OSN: Válečné zločiny páchají Islámský stát i irácká armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2014 19:10
Na žádost Iráku se koná mimořádná schůze Rady OSN pro lidská práva. Očekává se vyslání odborníků, kteří zločiny vyšetří.
Islamisté ovládají notnou část Sýrie a Iráku.
Islamisté ovládají notnou část Sýrie a Iráku. | Foto: Reuters

Ženeva - Radikálové ze skupiny Islámský stát páchají v Iráku krutosti, které se dají kvalifikovat jako zločiny proti lidskosti.

Na zasedání Rady OSN pro lidská práva to prohlásila tajemnice předsedy rady Flavia Pansieriová. Za válečné zločiny se podle ní dají považovat i některé kroky irácké armády.

Rada dospěla k závěru, že vražděním zajatců a bombardováním oblastí obývaných civilisty se vojáci mohli dopustit válečných zločinů.

Rada na závěr své schůzky zločiny islamistů odsoudila a rozhodla, že do Iráku vyšle tým vyšetřovatelů.

Rada svolala pondělní mimořádné jednání kvůli situaci v Iráku, jehož severem od června postupuje Islámský stát a v dobytých oblastech brutálním způsobem vynucuje dodržování svého výkladu islámu.

Na závěr jednání rada přijala rezoluci navrženou Francií a Irákem, která zločiny páchané Islámským státem odsuzuje. Jihoafrická delegace podle agentury Reuters nicméně uvedla, že se s textem rezoluce neztotožňuje, protože prý postrádá vyváženost.

Rada rovněž odsouhlasila vyslání mise do Iráku. Odborníci by tam měli vyšetřit veškeré zločiny páchané islamisty a dalšími teroristickými skupinami.

"Civilisté jsou vystaveni systematickým a prudkým útokům, které mohou být válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti. Za tyto činy nesou odpovědnost konkrétní lidé včetně velitelů," řekla Pansieriová.

Přes milion lidí je na útěku před radikály

Před diplomaty sedmačtyřiceti členských zemí rady vystoupil také irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání.

"Území starobylého Babylónu čelí hrozbě, je ohrožena jeho nezávislost, chtějí změnit jeho demografické i kulturní složení. Islámský stát není jen záležitostí Iráku. Ohrožuje všechny země světa, porušuje veškeré principy týkající se lidských práv a mezinárodního práva," řekl Súdání.

Pansieriová se zmínila také o pronásledování menšin křesťanů, jezídů, Turkmenů a dalších a upozornila, že je kvůli tomu 1,2 milionu Iráčanů na útěku před Islámským státem.

"Zprávy, které máme k dispozici, svědčí o nelidskosti a páchání nepředstavitelně krutých činů," řekla.

Schůze se koná na žádost Iráku a jeho spojenců a očekává se, že se účastníci dohodnou na tom, že OSN pošle do Iráku odborníky, aby vyšetřili údajně páchané zločiny.

Agentura AP k tomu uvedla, že na rozdíl od Sýrie nebo Severní Koreje, kde OSN pro vyšetření tamní situace ustavila nezávislé komise, by v případě Iráku měl být vyšetřováním pověřen přímo personál OSN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy