OSN: Válečné zločiny páchají Islámský stát i irácká armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2014 19:10
Na žádost Iráku se koná mimořádná schůze Rady OSN pro lidská práva. Očekává se vyslání odborníků, kteří zločiny vyšetří.
Islamisté ovládají notnou část Sýrie a Iráku.
Islamisté ovládají notnou část Sýrie a Iráku. | Foto: Reuters

Ženeva - Radikálové ze skupiny Islámský stát páchají v Iráku krutosti, které se dají kvalifikovat jako zločiny proti lidskosti.

Na zasedání Rady OSN pro lidská práva to prohlásila tajemnice předsedy rady Flavia Pansieriová. Za válečné zločiny se podle ní dají považovat i některé kroky irácké armády.

Rada dospěla k závěru, že vražděním zajatců a bombardováním oblastí obývaných civilisty se vojáci mohli dopustit válečných zločinů.

Rada na závěr své schůzky zločiny islamistů odsoudila a rozhodla, že do Iráku vyšle tým vyšetřovatelů.

Rada svolala pondělní mimořádné jednání kvůli situaci v Iráku, jehož severem od června postupuje Islámský stát a v dobytých oblastech brutálním způsobem vynucuje dodržování svého výkladu islámu.

Na závěr jednání rada přijala rezoluci navrženou Francií a Irákem, která zločiny páchané Islámským státem odsuzuje. Jihoafrická delegace podle agentury Reuters nicméně uvedla, že se s textem rezoluce neztotožňuje, protože prý postrádá vyváženost.

Rada rovněž odsouhlasila vyslání mise do Iráku. Odborníci by tam měli vyšetřit veškeré zločiny páchané islamisty a dalšími teroristickými skupinami.

"Civilisté jsou vystaveni systematickým a prudkým útokům, které mohou být válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti. Za tyto činy nesou odpovědnost konkrétní lidé včetně velitelů," řekla Pansieriová.

Přes milion lidí je na útěku před radikály

Před diplomaty sedmačtyřiceti členských zemí rady vystoupil také irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání.

"Území starobylého Babylónu čelí hrozbě, je ohrožena jeho nezávislost, chtějí změnit jeho demografické i kulturní složení. Islámský stát není jen záležitostí Iráku. Ohrožuje všechny země světa, porušuje veškeré principy týkající se lidských práv a mezinárodního práva," řekl Súdání.

Pansieriová se zmínila také o pronásledování menšin křesťanů, jezídů, Turkmenů a dalších a upozornila, že je kvůli tomu 1,2 milionu Iráčanů na útěku před Islámským státem.

"Zprávy, které máme k dispozici, svědčí o nelidskosti a páchání nepředstavitelně krutých činů," řekla.

Schůze se koná na žádost Iráku a jeho spojenců a očekává se, že se účastníci dohodnou na tom, že OSN pošle do Iráku odborníky, aby vyšetřili údajně páchané zločiny.

Agentura AP k tomu uvedla, že na rozdíl od Sýrie nebo Severní Koreje, kde OSN pro vyšetření tamní situace ustavila nezávislé komise, by v případě Iráku měl být vyšetřováním pověřen přímo personál OSN.

 

Právě se děje

teď

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy