OSN: Dodávky zbraní jsou zkázou Afriky

opa, Reuters
2. 2. 2006 22:31
Ženeva - Současná Afrika trpí. Války, chudoba a nemoci si tam každoročně vyžádají desetitisíce životů. Podle Denise McNamary, představitele Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), ovšem Africe nepomůže charita a situaci nezlepší ani ekonomické ústupky typu odpouštění dluhů. Klíčové je zastavit přísun zbraní do regionu.

Prodejci zbraní nesou největší vinu

Ředitel oddělení UNHCR pro mezinárodní ochranu McNamara dnes obvinil vyspělé státy, že kvůli neustávajícím dodávkám zbraní nepřímo nesou odpovědnost za 12,5 milionu afrických uprchlíků, kteří přišli o domov v důsledku válek.

"Zbraně stojí v srdci tohoto problému. Rád bych navrhl pro rok 2006 tento slogan: Konec prodeje zbraní do Afriky! Nežádám embargo nebo sankce, chci, aby se vyspělé státy samy dobrovolně vzdaly prodeje zbraní do Afriky," řekl McNamara.

Podle McNamary dodávky zbraní přispívají ke vzniku a prodlužování ozbrojených konfliktů, které zanechávají miliony prostých lidí bez domova a činí z nich oběti válečných zločinů, hladu a nemocí. Na pozadí těchto událostí přitom západní společnosti těží v Africe ropu a další nerostné suroviny.

"Děti na ulicích Nairobi, Chartúmu, Abidžanu a Monrovie nosí běžně v kapse pistoli. Musíme si uvědomit, že právě my jim zbraně dodáváme. My - Západ, my - státy G8," dodal.

Humanitární akce pomohou jen na krátko

Problémy Afriky podle něho nevyřeší humanitární pomoc. Odmítá myšlenku velkých rockových koncertů zaměřených na charitu, podobných sérii Live 8, která se uskutečnila loni v červenci. Jejich cíle jsou příliš krátkodobé a hlubší problémy opomíjejí.

"Popové koncerty prospějí dětem jen na krátko, ale nezmění příčinu problému," řekl.

"Dvacet let po koncertu Live Aid jsou farmy v Ogadenu v Etiopii, kterým se tenkrát pomáhalo, v troskách a tamní lidé jsou blízko hladomoru, stejně jako před dvaceti lety. V zásadě se nic nezměnilo, ve skutečnosti se situace spíše zhoršila," řekl.

V důsledku válek mnoho dětí hladoví
V důsledku válek mnoho dětí hladoví | Foto: Aktuálně.cz
"To je nebezpečí humanitární pomoci. Jde jen o utišující lék - potřebný, utišující lék. Ale neměli bychom si nalhávat, že nás zachrání. Ve skutečnosti spíše odvádí pozornost od opravdových řešení," dodal.

Zastavení prodeje zbraní je skutečným řešením

Ekonomickou pomoc vyspělých států, zejména odpouštění dluhů chudým africkým zemím, sice je podle McNamary třeba ocenit, ovšem i ta je jen jednou ze složek celkového řešení.

"Oběť znásilnění ve východním Kongu nezajímá státní dluh. Víc ji zajímá, jak se útočníkovi dostala do ruky pistole," řekl.

McNamara tvrdí, že Západ se musí k problému Afrika postavit čelem a snažit se vyřešit opravdové příčiny problémů. Konec přísunu zbraní je jednou z nich.

 

 

Právě se děje

Další zprávy