OSN dodala jídlo milionům Syřanů, Asada o svolení nežádala

2. 9. 2014 16:55
Jídlo se dostalo k potřebným lidem i za bojovou linií. Více než šest milionů lidí žije v Sýrii mimo své domovy.
Své domovy v Sýrii opustilo deset milionů lidí. Polovinu tvoří děti.
Své domovy v Sýrii opustilo deset milionů lidí. Polovinu tvoří děti. | Foto: Reuters

Řím/Damašek - Světový potravinový program OSN (WFP) poskytl v srpnu jídlo rekordním 4,1 milionu Syřanů.

Jak organizace uvedla na svých webových stránkách, humanitární pomoc do Sýrie míří přes hraniční přechody s Tureckem, Jordánskem a Irákem.

Jen za posledních šest týdnů se podařilo zásobit potravinami přes 580 tisíc lidí za bojovou linií, což je čtyřikrát více než během šesti týdnů předtím.

Umožnilo to usnesení Rady bezpečnosti OSN, která v červenci povolila dodávky do oblastí kontrolovaných rebely i bez souhlasu vlády prezidenta Bašára Asada. Ta předtím musela všechny dodávky humanitární pomoci schvalovat.

Polovina obyvatel země opustila své domovy

Hrozné podmínky pro život v Sýrii potvrzuje zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Podle ní jsou tam "města, v nichž je obyvatelstvo v obklíčení, hladoví a je terčem náhodné střelby".

Ze zprávy vyplývá, že v Sýrii na útěku před boji opustilo své domovy téměř deset milionů lidí. Tři miliony uprchlíků již zemi opustily, převážně do Libanonu, Turecka a Jordánska.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy