OSN přijala pakt o uprchlících, Česko bylo pro i přes Babišovu kritiku

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2018 14:40
Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který rozšiřuje současný mezinárodní právní rámec týkající se běženců. Proti byly pouze Spojené státy a Maďarsko. Česká republika právně nezávazný dokument podporující mezinárodní spolupráci podpořila.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

V pondělí přijatá dohoda je odlišná od globálního paktu o migraci, o kterém bude Valné shromáždění hlasovat ve středu. Český premiér Andrej Babiš dříve uvedl, že nesouhlasí ani s jedním paktem. V úterý zdůraznil, že oba dokumenty se liší a pakt OSN o uprchlících je nezávazný a nemá na migrační politiku Česka žádný vliv.

Podle dokumentů OSN je pakt o uprchlících (úvod, článek 4) stejně právně nezávazný jako pakt o migraci (preambule, článek 7).

Světová organizace ve svých dokumentech rozlišuje termíny uprchlík a migrant. Zatímco uprchlíci jsou osoby, které z domovské země vyhnalo závažné zhoršení veřejného pořádku, z něhož vyplývá nárok na mezinárodní ochranu, migranti mění zemi pobytu bez ohledu na důvod, tedy i z jiných příčin, než je ohrožení vlastní bezpečnosti.

Schválený globální pakt o uprchlících podle dokumentů OSN vytváří podmínky pro silnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na uprchlické vlny. Cílem je ulehčit zemím, na jejichž území se uchýlilo velké množství uprchlíků, napomáhat svépomoci a soběstačnosti uprchlíků, umožňovat jejich přemístění do dalších hostitelských zemí a vytvářet podmínky pro návrat uprchlíků do jejich domovských států.

OSN předpokládá, že díky dokumentu by uprchlíci mohli mít lepší možnost vzdělávání, snadnější přístup ke zdravotní péči a více příležitostí k zajištění normálních životních podmínek. Usnadnit by to mimo jiné mělo sjednocování rodin či poskytování studentských grantů nebo humanitárních víz. S financováním by mohl pomoci privátní sektor, církevní organizace nebo mezinárodní finanční instituce.

Český premiér Andrej Babiš v úterý na fóru Afrika-Evropa ve Vídni zdůraznil, že pakt OSN o uprchlících a pakt OSN o migraci se liší. "Tady je problém vysvětlit lidem ten rozdíl. A já bych chtěl znovu ubezpečit, že hlasování o globálním paktu o migrantech, ten marrákešský, se hlasuje zítra (ve středu)," zdůraznil premiér s tím, že pakt Česko odmítne.

V případě nově přijatého dokumentu jde podle Babiše o zprávu komisaře OSN. Usnesení, které k němu přijala vláda, "jasně říká, že tahle zpráva komisaře nemá na Českou republiku žádný vliv… je to nezávazný dokument, nemá to žádný vliv na naši migrační politiku, kde my jasně říkáme, že nebudeme přijímat nelegální migranty". Podle premiéra se "někteří politici" snaží lidem namluvit, že v postoji ČR k migraci něco změnilo. "Nezměnilo se vůbec nic," zdůraznil.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi po pondělním hlasování označil globální pakt o uprchlících za historický. "Je to největší snaha o široké sdílení odpovědnosti za běžence, které jsem za 34 let práce s uprchlíky svědkem," uvedl Grandi.

Ve středu čeká Valné shromáždění hlasování o globálním paktu o migraci, který je odlišným dokumentem. Pakt o migraci země OSN předběžně přijaly na konferenci v Marrákeši. Řada států včetně Česka materiál odmítá, k odpůrcům patří také Spojené státy, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rakousko. Petříček po pondělním jednání vlády sdělil ČTK, že Česko bude hlasovat proti.

 

Právě se děje

Další zprávy