OSN chce Palestince učit o holokaustu. Je to problém

Roman Gazdík
14. 10. 2009 15:50
Uprchlický úřad OSN pro iniciativu nenašel podporu ani u Hamásu ani mezi běžnými Palestinci
Foto: Reuters

Gaza - Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) plánuje zahrnout do osnov svých škol v Gaze také výuku o holokaustu na židovském národě během druhé světové války. Plán se však nesetkává u Palestinců s pochopením.

UNRWA zajišťuje základní služby týkající se vzdělávání, zdravotnictví, humanitární pomoci nebo sociální péče pro 4,6 milionu uprchlíků z válek s Izraelem v roce 1948 až 1949 a 1967. Z toho pro jeden milion v Gaze.

Podle úřadu  je postoj běžných Palestinců v pásmu Gazy k výuce o holocaustu negativní, a to bez ohledu na to, zda podporují Hamás, se kterým vedl Izrael na přelomu roku krvavou válku.

Hamás i běžní lidé proti

„Opravdu to není Hamás, je to společenství," prohlásila na tiskové konferenci šéfka UNRWA Karen Abuzaydová, která podtrhla, že je projekt teprve ve svém prvním stadiu a že se o něm povede diskuse s rodiči, odborníky na humanitární právo a místními předáky.

„Lidé nerozumí tomu, proč by se měli učit o problémech někoho jiného, když si prošli tolika věcmi sami," citovala ji agentura AFP.

Podle Hamásu je holocaust záminkou pro okupaci Palestiny
Podle Hamásu je holocaust záminkou pro okupaci Palestiny | Foto: Reuters

Palestinská islamistická organizace Hamás, která v Gaze vládne, se k iniciativě oficiálně příliš nevyjadřuje a mluvčí Sami Abú Zuhrí pro list Haarec odmítl dějiny holokaustu komentovat.

„Bez ohledu na tuto polemiku jsme proti tomu, aby byla otázka takzvaného holokaustu vnucena do školních osnov, protože jde v důsledku o souhlas s okupací palestinské půdy," prohlásil.

V otevřeném dopise šéfovi UNRWA v Gaze Johnu Gingovi byl Hamás otevřenější: „Odmítáme, aby se naše děti učili o lži vymyšlené sionisty," stojí v něm dle Haarecu.

Obíhá Země okolo Slunce?

Je to právě Ging, kdo ideu zahrnutí holokaustu do osnov propaguje. Podle něj mají být osnovy založeny na Všeobecné deklaraci lidských práv OSN odsouhlasené Valným shromážděním OSN roku 1948. Valné shromáždění roku 2005 dle Ginga jednomyslně schválilo, aby byl holokaust vyučován ve všech státech světa.

„Hodláme získat aktivní podporu civilní populace, která chce, aby její děti byly součástí civilizovaného světa a která nemá v úmyslu zpochybňovat celosvětově uznávaná fakta o nic více, než zpochybňovat to, že Země obíhá okolo Slunce," řekl Ging britskému listu The Independent.

Podle Ginga by rovněž pomohlo, pokud by se začaly děti v zahraničí učit o „nakbě", tedy vyhnání Palestinců z jejich domovů během války mezi Izraelem a arabskými státy v letech 1948 až 1949.

„Učit o holokaustu v Gaze by bylo velice jednoduché, pokud bychom tu neměli nelegální uzavření Gazy... válku a další nelegální věci, které jsou pro zdejší Palestince každodenním chlebem," dodal Ging.

„Například rybáře, kterým není dovoleno, aby chytali vlastní ryby, nefungující kanalizaci, nepitelnou vodu, ztrátu pracovních míst a důstojnosti práce v soukromém sektoru a studenty a nemocné, kteří nemohou cestovat z Gazy ven."

Palestinci nechtějí slyšet o židovském holocaustu, když žijí kvůli blokádě v hrozných podmínkách, říká Ging
Palestinci nechtějí slyšet o židovském holocaustu, když žijí kvůli blokádě v hrozných podmínkách, říká Ging | Foto: Reuters

Jenom v Gaze?

Podle deníku The Jerusalem Post v současné době není holokaust součástí školních osnov ani v Gaze ani v palestinských uprchlických táborech na Západním břehu Jordánu, v Sýrii, Libanonu a Jordánsku.

Jestli nyní plánuje UNRWA učit o vyvražďování Židů i mimo Gazu, není jasné. Její mluvčí se Aktuálně.cz po telefonu nepodařilo zastihnout a jiní pracovníci organizace se k tématu odmítli vyjádřit.

 

Právě se děje

Další zprávy