Tak vypadal úder na Sýrii: Trump chtěl být mnohem tvrdší, nakonec ho přibrzdil Pentagon

Martin Novák Martin Novák
16. 4. 2018 15:18
Ve hře byl úder na íránské základny v Sýrii a ukázka síly Rusku. Americký ministr obrany James Mattis měl ale obavy z reakce Moskvy a Teheránu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Na Sýrii dopadlo v sobotu 105 raket. Prezident USA Donald Trump nakonec zvolil tu nejmírnější ze tří variant, které pro něj připravil Pentagon.

Sám Trump zvažoval mnohem tvrdší úder, který by zahrnul i vojenská letiště a velicí střediska syrské armády. K omezenější a "skromnější" verzi ho podle amerických médií přemluvil ministr obrany James Mattis.

"Šílený pes", jak mu dříve přezdívali nepřátelé, se držel spíš zpátky, než aby byl útočícím, nekompromisním buldokem.

List Washington Post popsal poslední hodiny předcházející okamžiku, kdy Donald Trump v sobotu ve tři hodiny ráno středoevropského času (devět hodin večer ve Washingtonu) předstoupil před kamery a oznámil, že nařídil útok.

"Ptám se Íránu a Ruska, jaký druh národa chce být spojován s masovou vraždou nevinných mužů, žen a dětí? Rusko se musí rozhodnout, zda bude pokračovat v temné cestě, nebo se připojí k civilizovaným národům," uvedl vrchní velitel sil Spojených států ve chvíli, kdy střely s plochou dráhou letu Tomahawk dopadly na první cíle.

Jedna ze tří

Trump vybíral ze tří možností. První byl úder jen na místa spojená s vývojem chemických zbraní. Druhou útok na další objekty syrské armády.

Třetí, nejradikálnější varianta zahrnovala desítky cílů, a to včetně íránských. Tento scénář měl kromě syrské armády varovat také Rusko a Írán, které vojensky a finančně podporují syrského prezidenta Bašára Asada.

Trumpovi se původně líbil tento rozsáhlý úder, ale Mattis jej varoval. Obával se, že Rusko a Írán mohou reagovat protiútokem nebo že Spojené státy hlouběji zabřednou do syrské války, což Trumpova administrativa dlouhodobě nechce. Nebo to tak alespoň oficiálně deklaruje.

"Pokud by Trump sáhl po nejradikálnější variantě, útok by byl zhruba třikrát větší než to, co se stalo v sobotu," napsal list Washington Post.

Macronův nezvyklý tah

Netypickou roli v celém útoku sehrála Francie. Obvykle bývá k americkým úderům bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN zdrženlivá, až skeptická - nálety na Libyi v roce 2011, kterých se Francie zúčastnila, měly oporu v rezoluci Rady bezpečnosti o ochraně libyjských civilistů. Tuto sobotu ale patřil francouzský prezident Emmanuel Macron k iniciátorům úderu.

Několikrát si s Trumpem telefonoval a naprosto s ním souhlasil, že zásah je nutný. Prosazoval bombardování míst, která mají souvislost s chemickými zbraněmi.

Je to velký kontrast proti roku 2003, kdy Paříž odmítla podpořit americko-britskou invazi do Iráku a trvala na tom, že nejsou žádné důkazy o existenci iráckých zbraní hromadného ničení. Macron nyní naopak řekl, že Francie má jasné důkazy o vině syrského režimu za útok ve městě Dúmá ze 7. dubna. 

Prezident je však pod palbou krajní levice i krajní pravice. Vyčítají mu právě to, že je v zahraniční politice příliš ve vleku Spojených států.

"Přes velkou rozdílnost v názorech si Trump a Macron vytvořili velmi přátelský vztah," uvádí v analýze agentura Reuters.

Na rozdíl od Macrona hrála britská premiérka Theresa Mayová při plánování útoku jen vedlejší roli. Sama v sobotu uvedla, že "Velká Británie se připojila ke Spojeným státům a Francii".

Podívejte se na záběry raket Tomahawk ze soboty 14. dubna:

Ministerstvo obrany Spojených států amerických zveřejnilo video z vypuštění střel Tomahawk | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy