřejmě to řešení bez vojenského zásahu by bylo podstatně lepší," řekl v neděli.

Zdrženlivě se postavil také k sobotním vyjádřením některých členů vlády ohledně útoku. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) uvedl, že bylo třeba dát najevo, že použití chemických zbraní je nepřípustné. Uvedl, že Rusko zablokovalo několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN ohledně chemických zbraní v Sýrii, a proto byl podle něj zásah legitimní i bez mandátu Rady bezpečnosti. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) uvedla, že USA, Británie a Francie daly jasně najevo, že nelze nijak tolerovat používání chemických zbraní.

"Já jsem zaznamenal, že naši dva ministři soutěžili v prohlášeních a dělali různé konference," řekl Babiš. "Nebylo to jednotné stanovisko vlády," uvedl.

V sobotu přitom vydal Babiš stanovisko, ve kterém se jednoznačně stavěl na stranu USA, Británie a Francie. "Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní. Naše pozice k chemickým zbraním je stále stejná posledních téměř třicet let. Je to pro nás nepřijatelný instrument války, tím spíše, pokud je použit proti civilnímu obyvatelstvu. Situace v Sýrii je už dlouho neúnosná, světové mocnosti musí zasednout k jednomu stolu a najít mírové řešení konfliktu," napsal.

Podporu útoku v neděli ostře kritizovali komunisté, s nimiž chce Babiš dojednat případnou podporu vlády. Právě na jednáních o novém kabinetu chce KSČM toto téma řešit, řekl v pořadu Partie televize Prima místopředseda KSČM Josef Skála, který je před nadcházejícím sjezdem KSČM jedním z kandidátů na předsedu této strany.

"Agrese proti Sýrii nemůže nebýt velké téma při jednání s ANO. Tím spíš, že už se jedná o třetí krok stejným směrem. My bychom byli spokojeni třeba v případě, že by se premiér Andrej Babiš zavázal, že se bude řídit ustavujícím dokumentem NATO - Washingtonskou smlouvou, kde její první článek říká, že vojenskou sílu lze použít v případě vnějšího napadení nebo na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Tentokrát to bylo porušeno brutálně," uvedl Skála. Pokud se k tomu Babiš nezaváže, Skála podle svých slov začíná mít s případnou podporou vládě velký problém.

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) řekl, že KSČM dlouhodobě zastává postoje vstřícné k ruské diplomacii. "Nás, doufám, nikdo nepodezřívá z toho, že bychom byli nadšeni z toho, že tady dochází k eskalaci a ke zhoršování vztahů s Ruskem. Ale jsme spojenci v NATO. Někdy se stane, že je třeba jasně říct, jsme spojenci a držíme partu," řekl. Podotkl také, že mu KSČM při jednání o vládě dosud připadala konstruktivní.

Útok již v sobotu podpořily také opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zdrženlivější byli Piráti a ČSSD. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na zásah uvedl, že vojenské řešení by mělo být až poslední v řadě. Zásah důrazně odmítly SPD a právě KSČM.

Komunisté měli přitom už dřív výhrady k tomu, že Česko vydalo do Spojených států ruského hackera Jevgenije Nikulina, o něhož měly zájem USA i Rusko. KSČM nesouhlasila ani s vyhoštěním tří členů ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.

Místopředseda SPD Radim Fiala v OVM řekl, že na případné jednání jeho hnutí o vládní spolupráci s ANO by postoj k syrskému náletu vliv neměl, protože za důležitější považuje plnění předvolebního programu. Zároveň ale uvedl, že pokud by SPD byla členem vlády, její ministři by hlasovali proti tomu, aby kabinet podobné incidenty schvaloval.

Poslechněte si vyjádření premiéra Babiše po jednání v Lánech

Premiér v demisi Babiš po schůzce s Milošem Zemanem v Lánech. Co říká prezident na obnovení jednání ANO a ČSSD? Jak bude Andrej Babiš dál postupovat? | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy