Syrská opozice nebude jednat s vládou, dokud nezastaví hlad a útoky na civilisty

ČTK ČTK
13. 1. 2016 19:58
Syrská opozice ve středu pohrozila, že se nezúčastní rozhovorů s vládou, pokud nebudou splněny dva body prosincové rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se humanitární situace v Sýrii. Rozhovory mají začít 25. ledna v Ženevě, ale opozice už několik dní informuje, že stále není dohodnut program jednání.
Madája.
Madája. | Foto: Reuters

Damašek - Splněním dvou bodů z prosincové rezoluce Rady bezpečnosti OSN podmínila syrská opozice konání rozhovorů s vládou.

Rozhovory mají začít 25. ledna v Ženevě, ale opozice už několik dní informuje, že stále není dohodnut program jednání.

Ve středu vydala prohlášení, v němž váže svou účast na splnění bodů 12 a 13 z rezoluce, kterou Rada bezpečnosti přijala 18. prosince. Obsahuje harmonogram, podle něhož má být syrská krize řešena. První krok je zahájení syrských rozhovorů, při nichž má vzniknout dohoda o přechodné vládě. Ta připraví volby, které se mají konat za 18 měsíců. V počátečních fázích se má dojednat také příměří.

Bod 12, o němž se zmiňuje středeční prohlášení, vyzývá strany, aby umožnily humanitárním agenturám dopravit co nejrychleji pomoc všem, kteří ji potřebují, zejména do obléhaných a nedostupných míst. Bod 13 žádá, aby všichni účastníci konfliktu zastavili útoky na civilisty a civilní objekty.

"Máme za to, že plnění těchto bodů je zřejmé a patří k humanitárnímu právu. Nepřistoupíme na žádný, jakkoli zdůvodňovaný kompromis," stojí v opozičním prohlášení.

Opozice asi před týdnem tvrdila, že je pod mezinárodním tlakem, aby učinila ústupky. Podle ní by ale takové kroky syrský konflikt prodloužily. Opoziční koordinátor Rijád Hidžáb také řekl, že opozice nevstoupí do špatně připravených rozhovorů, které budou odsouzeny k nezdaru. "Selhání rozhovorů bude pro syrskou společnost katastrofa a doplatí na to celý svět," řekl.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy