reklama
 
 

Živě: Rusové jsou zpátky ve vzduchu. Bombardují oblast, kde jim Turci sestřelili letadlo

Aktualizováno 25. 11. 2015 20:42
reklama
Středeční dění související s bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

reklama
21:19
 

Bývalé jugoslávské republiky a Albánie si na dnešním summitu v Záhřebu slíbily spolupráci za podpory Spojených států a Evropské unie při ochraně evropských hranic a při zvládání rekordní vlny žadatelů o azyl.
Vrcholné schůzky vedoucích představitelů států jihovýchodní Evropy se zúčastnil i americký viceprezident Joe Biden a předseda Evropské rady Donald Tusk. Bidenovu přítomnost média interpretují jako signál opětného zvýšeného zájmu USA o tento neklidný region, v němž příval běženců z Blízkého východu, Asie a Afriky vrátil do vztahů napětí.

20:40
Belgie

Život v belgické metropoli se pomalu vrací k normálu, i když stále platí nejvyšší stupeň ohrožení před teroristickými útoky. Podívejte se na aktuální fotky.

Lidé zaplňují bruselské metro, které je opět v provozu. Lidé zaplňují bruselské metro, které je od středy opět v provozu. | Foto: Reuters
20:33
Evropská unie

Všech 27 ostatních členských států EU Francii přislíbilo přímou či nepřímou vojenskou podporu v zahraničních operacích v Sýrii i dalších oblastech. Řekl to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Český ministr obrany Martin Stropnický v té souvislosti řekl, že Česko by mohlo rozšířit českou vojenskou misi v Mali, kde Francouzi také působí.

19:09
Turecko

Turecká armáda zveřejnila údajný zvukový záznam, podle kterého Turci varovali ruský bombardér před tím, než jej stíhačky sestřelily. Na nahrávce je podle agentury Reuters slyšet výzva ke změně kurzu letounu.

17:49
Česko

V sobotu se mimořádně sejde vláda. Bude jednat o bezpečnostní situaci v Česku a Evropské unii a také o mandátu na nedělní mimořádnou Evropskou radu

17:06
Česko

Ministr vnitra k videu Islámského státu a "koalici ďáblů":

17:01
Česko

Zadržený muž podezřelý z vazeb na terorismus je třicetiletý Turek, kterého hledá interpol.

Muž je odsouzen za kriminální delikt s teroristickým podtextem a vyhýbal se nástupu do vězení, sdělila dnes ČTK mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je zadržení muže důkazem, že bezpečnostní opatření přijatá po teroristických útocích v Paříži fungují.

16:55
Rusko

Ruská státní agentura TASS dnes v komentáři k úternímu incidentu napsala, že turecký útočník ze zálohy sestřelil "prakticky bezbranný" ruský letoun.

"Pak se turecká armáda uchýlila k otevřené lži o desaterém varování, která nemůže seriózní odborníky zmást. Turecké vládnoucí kruhy musejí pocítit, že k jaderné a raketové mocnosti, jakou je Rusko, se takto chovat nemohou," napsala agentura.

Sestřelené ruské letadlo na syrsko-turecké hranici. Foto: Reuters
16:53

Automobilka Renault zrušila mezinárodní testy nového modelu Mégane, a to kvůli obavám o bezpečnost novinářů. První jízdní zkoušky se měly konat 26. a 27.11. v Portugalsku.

Akce se podle Jitky Skaličkové z Renaultu Česká republika "již v předchozích dnech odmítli zúčastnit i někteří další regionální importéři značky Renault". Důvodem je situace v Belgii, všechny skupiny létaly a měly letět přes Brusel.

16:52
Rusko

"Ne, vylučuji to (proniknutí do tureckého vzdušného prostoru), ani na jedinou sekundu se to nestalo, a to tím spíše, že jsme letěli ve výši okolo 6000 metrů, počasí bylo jasné. Celý náš let až do výbuchu rakety jsem plně kontroloval, měl jsem přehled, kde je hranice a kde se nalézáme. Ani nehrozilo, že bychom se dostali do vzdušného prostoru Turecka," řekl novinářům Konstantin Murachtin, navigátor sestřeleného ruského bombardéru Su-24.

