Ovlivňování voleb a ukradené e-maily. Novináři rozkryli skupinu izraelských hackerů

ČTK ČTK
15. 2. 2023 15:29
Skupina novinářů z několika světových médií odhalila tým izraelských kontraktorů, kteří tvrdí, že pomocí hackerských útoků, sabotáží a automatizovaných dezinformací na sociálních sítích zmanipulovali více než 30 volebních procesů po celém světě. Za své služby si přitom nechávali štědře zaplatit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Informuje o tom konsorcium novinářů, kde je například web britského listu The Guardian, francouzského listu Le Monde, německého Der Spiegel, španělského El País či izraelského deníku Haarec. Projekt, který je součástí širšího vyšetřování dezinformačního průmyslu, koordinovala francouzská nezisková organizace Forbidden Stories, jejímž cílem je pokračovat v práci zavražděných, ohrožených nebo uvězněných reportérů.

Skupinu, kterou reportéři odhalili, vede 50letý Tal Hanan, bývalý příslušník izraelských speciálních sil, který nyní pracuje soukromě a používá pseudonym Jorge. Do voleb v různých zemích se patrně tajně vměšuje již více než 20 let.

Hanana a jeho spolupracovníky, kteří používají název Team Jorge, podle tisku usvědčují tajně pořízené záběry a dokumenty. Na detailní otázky ohledně aktivit skupiny Hanan neodpověděl. Odmítl však, že by se dopustil čehokoliv nekalého.

Team Jorge podle deníku The Guardian spravuje soukromou službu, která nabízí tajné vměšování do voleb, po němž nezbydou žádné stopy. Skupina má rovněž klienty z oblasti byznysu.

Hanan novinářům v utajení řekl, že jeho služby jsou k dispozici zpravodajským agenturám, politickým kampaním a soukromým společnostem, které chtějí tajně manipulovat veřejným míněním. Využívány podle něj byly v Africe, Jižní a Střední Americe, USA a Evropě.

Záběry ze schůzek, které se konaly mezi červencem a prosincem loňského roku, tajně pořídili tři reportéři z médií TheMarker, Radio France a Haarec, kteří se vydávali za konzultanty pracující pro politicky nestabilní africkou zemi. Jednání byla vedena formou videohovoru a došlo také k osobnímu setkání v neoznačené kanceláři v průmyslové oblasti asi 30 kilometrů od Tel Avivu.

Erotický balíček pro politika

Jednou z klíčových služeb skupiny Team Jorge je sofistikovaný softwarový balík Advanced Impact Media Solutions neboli Aims. Ten ovládá tisíce falešných profilů na sociálních sítích Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Instagram a YouTube a e-mailové službě Gmail. Profily má v některých případech i na Amazonu či Airbnb.

Na více než šesti hodinách tajně nahraných schůzek Hanan a jeho tým hovořili o tom, jak umí shromažďovat zpravodajské informace o konkurentech, mimo jiné pomocí nabourání se do gmailových a telegramových účtů. Chlubili se tím, že podstrkují legitimním zpravodajským serverům materiály, které následně rozšiřuje software pro správu falešných profilů Aims.

Jejich strategie se patrně soustředila zejména na narušování nebo sabotování konkurenčních kampaní: tým dokonce tvrdil, že nechal pomocí Amazonu doručit do domu politika sexuální pomůcku, aby u jeho manželky vyvolal dojem, že má poměr.

V týmu jsou podle Hanana "absolventi vládních agentur", kteří mají zkušenosti s financemi, sociálními médii a kampaněmi, ale také s "psychologickou válkou", a působí v šesti kancelářích po celém světě. Schůzek se zúčastnili čtyři Hananovi kolegové, včetně jeho bratra Zohara Hanana, který byl označen za výkonného ředitele skupiny.

Ve svém úvodním projevu k potenciálním klientům Hanan tvrdil, že má tým v Řecku i Spojených arabských emirátech a že skupina byla zapojena do 33 prezidentských kampaní, přičemž ve 27 uspěla. Později také uvedl, že se podílí na dvou "velkých projektech" v USA, ale tvrdil, že se v americké politice přímo neangažuje. Reportérům naznačil, že některé z jeho hackerských metod využívají zranitelnosti v celosvětovém signalizačním telekomunikačním systému SS7. Ten odborníci již desítky let považují za slabé místo telekomunikační sítě.

Znovu Cambridge Analytica

Team Jorge reportérům v utajení řekl, že přijímá platby v různé podobě, včetně kryptoměn, jako je bitcoin, či v hotovosti. Tvrdil, že si za zakázku účtuje šest až 15 milionů dolarů (132,6 až 331,5 milionu korun). Z uniklých e-mailů ale vyplývá, že si Hanan v minulosti říkal o mnohem skromnější honoráře. Jeden z nich naznačuje, že v roce 2015 si od dnes již neexistující britské poradenské společnosti Cambridge Analytica řekl o 160 tisíc dolarů za účast na osmitýdenní kampani v jedné latinskoamerické zemi.

V roce 2017 se Hanan znovu ucházel o práci pro Cambridge Analytica, tentokrát v Keni, ale poradenská společnost ho odmítla s tím, že "400 až 600 tisíc dolarů měsíčně a podstatně více za krizovou reakci" je více, než byli její klienti ochotni zaplatit. N

eexistují však žádné důkazy o tom, že by se některá z těchto kampaní uskutečnila. Jiné uniklé dokumenty nicméně odhalují, že když Team Jorge v roce 2015 tajně pracoval na nigerijském prezidentském klání, činil tak společně s Cambridge Analytica, píše The Guardian.

Zjištění podle izraelského listu Haarec zároveň vyvolávají otázky ohledně výpovědi Britanny Kaiserové před britským parlamentem v roce 2018 v souvislosti se skandálem kolem společnosti Cambridge Analytica.

Kaiserová tehdy sice skutečně pomohla odhalit pochybné metody používané touto britskou politickou poradenskou firmou, avšak na dotaz, zda zná identitu jistých izraelských hackerů, které představila svým zaměstnavatelům a kteří společnosti Cambridge Analytica poskytli materiály získané hackováním, odpověděla, že si to "nepamatuje". Podle Haarecu jsou zmínění hackeři podle získaných e-mailů právě skupina vedená Hananem.

 

Právě se děje

Další zprávy