Tokio - Ekonomická a humanitární pomoc, kterou svět poskytuje Severní Koreji po jejím příslibu uzavřít jaderný reaktor a skončit s vývojem atomové bomby, nijak nezmenšila krutost tamního diktátorského režimu.
Ten nadále drží tisíce lidí v pracovních táborech, surově mučí politické vězně a pro výstrahu ostatním pořádá veřejné popravy.
Během návštěvy Tokia to sdělil mimořádný vyslanec OSN pro lidská práva v Severní Koreji Vitit Muntarbhorn.
"Mučení vězňů a disidentů je v KLDR na denním pořádku," řekl thajský právník, který má pro světovou organizaci vypracovat zprávu o stavu lidských práv na severu Korejského poloostrova.
Nezdařený útěk končí smrtí
Severokorejské exilové organizace navíc tvrdí, že režim diktátora Kim Čong-ila popravuje každého, kdo je přistižen při pokusu uprchnout do Číny nebo je už po útěku v Číně chycen a tamními úřady deportován zpět do Severní Koreje.
Kim Čong-il vloni souhlasil s tím, že se vzdá jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc USA, Japonska a Jižní Koreje. Podle znalců poměrů v komunistické zemi tím zajistil pro svůj režim klid a stabilitu, protože likvidace jaderného arzenálu povede ke snížení napětí s okolními zeměmi i Spojenými státy.
KLDR měla uzavřít jaderný reaktor v Jongbjonu do konce minulého roku a předat o tom jasnou dokumentaci. Oznámila ale, že kvůli technickým problémům se vše oproti původnímu plánu opozdí.
Bere Kim dohodu vážně?
Poradce amerického prezidenta George Bushe pro Severní Koreu Jay Lefkowitz dnes uvedl, že Kim nepřistupuje k dohodě solidně a je možné, že se jádra buď vůbec nevzdá, anebo s tím bude ještě dlouho otálet.
"Je možné, že ještě za rok, kdy už USA povládne jiný prezident, bude Severní Korea stále jadernou zemí," řekl Lefkowitz v projevu v Americkém institutu pro podnikání.
Uvedl také, že Washington by měl více tlačit na KLDR kvůli lidským právům. "Způsob, jakým severokorejský režim zachází s vlastním obyvatelstvem, je nelidský a měl by urážet všechny svobodomyslné lidi na celém světě," řekl.
Severokorejský režim šokoval svět v říjnu 2006 podzemním jaderným výbuchem. Krátce poté ale Kim slíbil, že další testy nebudou. Podle některých expertů jej k tomuto prohlášení donutil tlak Číny.