Otec Turkmenů dokončil poslední cestu

Red, čtk
24. 12. 2006 13:00
Ašgabat - Za zpřísněných bezpečnostních podmínek se dnes země loučila s autokratickým vůdcem Saparmuratem Nijazovem. Hned po jeho úmrtí se rozpoutal boj o moc.

Kolem rakve s jeho tělem vystavené v prezidentském paláci v metropoli Ašgabatu procházely od ranních hodin dlouhý zástup truchlících Turkmenů, ale i členů oficiálních zahraničních delegací a kladou k rakvi květiny. Rozlučka začala v pět hodin ráno a trvala asi tři hodiny.

Rakev a smuteční průvod se pak vydaly na cestu do rodného města zesnulého vládce Kipčaku. Okolo dnešního poledne byl pak Otec Turkmenů neboli Turkmenbaši uložen do rodinného mauzolea, kde již "odpočívají" jeho rodiče a dva bratři.

Před uložením rakve do rodinné hrobky z bílého mramoru se zlatou kopulí přečetl imám pohřební modlitbu. Naslouchaly jí spořádané davy smutečních hostí. Rakev zahalená v turkmenské vlajce pak byla umístěna do sousedství Nijazovových rodičů a dvou bratrů. Nad rodinným mauzoleem v tomto okamžiku nízko přelétlo šest stíhaček.

V ulicích Ašgabatu postávaly skupinky policistů v civilu a klíčová místa jako telekomunikační centrum střežili vojáci v maskáčích. Zelené státní vlajky byly staženy na půl žerdi a po městě bylo k vidění jen málo aut a chodců. Prezident po sobě nezanechal žádného konkrétního nástupce a Turkmeni jsou neklidní, co vzejde ze současného boje o moc.

Podle ústavy se v takovém případě stává prezidentem předseda parlamentu, Ovezgeldy Atajev byl z této funkce odvolán. Byl dokonce obžalován z podílu na pokusu přimět k sebevraždě snoubenku svého syna, kterou prý všemožně ponižoval. V pátek byl Atajev zatčen.

"Policie bude střežit klid"

Nejvyšší úřad byl tak nově svěřen vicepremiérovi Gurbangulimu Berdymuhamedovi. Ten již oznámil, že se v úterý sejde Lidová rada, jež rozhodne o datu konání voleb. Podle agentury AP však nelze předpokládat, že by vláda jedné strany byla volbami ohrožena.

Zlatá socha turkmenského prezidenta na náměstí v Aškabadu
Zlatá socha turkmenského prezidenta na náměstí v Aškabadu | Foto: Aktuálně.cz

Turkmenské bezpečnostní síly zajistí v zemi po smrti prezidenta Saparmurata Nijazova klid. Podle zpráv místního tisku to prohlásil ministr národní bezpečnosti Geldimuchamed Aširmuchamedov. Ministr zároveň vyzval k zachování politiky nastoupené Nijazovem, který se nechal nazývat Turkmenbaši, tedy Otec všech Turkmenů.

Slíbil, že bude "ve dne v noci na stráži výdobytků, jež přinesl Saparmurat Velký Turkmenbaši... a bedlivě střežit klid a šťastný život našeho lidu a podporovat stabilní situaci v zemi".

Velkolepý pohřeb Otce národa

Vyprovodit Nijazovovo tělo přijela asi čtyřicítka zahraničních delegací. Včetně ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho ruského kolegy Michaila Fradkova.

Velký vůdce byl vyobrazen i na bankovkách
Velký vůdce byl vyobrazen i na bankovkách | Foto: Lukáš Synek

Hrobka, kam byl dnes Nizajov pohřben, se nachází nedaleko největší středoasijské mešity, která patří do řady Nijazovových megalomanských projektů a na niž nechal kromě veršů z koránu vytesat i svá vlastní slova.

Silnice z Ašgabatu do Kipčaku byla dnes uzavřena a dělníci na ní v dešti a v mlze dokončovali poslední rekonstrukční práce před zahájením pohřebního průvodu. Ulice Ašgabatu byly dnes ztichlé. Úřady zakázaly na veřejných místech hudební produkce, děti nemají dovoleno hrát si venku a trhovci ani nahlas hovořit nebo se smát, napsala agentura AP.

Co bude po pohřbu, ptají se všichni

V pátek večer se k doladění posledních příprav sešla státní komise pro organizaci pohřbu, do jejíhož čela, stejně jako prozatímně do čela státu, byl jmenován dosavadní vicepremiér Gurbanguli Berdymuhamedov. "Členové komise zdůraznili, že během těchto složitých dnů musí turkmenský lid zůstat klidný a jednotný," citovala komisi turkmenská média.

Foto: Aktuálně.cz

Šestašedesátiletý Nijazov vládl Turkmenistánu od roku 1985 a vytvořil kolem sebe kult osobnosti. Nezanechal však po sobě žádného evidentního nástupce, takže v tomto postsovětském středoasijském státě zavládla politická nejistota.

Analytikové předpovídají, že v Turkmenistánu lze teď očekávat bouřlivé přechodné období vzhledem k tomu, že o vliv ve státě s jedněmi z největších zásob zemního plynu na světě soupeří Rusko se Západem.

Místní obyvatelé se obávají, co je čeká v budoucnu. "Plakala jsem, když (prezident) zemřel. Protože aby se náš život zlepšil, potřebujeme silného vůdce," prohlásila pětapadesátiletá prodavačka novin Ajzhimal. "Chtěla bych jít na pohřeb, abych se naposledy (s prezidentem) rozloučila, ale obyčejní lidé tam určitě nebudou mít přístup," dodala. "Mysleli jsme si, že s námi bude napořád, že se mu nikdy nic nestane. Všichni jsou tak znepokojení," podotkla dvacetiletá studentka Maral Sajdová.

Opozice se chystá na návrat

Exilová turkmenská opozice plánuje sejít se v ukrajinské metropoli Kyjevě, aby koordinovala své plány před zamýšleným brzkým návratem do vlasti. "Chceme shromáždit všechny vůdce v Kyjevě, aby se opozice mohla vrátit do Turkmenistánu," prohlásil předseda opoziční turkmenské republikánské strany Nurmuchamed Chanamov.

"Nejdůležitější pro nás je dostat se zpátky do vlasti, abychom mohli uspořádat transparentní volby za účasti mezinárodních pozorovatelů," podotkl k hlasování o Nijazovově nástupci, jež by se mělo konat do dvou měsíců. V exilu v zemích bývalého Sovětského svazu a v západoevropských státech nyní žijí stovky turkmenských politiků, kterým se podařilo uniknout vězení
za Nijazovovy vlády.

Chanamov, který pobývá ve Vídni, rovněž informoval, že opozice se snaží navázat kontakty s představiteli nově zřízené turkmenské Bezpečnostní rady, která de facto převzala moc v tomto středoasijském státě, patřícím k největším vývozcům zemního plynu na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy