Tak vypadal úder na Sýrii: Trump chtěl být mnohem tvrdší, nakonec ho přibrzdil Pentagon

Martin Novák Martin Novák
16. 4. 2018 15:18
Ve hře byl úder na íránské základny v Sýrii a ukázka síly Rusku. Americký ministr obrany James Mattis měl ale obavy z reakce Moskvy a Teheránu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Na Sýrii dopadlo v sobotu 105 raket. Prezident USA Donald Trump nakonec zvolil tu nejmírnější ze tří variant, které pro něj připravil Pentagon.

Sám Trump zvažoval mnohem tvrdší úder, který by zahrnul i vojenská letiště a velicí střediska syrské armády. K omezenější a "skromnější" verzi ho podle amerických médií přemluvil ministr obrany James Mattis.

"Šílený pes", jak mu dříve přezdívali nepřátelé, se držel spíš zpátky, než aby byl útočícím, nekompromisním buldokem.

List Washington Post popsal poslední hodiny předcházející okamžiku, kdy Donald Trump v sobotu ve tři hodiny ráno středoevropského času (devět hodin večer ve Washingtonu) předstoupil před kamery a oznámil, že nařídil útok.

"Ptám se Íránu a Ruska, jaký druh národa chce být spojován s masovou vraždou nevinných mužů, žen a dětí? Rusko se musí rozhodnout, zda bude pokračovat v temné cestě, nebo se připojí k civilizovaným národům," uvedl vrchní velitel sil Spojených států ve chvíli, kdy střely s plochou dráhou letu Tomahawk dopadly na první cíle.

Jedna ze tří

Trump vybíral ze tří možností. První byl úder jen na místa spojená s vývojem chemických zbraní. Druhou útok na další objekty syrské armády.

Třetí, nejradikálnější varianta zahrnovala desítky cílů, a to včetně íránských. Tento scénář měl kromě syrské armády varovat také Rusko a Írán, které vojensky a finančně podporují syrského prezidenta Bašára Asada.

Trumpovi se původně líbil tento rozsáhlý úder, ale Mattis jej varoval. Obával se, že Rusko a Írán mohou reagovat protiútokem nebo že Spojené státy hlouběji zabřednou do syrské války, což Trumpova administrativa dlouhodobě nechce. Nebo to tak alespoň oficiálně deklaruje.

"Pokud by Trump sáhl po nejradikálnější variantě, útok by byl zhruba třikrát větší než to, co se stalo v sobotu," napsal list Washington Post.

Macronův nezvyklý tah

Netypickou roli v celém útoku sehrála Francie. Obvykle bývá k americkým úderům bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN zdrženlivá, až skeptická - nálety na Libyi v roce 2011, kterých se Francie zúčastnila, měly oporu v rezoluci Rady bezpečnosti o ochraně libyjských civilistů. Tuto sobotu ale patřil francouzský prezident Emmanuel Macron k iniciátorům úderu.

Několikrát si s Trumpem telefonoval a naprosto s ním souhlasil, že zásah je nutný. Prosazoval bombardování míst, která mají souvislost s chemickými zbraněmi.

Je to velký kontrast proti roku 2003, kdy Paříž odmítla podpořit americko-britskou invazi do Iráku a trvala na tom, že nejsou žádné důkazy o existenci iráckých zbraní hromadného ničení. Macron nyní naopak řekl, že Francie má jasné důkazy o vině syrského režimu za útok ve městě Dúmá ze 7. dubna. 

Prezident je však pod palbou krajní levice i krajní pravice. Vyčítají mu právě to, že je v zahraniční politice příliš ve vleku Spojených států.

"Přes velkou rozdílnost v názorech si Trump a Macron vytvořili velmi přátelský vztah," uvádí v analýze agentura Reuters.

Na rozdíl od Macrona hrála britská premiérka Theresa Mayová při plánování útoku jen vedlejší roli. Sama v sobotu uvedla, že "Velká Británie se připojila ke Spojeným státům a Francii".

Podívejte se na záběry raket Tomahawk ze soboty 14. dubna:

Ministerstvo obrany Spojených států amerických zveřejnilo video z vypuštění střel Tomahawk | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 56 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy