Otiskli seznam Američanů se zbraní, teď se bojí o děti

Radim Klekner Radim Klekner
8. 1. 2013 9:45
Na webu se objevila jména amerických novinářů a to, kam chodí do školy jejich děti
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Po masakru dvaceti prvňáčků, který se 14. prosince odehrál v americkém Newtownu, se v USA vyostřuje debata mezi stoupenci držení střelných zbraní a jejich odpůrci.

Vedení redakce deníku The Journal News, který před čtrnácti dny zveřejnil na 33 tisíc jmen a adres osob z okresů Westchester a Rockland ve státě New York, které tyto zbraně vlastní, teď dokonce muselo požádat o ozbrojenou ochranku pro své zaměstnance.

Na internetu se totiž objevila jména a adresy redaktorů, stejně jako informace o tom, kam chodí jejich děti do školy.

Novináři zároveň začali dostávat e-maily, ve kterých jim bylo vyhrožováno, že budou na cestě do práce zastřeleni.

Na nejrůznějších blozích se navíc objevily výzvy k bojkotu inzerce deníku. A jejich autoři nabádali své čtenáře, aby se pokusili získat informace o kreditních kartách 225 zaměstnanců listu.

Spolužáci postřílených prvňáčků se vrátili do školy, šok z masakru ale jen tak nepomine.
Spolužáci postřílených prvňáčků se vrátili do školy, šok z masakru ale jen tak nepomine. | Foto: Reuters

"Jako novináři jsme připraveni na kritiku," citoval deník The New York Times šéfredaktorku listu Janet Hassonovou. "Ve Spojených státech by ale žurnalistům nemělo být vyhrožováno."

Jména a adresy držitelů zbraní z obou okresů v bezprostřední blízkosti americké metropole je možné získat z veřejně dostupných zdrojů. Redakce The Journal News přesto čelila v jiných médiích kritice, že tyto údaje nemusela zveřejňovat, protože si je může opatřit v podstatě každý.

Deníku, který v současnosti prodává asi 60 tisíc výtisků denně, je navíc vyčítáno, že se pomocí článku s titulkem "Co nevíte o zbraních ve vašem sousedství" pokusil zvednout klesající náklad.

300 milionů střelných zbraní

Po masakru v Newtownu vzrostl prodej zbraní ve Spojených státech během necelého měsíce o téměř čtyřicet procent. Řada Američanů se totiž obávala, že prezident Obama dostojí svým slovům, jež krátce po střelbě pronesl, a zpřísní kontrolu zbraní v USA.

Obama ovšem musel nejdříve s republikány řešit spor o takzvaný fiskální útes. A tak se zpřísnění zákona o kontrole zbraní na čas dostalo na vedlejší kolej.

Spor mezi stoupenci držení zbraní a jejich odpůrci se po událostech v Newtownu přiostřil.
Spor mezi stoupenci držení zbraní a jejich odpůrci se po událostech v Newtownu přiostřil. | Foto: Reuters

Deník The Washington Post už ale s odvoláním na důvěrné zdroje napsal, že prezident chce zakázat držení útočných pušek, tedy právě toho typu zbraně, s jakou dvacetiletý Adam Lanza, kterého chtěla dát matka do trvalé péče psychiatrů, postřílel šestileté a sedmileté školáky.

Mnohem přísnější mají být také kontroly a testy těch, kdo si zbraně chtějí opatřit, aby se tak zajistilo, že se nedostanou do rukou psychicky labilních osob. Obama chce navíc zavést tvrdé sankce vůči občanům, kteří by se se zbraní objevili v blízkosti škol nebo kteří je dávají do rukou nezletilým, jak byl právě případ Lanzovy matky Nancy, jež se svým synem často navštěvovala střelnici.

Národní asociace držitelů zbraní (NRA) přišla po masakru s návrhem, aby byla do každé školy napříště umístěna ozbrojená ochranka, tento plán by však znamenal pro státní pokladnu obrovské výdaje. NRA je proti zpřísnění kontroly zbraní a argumentuje tím, že ve státech, kde se jejich prodej v uplynulých letech zvýšil, klesla kriminalita.

Masakr ve škole:

Zbraň momentálně vlastní přibližně třetina z 315 milionů Američanů. Ti mají k dispozici 120 milionů revolverů, 110 milionů pušek a 85 milionů brokovnic.

Každoročně je v USA zabito střelnou zbraní třicet tisíc osob. Polovina z nich spáchala sebevraždu, třetina se stala obětí vraždy.

Čistý zisk výrobců střelných zbraní určených do soukromých rukou činí dva a půl miliardy dolarů za rok. 

 

Právě se děje

Další zprávy