Při tisícovce volebních místností by tak téměř v každé z nich mohl stanout jeden pozorovatel.
Nejpočetnější kontingent do oblasti neklidného Blízkého východu vyslala Evropská unie. Kromě dvou set členného přípravného výboru se do Gazy i na Západní břeh vydalo také 27 členů Evropského parlamentu, což je největší monitorovací delegace. V jejím čele stanula belgická poslankyně Veronique de Keyser a její britský kolega Edward McMillan-Scott. Jednou z členek je také česká poslankyně Jana Hybášková, která bude během zítřejších voleb dohlížet na průběh voleb v neklidném Hebronu.
Evropa, největší dárce
Nejčastěji diskutovanou otázkou evropsko-palestinských vztahů jsou finance. Evropa je největším palestinským dárcem a ročně pošle prostřednictvím Světové banky do Palestiny více než 200 milionů dolarů.
Před časem část (48 milionů dolarů) z těchto peněz odmítla palestinské samosprávě vyplatit kvůli chybějící rozpočtové politice. "Peníze jsme nepoukázali, protože nejsou dodržována pravidla. K tomu je zapotřebí důvěryhodný ministr financí a rozpočet, který bude dodržován," řekla evropská komisařka Ferrerová-Waldnerová.
Palestinci měli také za úkol nahradit Saláma Fajada, který se funkce ministra financí vzdal v listopadu, aby mohl kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách. Současně měli ukončit neustále zvyšování položky na platy vládních zaměstnanců. Protože tak neučinili, přišla reakce Evropské Komise.
Hlavní role v mírovém procesu
Bez evropských vyjednavačů by se neobešel také mírový proces na Blízkém východě. Evropa spolu se Spojenými státy hrála a pravděpodobně bude i nadále hrát jednu z hlavních rolí ve vyjednávání mezi židovským státem a palestinskou samosprávou. Jelikož se Hamas nechal slyšet, že je ochoten jednat s židovským státem prostřednictvím třetí strany, jeví se Evropa jako ideální zprostředkovatel.
Evropská unie také sehrála aktivní roli během uplynulé palestinské předvolební kampaně. Jednala s radikálním Hamasem a vynutila si vypuštění protiizraelských výroků z volebního programu, i když "zničení izraelského státu" součástí Charty Hamasu zůstává i nadále. O její změně stejně jako odzbrojení se bude jednat teprve po středečních volbách.
Evropští pozorovatelé dohlížejí také na nově otevřený přechod mezi pásmem Gazy a Egyptem. Jejich úkolem je zajistit, aby se do pásma nedostaly zbraně a teroristé.