Izrael povolil příbuzným z Gazy navštívit vězně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 7. 2012 13:47
Vězni si návštěvu vymohli hladovkou
Foto: Reuters

Gaza - Izrael povolil 40 Palestincům z pásma Gazy navštívit své příbuzné vězněné v Izraeli. Vězni si to vymohli protestní hladovkou. Podle mluvčího vězeňské správy by měly být nyní návštěvy povolovány každý týden.

Manželky, matky a otcové trestanců přijeli do věznice Ramon v pondělí dopoledne. Většina z nich své příbuzné neviděla od roku 2007. Izrael zakázal návštěvy několik měsíců po únosu vojáka Gilada Šalita. Islámští radikálové ho drželi v pásmu do loňska, kdy byl vyměněn za několik set palestinských vězňů.

1600 hladovkářů

V Izraeli je nyní vězněno na 4800 Palestinců, z nich téměř 500 je z pásma Gazy. K hladovce se na jaře připojilo 1600 trestanců pocházejících z obou palestinských území - z pásma Gazy a západního břehu Jordánu. Reagovali tak na zpřísnění podmínek, k nimž patřilo omezení přístupu k výukovému materiálu a také zkrácení času pro sledování televize.

 K požadavkům protestujících vězňů patřilo i zrušení administrativní vazby, která umožňuje věznit dotyčné bez soudu dlouhé měsíce. Izrael v tomto režimu drží 320 osob, které považuje za nebezpečné pro národní bezpečnost. Při vyjednávání o ukončení hladovky Izraelci přistoupili na některé z požadavků vězněných, avšak administrativní vazbu nezrušili.

Rodiny, které dnes směly do Izraele, čekaly na hraničním přechodu celou noc. Autobus pro ně zprostředkoval Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Žádné dárky pro vězně

Ve skupině byla i Sabah Džardžavíová. Mířila za synem, který je prý za mřížemi už 14 měsíců a ještě nebyl souzen. Byla ale zklamaná z podmínek, které návštěvníkům stanovili Izraelci. Syn prý chtěl, aby mu přivezla sportovní úbor a lůžkoviny. "Když se lidé dověděli, že budou moci na návštěvu, připravili mnoho věcí, ale Izraelci nám řekli, že s sebou můžeme mít jenom lahev vody a svačinu," řekla.

Věznice Ramon leží v Negevské poušti a cesta tam může podle agentury Reuters trvat i 14 hodin. Návštěva je omezena na 60 minut. Mezi návštěvníky nesmějí být děti a není ani možné přivézt vězňům dárky.

S vízovými doklady rodinám pomohl MVČK, který usiluje o to, aby se příbuzní dostali za všemi trestanci z Gazy.

Někteří z vězňů svůj boj s izraelskými úřady neskončili a dál drží hladovku. Je mezi nimi člen radikálního Hamasu Akram Richáví. Odpykal si už osm let ze svého devítiletého trestu, ale nepřestal usilovat o předčasné propuštění. Hladovku podle Reuters drží už 94 dní.

 

Právě se děje

Další zprávy