Prezident Vladimir Putin dnes udělil Murachtinovi vysoké státní vyznamenání za odvahu.

16:42
Česko

"Sčítáme vaše prapory. Podle našeho proroka jich bude 80. Pak vás nakonec sežehnou plameny války na pahorcích smrti," říká v záznamu Islámského státu hlas, který se zjevně inspiroval tónem, jakým se informuje o filmových novinkách.

16:30
Česko

Islámský stát (IS) nově zařadil ve svém nejnovějším propagandistickém videu Českou republiku mezi své úhlavní nepřátele v "koalici ďáblů".

Extremisté vyhrožují odvetnými opatřeními alianci 60 zemí, jejichž vlajky se v záznamu objevují. Snímek, jehož pravost se stále ověřuje, zveřejnil panarabský deník Al-Haját a po něm jej převzaly západní weby.

YouTube. ČR jako člen "koalice ďáblů"
16:28
Francie

Podívejte se na fotografie z paluby francouzské letadlové lodě Charles de Gaulle, odkud startují bombardéry do boje s Islámským státem.

16:26
Turecko

Turecký prezident Recep Erdogan se se svým francouzským protějškem François Hollandem po telefonním rozhovoru shodli, že po sestřelení ruského letadla "není třeba zvyšovat napětí".

16:18
Aktuálně.cz

Opakovaně narušili náš vzdušný prostor, hájí Turci sestřelení ruského bombardéru. Stroj operoval pouze nad Sýrií, v jejíchž hranicích byl také bez jakéhokoli varování sestřelen, tvrdí Rusové.

Jasno není ani den poté. Incident každopádně zkomplikoval spolupráci Ruska a Západu v boji proti Islámskému státu. Aktuálně.cz se pokusilo shrnout, co všechno o sestřelení Su-24 víme a co následovalo po něm.

Ruský suchoj Su-24. Ruský suchoj Su-24. | Foto: Reuters
16:07

Ministr vnitra Milan Chovanec na svém twitterovém účtu oznámil, že česká policie zadržela mezinárodně hledanou osobu podezřelou z napojení na teroristy.

15:44
Rusko

Ruský pilot, který přežil sestřelení Su-24 tureckou armádou, podpořil stanovisko Moskvy. Jeho letoun se podle něj pohyboval uvnitř syrského vzdušného prostoru a sestřelen byl bez varování.

15:39
Rusko

Podle ruských médií s odvoláním na očité svědky dnes na turecké velvyslanectví v Moskvě zaútočila tisícovka demonstrantů.

Dav rozbil kamením okna v nejméně dvou patrech budovy, policie proti útočníkům ale nezakročila. Podle ruských novinářů šlo o živelnou, tedy neoznámenou demonstraci, proti kterým ruští policisté obvykle tvrdě zakročují. V okolí ambasády jsou podle moskevského rozhlasu střepy rozbitého skla a "hory odpadků".

Mluvčí velvyslanectví agentuře Interfax řekl, že pracovníci úřadu se obávají chodit po chodbách a pohybovat se v blízkosti oken. Nevyloučil, že mezi personálem velvyslanectví mohou být zranění.

Moskva: policejní hlídka před tureckým velvyslanectvím Moskva: policejní hlídka před tureckým velvyslanectvím | Foto: Reuters
15:21
Sýrie

Ruské síly zahájily bombardování syrských povstalců v oblasti Latákíje, nedaleko od místa, kde byl včera sestřelen jejich letoun.

O nejméně 12 náletech informovala Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně.

14:50
Turecko

Podle tureckého mluvčího se ministři zahraničí Turecka a Ruska dohodli na společném setkání, které má proběhnout na zasedání ministerské rady OBSE v Bělehradě, jež se uskuteční 3. a 4. prosince.

Naopak mluvčí ruského ministerstva zahraničí prohlásila, že Lavrov s žádným tureckým návrhem na schůzku během telefonátu souhlas nevyslovil.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 25. 11. 2015 6:44

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama