OSN: V Gaze za osm let nebude k žití. Potřebuje pomoc

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2012 22:32
Palestinské pásmo čeká humanitární katastrofa, upozorňuje světová organizace
Palestinský chlapec se nechal na pláži zahrabat do písku a užívá si teplého počasí na městské pláži v Gaze.
Palestinský chlapec se nechal na pláži zahrabat do písku a užívá si teplého počasí na městské pláži v Gaze. | Foto: Reuters

Gaza - Pokud mezinárodní společenství rychle nepřispěje, nebude v palestinském pásmu Gazy v roce 2020 vůbec k žití. Je proto zapotřebí zlepšit dodávky vody, elektřiny, zdravotnické služby i vzdělávání, upozornila ve své poslední a zatím nejširší zprávě o Gaze Organizace spojených národů.

"I přes nejlepší snahu zahraničních dárců Gaza stále potřebuje pomoc," varoval humanitární koordinátor OSN Maxwell Gaylard.

"Lidé tam žijí pod blokádou a okupací," dodal s tím, že v tuto chvíli jsou Palestinci z Gazy závislí na zahraniční pomoci z osmdesáti procent.

Brzy přibyde půl milionu lidí

Od roku 2007 je území pod kontrolou islamistů z Hamásu, kteří odmítají mír s Izralem. Nekončící konflikt mezi židovským státem a radikály způsobil, že Gaza je pod faktickou blokádou.

Foto: Reuters

Palestinci nemůžou využívat letiště ani přístavy, jediné spojení se světem jim zajišťuje přechod Rafah na hranicích s Egyptem a síť ilegálních podzemních tunelů.

Na 365 kilometrech čtverečních se tam tlačí 1,6 milionu lidí. OSN odhaduje, že v příštích osmi letech přibude další půlmilion. Gaza má totiž jednu z nejmladších populací na světě. Jedenapadesát procent lidí je tam mladší 18 let.

"Musíme rychle něco udělat. Jde o základní aspekty života: čištění vody, elektřinu, vzdělání či zdraví," vysvětlil Gaylard.

440 nových škol

Na zprávě se podílely veškeré agentury OSN, které v Gaze působí. Podle nich se místní ekonomika v příštích osmi letech na nohy nepostaví. Už nyní je její páteří pašované jídlo a stavební materiály, ale i elektronika a auta dovážené z Egypta skrze ilegální tunely.

UNRWA uvádí, že v roce 2020 bude v Gaze zapotřebí 440 nových škol, 800 nemocnic a aspoň tisícovky dalších doktorů.

Jen čtvrtinu odpadu zvládají Palestinci zpracovávat. Zbytek končí ve Středozemním moři. "Jedinou cestou pro zlepšní života lidí v Gaze je mír a bezepčí. To nastane až ve chvíli, kdy skončí izolace a samotný konflikt," prohlásil Gaylard.

Mír je ale zatím v nedohlednu. Z pásma Gazy radikálové - odmítající právo Izraele na existenci - ostřelují židovské kibucy za hranicemi a Izrael podniká odvetné nálety na hustě obydlené pásmo.

 

Právě se děje

Další zprávy