Mimořádná zpráva

Každý třicátý člověk je migrant. Nejdůležitější data a čísla ke globálnímu paktu OSN

Martin Novák Jiří Kropáček Martin Novák, Jiří Kropáček
10. 12. 2018 20:24
Země OSN v pondělí formálně přijaly migrační pakt. Jeho cílem je zlepšení uprchlické problematiky a podpora legální migrace. Proti paktu ale vystoupila řada zemí, včetně České republiky. Proč? A kolik je migrantů na celém světě?

Základní informace

Cílem globálního paktu OSN o migraci je omezit nelegální migraci a pašování lidí. Má vést k větší spolupráci mezi zeměmi, do kterých migranti míří, a těmi, z nichž odcházejí. Jde o reakci na rekordní počet uprchlíků ve světě. V pondělí ho země OSN formálně přijaly na konferenci v Maroku. Pro bylo 164 zemí.

Co obsahuje

Žadatelé o azyl nebo povolení k pobytu by díky němu měli možnost dosáhnout svého cíle legální cestou. Zakotvuje právo migrantů na integraci v cílové zemi. Týká se to například dostupnosti zdravotní péče, vzdělávání dětí ve školách nebo šance získat práci. Stanovuje pro migranty povinnost dodržovat zákony země, do které přišli. Pakt dává každé vládě v každé zemi právo rozhodnout o tom, koho přijme a koho odmítne. Vláda každé země má právo vyhostit a deportovat migranty, kteří nedostanou azyl nebo povolení k pobytu. Základem paktu je deklarace 192 členských zemí OSN podepsaná v září 2016. Nepřipojily se k ní Spojené státy.

Proč ho nepodepsala Česká republika

V dokumentu českého ministerstva zahraničí se uvádí, že pakt nerozlišuje mezi legálními a nelegálními migranty. Zároveň ČR žádala, aby byla nelegální migrace jednoznačně označena za škodlivou a nežádoucí.

Kdo odmítá pakt podepsat

Některé státy pakt OSN odmítají kvůli tomu, že ohrožuje jejich bezpečnostní zájmy nebo není v souladu s jejich migrační politikou. Některé země se zatím nerozhodly.

odmítly podepsat

zatím se nerozhodly

Německá vláda zatím pakt neschválila,

ale očekává se, že tak učiní

Belgie: Pakt v zemi rozložil vládu,

vlámští nacionalisté vystoupili

proti němu, a proto opustili koalici.

Premiér Charles Michel však

pakt podpořil.

Polsko

ČR

Slovensko

Lucembursko

Rak.

Maď.

Švýcarsko

Itálie

Bulh.

USA

Izrael

Austrálie

odmítly podepsat

zatím se nerozhodly

Německá vláda zatím pakt neschválila,

ale očekává se, že tak učiní

Belgie:

Pakt rozložil

vládu *

Polsko

ČR

Slovensko

Lucemb.

Rak.

Maď.

Švýc.

Itálie

Bulh.

USA

Izrael

Austrálie

* Belgie: Pakt v zemi rozložil vládu, vlámští nacionalisté vystoupili proti němu, a proto opustili koalici. Premiér Charles Michel však pakt podpořil.

Počty žadatelů o azyl

Počet žadatelů o azyl v zemích EU

2014282 000
20151,8 mil.
2016511 000
2017204 000
2018 (do konce listopadu)120 000

Počet žadatelů o azyl v Německu

2014238 000
20151,1 mil.
2016322 000
2017187 000
2018 (do konce října)100 000
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy