Ženeva - Česko má první dva nakažené virem zika. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je jeho šíření globální hrozbou. Přesto se toho o něm ví relativně málo.
Počty nakažených stále stoupají, množí se nové informace o možných způsobech nákazy. A komplikacích, které může infekce vyvolat.
Aktuálně.cz s pomocí informací Světové zdravotnické organizace (WHO) a agentury Reuters shrnuje aktuální odpovědi na klíčové otázky.
Jak se virus přenáší?
Nákaza se primárně šíří komářím štípnutím. Virus přenáší komár druhu Aedes aegypti, zodpovědný též za šíření nákazy horečkou dengue nebo žluté zimnice.
Objevily se případy, kdy byl virus objeven ve slinách a v moči. V Británii byl dokonce nalezen ve spermatu muže ještě dva měsíce poté, co nemoc prodělal.
Ve Spojených státech se v současnosti vyšetřuje zhruba dvacítka případů, kdy mohlo dojít k přenosu pohlavním stykem.
Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) uvádí, že se zika může přenášet i krví.
Jak se nákaza projevuje?
Virus zika způsobuje onemocnění podobné chřipce, které odezní zhruba po sedmi dnech. Až v 80 procentech případů se ale nákaza vůbec neprojeví.
Podle PAHO neexistují důkazy, že by se přímo na ziku mohlo umírat.
S jakými dalšími nemocemi je virus zika spojován?
Především se hovoří o mikrocefalii. Nervové vývojové poruše způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem.
Virus je spojován také s Guillain-Barrého syndromem. Vzácným onemocněním, při kterém imunitní systém pacienta napadá část nervového systému, a to se pak projevuje obrnou svalstva.
Jaká je spojitost ziky a mikrocefalie?
To, že zika způsobuje mikrocefalii, ještě nebylo oficiálně potvrzeno. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) to potrvá ještě čtyři až šest měsíců.
Co je mikrocefalie
Mikrocefalie je nervová vývojová porucha způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem. Onemocnění je často spojeno s tělesnými a duševními poruchami.
Souvislost s nákazou virem zika doposud není oficiálně potvrzena, podle prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) však existuje "silné podezření". Vyplývá to ze zvýšeného výskytu onemocnění v zemích, kde se virus objevil.
V Brazílii se od loňského října objevilo téměř 600 potvrzených případů tohoto onemocnění, další více než čtyři tisíce podezření se prověřují. Čtyři desítky dětí už na nemoc zemřely.
Před vypuknutím epidemie viru zika se ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.
Nedávné studie prokázaly přítomnost viru zika v plodové vodě, placentě a v mozkové tkáni novorozenců s mikrocefalií.
Jaké další komplikace zika způsobuje?
O komplikacích způsobených infekcí se podle WHO ví málo. I z toho důvodu, že se do roku 2007 nikde ve světě neobjevila velká ohniska nákazy.
Nejasné jsou také dlouhodobé zdravotní následky nákazy. Moc se toho neví ani o inkubační době nebo o případné reakci s jinými viry, které jsou taktéž přenášeny komáry, jako je třeba dengue.
Jak se proti šíření viru bojuje?
Snahy o kontrolu šíření viru se zaměřují na hubení komárů a eliminaci jejich množení. Lidem je doporučováno chránit se repelenty a nosit oblečení s dlouhým rukávem.
USA a mezinárodní zdravotnické organizace apelují na těhotné ženy, aby se vyvarovaly cestování do Latinské Ameriky a Karibiku.
Vyvíjí se vakcína?
Zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Farmaceutické společnosti a zdravotnické organizace závodí ve vývoji bezpečné a účinné vakcíny.
Ve Spojených státech už byly vyvinuty dvě látky, které budou do konce letošního roku testovány.
WHO nicméně upozorňuje, že bude trvat nejméně 18 měsíců, než se budou moci zahájit rozsáhlé klinické zkoušky možných preventivních látek.
Odkud virus zika pochází?
Virus se poprvé objevil v roce 1947 v Ugandě. První člověk se jím nakazil v roce 1954 v Nigérii, poté se virus rozšířil do dalších afrických zemí, do severovýchodní Asie a na tichomořské ostrovy.
Kde všude už se objevil?
Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Nyní WHO eviduje 28 zemí, kde se virus šíří.
Dovezenou nákazu z těchto zemí hlásí Austrálie, Kanada, některé státy USA, v Evropě pak Dánsko, Británie, Německo, Finsko, Švédsko, Španělsko či Nizozemsko - a nově též Česko.
Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe. WHO už varovala, že s příchodem jara a léta by se měla Evropa začít připravovat na případnou ochranu obyvatel.