Co se stalo?
Turecká armáda sestřelila bombardér Su-24, který patřil Rusku. Trosky letounu spadly v syrsko-tureckém pohraničí, převážně na syrskou stranu hranice. Do oblasti, kde žijí syrští Turkmeni, podporovaní Ankarou. A kterou Rusové bombardují.
Oba piloti se stihli včas katapultovat, nejméně jeden z nich byl ale posléze zabit. Zemřel také ruský člen záchranného pátracího týmu. Do oblasti přiletěl vrtulníkem.
Jak incident popisuje Turecko?
Turecko tvrdí, že Rusko narušilo tureckou suverenitu, územní celistvost a bezpečnost země. Argumentuje právem bránit své občany i hranice.
Dvě letadla Su-24 se v úterý ráno údajně přiblížila k tureckému vzdušnému prostoru v provincii Hatay. Během pěti minut je Turci desetkrát varovali skrze nouzový kanál. Žádali je, aby změnila kurz.
Letadla letící ve výšce 19 000 stop (zhruba 5 800 metrů) ale varování ignorovala a vletěla do tureckého vzdušného prostoru. Pronikla na území Turecka do hloubky asi 1,36 mil a 1,15 mil (2,2 km a 1,9 km), a to po dobu 17 vteřin. Stalo se tak v 9:24:05 místního času.
Jedno z letadel podle Ankary prostor opustilo, na druhý stroj následně vystřelily turecké F-16, které v oblasti hlídkovaly.
Větší část trosek letadla dopadla na syrskou stranu společné hranice, menší na tu tureckou.
Turecko zveřejnilo mapu, jak ruské letadlo přeletělo přes cíp tureckého území. Ruský letoun měl tureckým vzdušným prostorem letět v úseku asi 3,2 kilometru v místech, kde se stýkají hranice syrských provincií Idlib a Latákíja.
Jak incident popisuje Rusko?
Rusko turecký výklad událostí odmítlo. Turecký vzdušný prostor podle Moskvy narušen nebyl.
Přístroje podle generálporučíka Sergeje Rudskoje žádné pokusy Turecka o komunikaci s ruskými piloty nezaznamenaly.
Ruské ministerstvo obrany v prvním prohlášení po incidentu uvedlo, že stroj byl zřejmě sestřelen ze země.
Letoun letěl ve výšce asi 6000 metrů. Pohyboval se přitom pouze nad Sýrií, což mohou doložit "objektivní monitorovací data". Mimo jiné i záznamy syrského protiraketového obranného systému.
Záznamy z radaru na základně Hmejmim na syrském území podle Moskvy doložily, že sestřelením Su-24 byl narušen syrský vzdušný prostor.
Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že ruský letoun byl sestřelen na území Sýrie asi čtyři kilometry od hranic s Tureckem. Ruští piloti podle něj nikoho neohrožovali.
Putin incident označil za "bodnutí do zad od kompliců teroristů", který bude mít vážné důsledky pro rusko-turecké vztahy.
Existuje ještě jiná verze?
Americké bezpečnostní zdroje uvedly, že podle nich byl ruský letoun zasažen po krátkém proniknutí nad Turecko (jak tvrdí Turecko) v syrském vzdušném prostoru (jak tvrdí Moskva).
Washington se při svém hodnocení opírá o tepelnou stopu letícího stroje.
Co se stalo s piloty Su-24?
Oběma pilotům zasaženého Su-24 se podařilo včas katapultovat. Turkmenští povstalci, na jejichž území trosky dopadly, v úterý oznámili, že oba piloty s padáky zastřelili ještě ve vzduchu.
Rusko nicméně ve středu uvedlo, že jeden z pilotů - navigátor sestřeleného letadla - je naživu a zachráněn. Navigačního důstojníka podle agentury Interfax zachránilo speciální komando ruské armády a syrští vojáci.
"Jeden z mužů na palubě byl zraněn, když seskočil padákem, a barbarským způsobem na cestě k zemi zabit džihádisty z té oblasti. Druhému se podařilo uniknout... Vyzvedla ho syrská armáda a měl by se vrátit zpět na ruskou leteckou základnu," řekl ruský velvyslanec ve Francii Alexandre Orlov.
Proč povstalci na piloty s padáky stříleli?
Podle informací turecké agentury Dogan povstalci reagovali na to, že letadlo - krátce předtím, než bylo sestřeleno - shodilo na území ovládané turkmenskými povstalci pumu. Odvolává se na svědectví turkmenského zástupce velitele místní ozbrojené skupiny Alpaslana Çelika.
Jak vypadala záchranná operace?
Na záchranu pilotů Su-24 byly vyslány dva ruské vrtulníky Mi-8. Jeden z nich povstalci zničili. Zemřel přitom jeden ruský voják.
Podle syrské organizace na ochranu lidských práv (SOHR) povstalci nejprve střelbou stroj donutili nouzově přistát. Dosedl v oblasti kontrolované syrskou armádou na území syrské provincie Latákíja. Další střelou ho pak zničili.
Podle informací z úterka byla helikoptéra zasažena protitankovou střelou. Server Russia Today s odvoláním na rebely zveřejněné video uvedl, že by mohlo jít o americkou protitankovou řízenou střelu BGM-71 TOW, kterou má v držení Svobodná syrská armáda.
Povstalci se údajně domnívali, že šlo o helikoptéru armády Bašára Asada.
Generálporučík Sergej Rudskoj uvedl, že vrtulník byl zničen minometnou palbou. "Během operace byl jeden z vrtulníků poškozen palbou ze střelných zbraní a musel nouzově přistát na neutrálním území. Jeden námořní pěšák zahynul," řekl.
Záchranný tým poškozeného vrtulníku byl evakuován na leteckou základnu Hmejmim.
Jak zareagovala Moskva?
Ruské bombardéry a bitevníky budou napříště operovat pouze pod krytím stíhaček.
Kromě toho bude u syrského pobřeží operovat ruský křižník Moskva, který je vybaven raketami Fort coby námořním ekvivalentem protileteckého systému S-300.
Rusko pošle na leteckou základnu Hmejmim v Sýrii protiletadlový raketový systém S-400. Moskva také oznámila, že přeruší veškerou vojenskou spolupráci s Tureckem.
Incident se může promítnout do plánované výstavby plynovodu Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy. Ohrožen je i projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil svou cestu do Ankary, plánovanou na středu.
Stalo se něco podobného už v minulosti?
Naposledy minulý měsíc, incident ale nebyl zdaleka tak vážný.
Turecká letadla intervenovala proti Rusům letos 3. října. Ruské vojenské letadlo, které se dostalo nad Turecko, přinutila k návratu do syrského prostoru. Moskva argumentovala špatným počasím.
16. října turecká armáda sestřelila bezpilotní letadlo ruské výroby, které se objevilo nad tureckým územím.