Výrobce pervitinu zákon nezajímá. Léky kupují u Slováků

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 5. 2009 12:12
Slovenské úřady neví, co s českými výrobci drog dělat
Čeští výrobci drog, kteří chtějí pseudoefedrin, se vydávají do lékáren na Slovensku.
Čeští výrobci drog, kteří chtějí pseudoefedrin, se vydávají do lékáren na Slovensku. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bratislava - Tolik pilulek Modafenu jako v posledních dnech se na Slovensku ještě neprodalo.

Jezdí si pro něj čeští výrobci drog. Z léků na chřipku a nachlazení, které obsahují pseudoefedrin, pak vaří pervitin.

V Česku jen na občanku

Není tomu ani měsíc, co čeští zákonodárci schválili novelu zákona o návykových látkách. Ta nově zakazuje vydávat léky s obsahem pseudoefedrinu volně.

Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.

Asi z milionu balení těchto léků se totiž v Česku každý rok vařily drogy. "Pokud by se daly dohromady léky, ze kterých se jen loni vyrobil pervitin, vážily by asi jednu tunu," odhadl nedávno šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Léky s omezením

  • Paralen plus - působí proti bolesti a snižuje teplotu
  • Modafen - snižuje horečku, potlačuje bolest svalů a zad, má protizánětlivý účinek. Díky pseudoefedrinu snižuje otok nosní sliznice a ulehčuje dýchání nosem
  • Aspirin Complex - na rýmu a nachlazení, uvolňuje ucpaný nos, snižuje horečku a tiší bolest
  • Daleron - snižuje teplotu a zmírňuje bolest
  • Nurofen Stopgrip - působí podobně jako modafen
  • Panadol Plus Grip - lék proti bolesti a horečce, tiší bolesti v krku, hlavy, svalů i kloubů a snižuje teplotu

Zapravdu mu dal i Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály. "Spotřeba těchto léků za poslední čtyři roky stoupla o 380 procent," upozornil.

Zákonodárci proto odhlasovali změnu - léky s pseudoefedrinem se už dají koupit jen s občankou nebo kartičkou pojištěnce. Lékárník smí navíc vydat jen omezené množství balení.

Narkomany nic nezastaví, varovali odborníci

Někteří odborníci už ale dřív o účincích zákona pochybovali.

"Nevěřím, že to přinese něco pozitivního na drogové scéně. Ti, co léky chtějí, si je seženou kdekoliv jinde, kde zákaz není. Nejblíže například na Slovensku," vyjádřil se například Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Na jeho slova došlo. Výrobci pervitinu se stahují na Slovensko. Tam nakoupí potřebné množství balení a vrátí se k nám.

"Největší nápor je na západním Slovensku. Hlášení podávají hlavně distributoři, kteří sledují, která lékárna kolik léků objednává," potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf Slovenské lékárnické komory Ján Valjan.

Slovenské úřady jsou bezmocné

Slovenská komora už proto začala situaci ve spolupráci s policií sledovat. Připojila se také slovenská ministerstva zdravotnictví a vnitra.

"Zatím ale žádné kroky nepřipravujeme. Pokud bychom měli podezření, že některá lékárna začala situace zneužívat, mohli bychom jí například odebrat licenci. Pokud by se to ale podařilo prokázat, což by bylo těžké," podotkl Valjan.

Dojedete sem metrem a je tu božský klid. Ideální místo šlehnout si něco proti depresi
Dojedete sem metrem a je tu božský klid. Ideální místo šlehnout si něco proti depresi | Foto: Ludvík Hradilek

Slovenské ministerstvo zdravotnictví je pak zcela bezmocné. Jak deníku Sme potvrdila mluvčí úřadu Zuzana Čižmáriková, léky budou muset zatím zůstat na slovenském trhu volně dostupné.

"Na Slovensku zatím není propojení mezi lékárnami, které by umožnilo získat informace o tom, jestli si osoba koupila takové léky v té nebo jiné lékárně. To bude možné až po zavedení e-Healthu," řekla.

Prozatím tak budou lékárny sledovat jen distributoři. V případě, že zaznamenají podezřele zvýšený prodej léků s pseudoefedrinem, měli by na to upozornit úřady. Oznamovací povinnost podle ní mají i zaměstnanci samotných lékáren.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy