Hoferova strana nás chtěla podporovat jako příklad asimilace, říká Češka. Některé české hlasy získal

Martin Novák Martin Novák
5. 12. 2016 12:45
Někteří Rakušané mají strach z uprchlíků a imigrantů, ale já žiji ve čtvrti, kde tvoří téměř polovinu obyvatel a nic špatného se tam neděje, říká filmařka Zuzana Brejchová. Podle předsedkyně Kulturního klubu Čechů a Slováků ve Vídní Heleny Baslerové někteří Češi dali přednost Hoferovi, ale ona preferuje Van der Bellena.
Povolební párty ve štábu Alexandera Van der Bellena.
Povolební párty ve štábu Alexandera Van der Bellena. | Foto: Reuters

Vídeň – Filmařka Zuzana Brejchová žije v Rakousku od roku 1968 a tentokrát se přímo zapojila do prezidentské volební kampaně.

Rozdávala letáky na podporu Alexandera Van der Bellena. Vítěze, který porazil kandidáta krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera.

Při rozhovoru s Aktuálně.cz na začátku týdne varovala, že když jí zavoláme v pondělí ráno a nově zvoleným prezidentem bude Hofer, zastihneme ji v depresi.

"Jsem šťastná, protože Van der Bellen zvítězil s větším odstupem než posledně. Rakousko ukázalo světu, že to není nacistická země, jak se někdy píše. Strašně se mi ulevilo, otevřela jsem si sekt," uvedla namísto toho v telefonickém rozhovoru ze svého vídeňského bytu.

V tuto chvíli ještě nejsou do výsledku prezidentských voleb započteny korespondenční hlasy, ale vítězství Alexandera Van der Bellena je už jisté. Vede se ziskem 51,68 procenta hlasů a očekává se, že i většina ze 700 tisíc korespondenčních hlasů bude v jeho prospěch.

Jeho vítězství vítá i Helena Baslerová, předsedkyně Kulturního klubu Čechů a Slováků v Rakousku. V zemi žije také od roku 1968.

"Coby předsedkyni klubu sdružujícího Čechy a Slováky, kteří odešli do exilu, je mi samozřejmě Van der Bellen bližší. Znám ho  osobně, takže pro mne byla volba jasná. Také učil mého syna na vysoké škole. Je to slušný člověk, umí dělat kompromisy, není namyšlený," uvedla pro Aktuálně.cz.

Podle Baslerové se někteří Rakušané obávají uprchlíků, kterých loni v zemi požádalo o azyl na 120 tisíc. Místní mají obavy z horších platů a penzí.

"Vím o některých vídeňských Češích, kteří volí Hofera. Jsou nespokojení. Rakousko má velké sociální výhody, mají levné byty. Žijeme si tady dobře, ale mnozí lidé si toho neváží," říká Helena Baslerová.

Češi jsou vzorem integrace

V rozhovoru se zmínila o jedné zajímavosti. Hoferova Svobodná strana Rakouska (FPÖ) před časem nabídla, že bude Kulturní klub Čechů a Slováků finančně podporovat, protože česká menšina je prý vzorovým příkladem integrace a asimilace.

"Odmítli jsme,“ uvedla Baslerová.

Fakt, že i někteří Rakouští Češi dávají přednost Hoferovi, potvrzuje také Pavla Čechová. V Rakousku žije od roku 1995, pracuje jako učitelka.

"S manželem jsme byli z toho šokováni a jednou jsme se dostali s jinými lidmi do slovního konfliktu. Zastávali jsme názor, že fašisty přece nelze volit. I v učitelském sboru z některých poznámek cítím, že někteří dávají přednost Hoferovi. Rakousko je opravdu rozdělené," říká Čechová.

Podobnou zkušenost potvrzuje i filmařka Brejchová.

"Střetla jsem se s jednou kamarádkou, také českou emigrantkou, která volila Hofera, protože je podle ní v Rakousku přemuslimováno. Já bydlím ve čtvrti, kde je padesát procent imigrantů a muslimů, ale nic špatného se tam neděje," uvedla Brejchová.

Podle ní pomohl k vítězství Van der Bellena fakt, že se lidé různých názorů sjednotili proti Hoferovi.

"Semkla se občanská společnost, přenesla se přes stranické rozpory. Lidé si uvědomili, o co jde. Já jsem se nedívala na poslední televizní diskusi, neměla jsem na to nervy, už jsem nemohla Hofera ani vidět, ale prý byl agresivní, to se lidem v Rakousku nelíbí," uvedl Zuzana Brejchová.

Jiná situace podle něj může nastat v parlamentních volbách. Podle průzkumů je Hoferova Svobodná strana Rakouska (FPÖ) nejsilnější a má šanci volby příští rok nebo napřesrok vyhrát.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy