New York/Damašek - Šéfka humanitárních operací OSN v sobotu odmítla francouzský návrh na vytvoření zvláštních koridorů, jimiž by do Sýrie postižené násilím proudila mezinárodní pomoc.
Vytvoření takového mechanismu podle ní není zapotřebí a světová organizace navíc nemá dostatek informací o skutečných potřebách syrských obyvatel.
V Sýrii již osm měsíců dochází k tvrdým střetům opozice s vládními vojsky, při nichž podle údajů OSN zahynulo nejméně 3500 lidí.
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé nedávno navrhl, aby byly v Sýrii zřízeny "humanitární zóny", kam by proudila pomoc pro ohrožené civilisty. Podle některých médií by mohlo jít o první krok k přímému zásahu západních států do vývoje v Sýrii.
Demonstrace v Sýrii:
Ředitelka humanitárních operací OSN Valerie Amosová v New Yorku prohlásila, že potravinovou pomoc v současné době potřebuje asi 1,5 milionu Syřanů.
Represemi režimu prezidenta Bašára Asada jsou podle ní přímo postiženy tři ze zhruba dvaceti milionů syrských obyvatel. Tisíce lidí uprchly do utečeneckých táborů v Libanonu a Turecku, mnozí další prchají z velkých měst, na která útočí syrská armáda.
"Potřeby Syřanů ale OSN v současné době není schopna přesně určit," uvedla Amosová. "Tato skutečnost je důvodem, proč návrh na zřízení humanitárních koridorů nelze realizovat. Nejprve je zapotřebí stanovit, jakou pomoc syrské obyvatelstvo konkrétně potřebuje," dodala.
Sýrie je už od března dějištěm nejkrvavějších represí proti lidovému povstání. V posledních týdnech výrazně zesílil mezinárodní tlak na Asadův režim, aby násilí na vlastních občanech zastavil.
Stále výrazněji zaznívá hlas někdejšího syrského politického a vojenského spojence Turecka, které se stalo hlavním kritikem syrského režimu.
Liga arabských států tento týden varovala Sýrii, že pokud neskoncuje s represemi vůči vlastnímu obyvatelstvu, sáhne k ekonomickým sankcím. O nich by liga měla v sobotu jednat v Káhiře.
Sýrie zatím všechny výzvy ze strany svých arabských sousedů k zastavení násilí ignoruje.