Na bruselské demonstraci pravice proti migračnímu paktu zadržela policie 90 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2018 19:52
Po nedělní demonstraci krajně pravicových skupin proti migračnímu paktu OSN policie v Bruselu nasadila slzný plyn a vodní dělo proti výtržníkům. Nejméně 90 lidí bylo vzato do vazby. Podle agentury Belga demonstranti po manifestaci poblíž sídla Evropské komise házeli kameny a různé předměty. Policie se tisícovky protestujících snažila rozehnat.
Záběry z demonstrace příznivců vlámské krajní pravice.
Záběry z demonstrace příznivců vlámské krajní pravice. | Foto: Reuters

"Pochodu proti Marrákeši", který byl namířen proti paktu uzavřeném minulé pondělí v marockém městě, se podle policie zúčastnilo kolem 5500 lidí.

Násilnosti propukly podle agentury Belga v evropské čtvrti belgické metropole, když se 300 až 400 demonstrantů pokusilo vniknout do budovy Evropské komise. Státní zastupitelství už obvinilo prvních šest podezřelých z konkrétních trestných činů poškození majetku, kladení odporu a obchodu s drogami. Podle agentury AFP výtržníci způsobili škody na fasádách budov institucí EU.

Podle belgické agentury požadovali protestující upřednostňování "vlastního národa", uzavření hranic a odstoupení belgického premiéra Charlese Michela. Jeho vláda se i přes spory uvnitř koalice rozhodla k migračnímu paktu OSN přistoupit.

Organizátory byly pravicové a krajně pravicové vlámské skupiny. Místní úřady původně demonstraci zakázaly kvůli obavám z násilí, ale belgický nejvyšší soud zákaz zrušil s poukazem na právo na pokojný protest.

V reakci na jejich akci se neděli v Bruselu konala také levicová demonstrace, jíž se zúčastnily přibližně tisícovka lidí. Podle bruselského starosty Philippea Closeho se tato demonstrace, která se odehrála o několik kilometrů dál u Maximilienova parku, obešla bez incidentů.

 

Právě se děje

Další zprávy