Na konci minulého týdne se mladá dívka zabarikádovala v hotelovém pokoji v thajském Bangkoku a odmítala se vrátit zpět do Kuvajtu za svou rodinou.
Prostřednictvím Twitteru z hotelu posílala zprávy o své situaci a médiím popisovala, že doma dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. Psala, že se bojí o svůj život, protože se zřekla islámu.
Podle agentury Reuters uvedly dívčiny příspěvky na sociální síti do pohybu celosvětovou kampaň aktivistů s názvem #SaveRahaf, která přiměla thajské úřady ustoupit od svého rozhodnutí přimět Kunúnovou k návratu za rodinou.
"Její případ opět přitáhl globální pozornost k přísným společenským pravidlům Saúdské Arábie, vyžadujícím například, aby žena měla svolení k cestování od mužského 'opatrovníka'," píše Reuters.
Ve středu dívka získala status uprchlice od OSN. A ačkoliv původně chtěla prchnout do Austrálie, dostala nakonec azyl v Kanadě. Dnes ji na letišti v Torontu přivítala kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.
I would like to thank you people for supporting me and saiving my life. Truly I have never dreamed of this love and support
— Rahaf Mohammed رهف محمد (@rahaf84427714) January 11, 2019
You are the spark that would motivate me to be a better person❤️❤️❤️🗽