Rada bezpečnosti OSN se v noci na dnešek středoevropského času po dlouhých sporech dohodla na prohlášení, ve kterém vyjádřila šok a zármutek nad úterním zabitím čtyř pozorovatelů OSN při izraelském bombardování v Libanonu. Rada vyzvala Izrael, aby incident důkladně vyšetřil, ale neodsoudila ho.
Vyšetřování musí být důkladné
"Rada je hluboce šokována a zarmoucena tím, že izraelské síly ostřelovaly 25. července pozorovatelské stanoviště OSN v Libanonu, při němž zahynuli čtyři vojenští pozorovatelé OSN," uvádí se v prohlášení. Rada vyzvala izraelskou vládu, aby toto drama důkladně vyšetřila a vzala přitom v úvahu všechny informace, které jí poskytlo OSN, a aby výsledky co nejdříve zveřejnila.
V dokumentu je vyjádřeno hluboké znepokojení nad bezpečností personálu OSN, ale i nad libanonskými a izraelskými civilními oběťmi a rostoucím počtem bezprizorných lidí. Zdůrazňuje se v něm, že Izrael a všechny ostatní dotčené strany musejí plně dostát svým závazkům vyplývajícím z mezinárodního humanitárního práva při ochraně personálu OSN a dalších osob. Personál OSN se nesmí stát objektem útoku, uvádí se v dokumentu.
Čína: odvetou bude Írán
Dokument je vůči Izraeli shovívavější, než požadovala většina 15 členů RB, hlavně Čína, jejíž občan při osudném izraelském bombardování také zahynul. Tvrdému tónu proti Izraeli bránily Spojené státy a Peking prý pohrozil, že tato otázka může ohrozit jednání OSN o kontroverzním jaderném programu Íránu, což je problematika, na které mají Američané zájem.
Zcela vyškrtnuta byla podle agentury AFP pasáž, která odsuzuje všechny útoky na personál OSN, stejně tak jako část, v níž RB žádala, aby vyšetřování střelby na stanoviště OSN vedl Izrael společně s OSN.
Mírná verze, žádné donucování
Deklarace vyžadovala přijetí všemi 15 členy RB, ale nemá vynucovací charakter jako rezoluce.
Čtyři pozorovatelé OSN - Kanaďan, Číňan, Fin a Rakušan - v úterý zahynuli při izraelském náletu, který zasáhl i stanoviště sil OSN v jižním Libanonu u hranice s Izraelem. Generální tajemník OSN Kofi Annan vzápětí vyjádřil své rozhořčení nad incidentem, který označil za "záměrný zásah". Izrael vyjádřil nad smrtí čtveřice pozorovatelů OSN hlubokou lítost, kategoricky se ale ohradil proti Annanově výroku. Podle Izraele šlo o "neúmyslné zabití" a "politováníhodný omyl".