Pratasevič na tiskové konferenci řekl, že se mu daří dobře a že respektuje Lukašenka

ČTK ČTK
14. 6. 2021 16:23
Zadržovaný běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič v pondělí řekl, že se mu daří ve vazbě dobře a nemá žádné stížnosti. Pratasevič vystoupil na tiskové konferenci organizované běloruským ministerstvem vnitra. Někteří z přítomných reportérů dali najevo, že nepovažují vystoupení za věrohodné, a například novináři stanice BBC na protest ze sálu odešli, uvedl server Meduza.
Na tiskové konferenci běloruského ministerstva vnitra vystoupil zadržený novinář Raman Pratasevič.
Na tiskové konferenci běloruského ministerstva vnitra vystoupil zadržený novinář Raman Pratasevič. | Foto: Ramil Nasibulin/BelTA/Handout via REUTERS

Pondělní tiskovou konferencí chtěly běloruské úřady vysvětlit svůj květnový zásah proti komerčnímu letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu. Ten i s pomocí stíhačky odklonily do Minsku a po nuceném přistání zatkly Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sofiju Sapagaovou. Tímto jednáním pobouřily Západ. USA se kvůli němu rozhodly obnovit sankce proti devíti firmám, které vlastní běloruský stát. O nutnosti rozšířit svůj běloruský sankční seznam rozhodla také Evropská unie.

"Cítím se skvěle, žádné stížnosti nemám. Nikdo mě nebil a ani prstem se mě nedotkl," reagoval Pratasevič na dotazy novinářů, zda se ve vazbě setkal s bitím a mučením. "Mami, tati, nedělejte si starosti, mám se výborně," vzkázal rodičům.

Od svého zadržení vystoupil veřejně Pratasevič již poněkolikáté. Nedlouho po svém zatčení se doznal na krátkém videu k "organizování masových nepokojů" v Minsku. Na začátku června pak běloruská státní televize odvysílala dlouhý rozhovor s Pratasevičem, v němž bývalý hlavní redaktor nezávislého informačního kanálu Nexta přiznal, že organizoval protivládní protesty. Mnozí ale o věrohodnosti obou vystoupení mají velké pochyby a tvrdí, že Pratasevič učinil tato doznání pod nátlakem. Rozhovor pro státní televizi označilo za zmanipulovaný také české ministerstvo zahraničí.

Pratasevič také sdělil, že modřiny na jeho rukách, které byly vidět během rozhovoru, způsobily stahovací pásky. Za směšnou pak označil informaci, která se šířila na sociální síti Telegram, že běloruský lídr Alexandr Lukašenko mu osobně ve vazbě zlomil nos, upřesnil na telegramu informační kanál Tut.by. Pratasevič mimo jiné také řekl, že Lukašenka respektuje, i když ho nepodporuje, a je připraven nést odpovědnost za své činy.

Video: Bělorusko pomocí stíhačky odklonilo letadlo společnosti Ryanair, aby zatklo Prataseviče

Bělorusko za pomoci stíhačky odklonilo letadlo společnosti Ryanair, aby zatklo člena opozice. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy