Kampaň v Rakousku skončila, Van der Bellen věří v opětovnou výhru, Hofer burcuje k národní hrdosti

ČTK ČTK
2. 12. 2016 22:30
Rakousko čeká v neděli opakování prezidentských voleb. V pátek skončila kampaň obou finalistů. Kandidát Strany zelených Alexandr Van der Bellen doufá, že znovu zvítězí. Kandidát pravicově populistické FPÖ Norbert Hofer vyzval k vlastenectví a k hrdosti na Rakousko.
Alexandr Van der Bellen a Norbert Hofer
Alexandr Van der Bellen a Norbert Hofer | Foto: Reuters

Vídeň - Kampaň před opakovaným druhým kolem voleb rakouského prezidenta v pátek ve Vídni uzavřely poslední mítinky obou finalistů. Kandidáta Strany zelených Alexandra Van der Bellena, který vyjádřil naději, že zopakuje své vítězství, přišel podpořit vídeňský sociálnědemokratický starosta. Kandidát pravicově populistické FPÖ Norbert Hofer vyzval k vlastenectví, k referendu o obchodní dohodě EU s Kanadou a k omezení imigrace. Prezidentské volby se uskuteční v neděli.

Van der Bellen (72) byl podle agentury APA dobře naladěný a dokonce chvíli parodoval styl řeči svého soupeře. Kampaň zakončil v revitalizované průmyslové hale ve Vídni, kde svým příznivcům nechal zahrát dechovku i národní hymnu.

Hofer kampaň ukončil ve slavnostním sále staré vídeňské burzy za přítomnosti zhruba 200 svých stoupenců. Závěrečnou řeč pojal jako výzvu k vlastenectví.

"Musíme být znovu hrdí na to, že jsme Rakušané," uvedl podle agentury DPA. "Milovat Rakousko ale nikdy nesmí znamenat cenit si málo jiných zemí," dodal pětačtyřicetiletý politik, jehož kandidaturu nedávno podpořil bývalý český prezident Václav Klaus.

Profesor ekonomie a bývalý předseda Zelených Van der Bellen zopakoval, že ve volbách se rozhoduje o dalším směřování Rakouska. Problémy podle něj nelze vyřešit radikálními kroky, ale rozumem.

"Dokázali jsme to už jednou a dokážeme to podruhé," řekl v narážce na to, že druhé kolo voleb již vyhrál v květnu. Ústavní soud ale nařídil hlasování zopakovat kvůli formálním pochybením volebních komisí.

Hofer, který je označován za "vlídnou tvář" FPÖ, se vyslovil pro více přímé demokracie. Občané by podle něj měli mít například možnost rozhodnout o dohodě o volném obchodu CETA uzavřené mezi EU a Kanadou. Vystudovaný letecký inženýr zopakoval také své přesvědčení o potřebě silného omezení přistěhovalectví. Peníze vydávané na uprchlíky v Evropě by raději použil na budování bezpečných zón v severní Africe. Již dříve Hofer uvedl, že pokud se stane prezidentem, rozpustí parlament a vypíše nové předčasné volby.

Van der Bellena přišel překvapivě podpořit i vídeňský sociálnědemokratický starosta Michael Häupl, který na pódiu krizioval Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ).

Vůbec se neví, z jakého titulu Norbert Hofer do Česka jel, jestli jako soukromá osoba, či jako oficiální prezidentský kandidát, říká Gerald Schubert. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy