Jídlo s příchutí jedu. Slavící Rusy v Mariupolu otrávili odbojáři, dva vojáci zemřeli

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 8. 2023 17:47
Oslava Dne námořnictva v Mariupolu, které se 30. července účastnili ruští důstojníci, skončila předčasně. Sedmnáct příslušníků ruské armády muselo do nemocnice, dva z nich dokonce zemřeli. Jídlo jim kyanidem a pesticidy otrávili ukrajinští partyzáni operující v okupovaném přístavu.
Přístavní město Mariupol okupují od května 2022 Rusové.
Přístavní město Mariupol okupují od května 2022 Rusové. | Foto: Reuters

O otravě ruských důstojníků ve strategicky důležitém Mariupolu na pobřeží Azovského moře informoval na sociální síti Telegram poradce původního starosty Petro Andrjuščenko, nyní město vedou Ruskem dosazení lidé. "Během oslav odehrávajících se na jednom z vojenských zařízení byli důstojníci hromadně otráveni," napsal ve středu politik, který spolu se zbytkem ukrajinské samosprávy z města po jeho dobytí okupanty utekl.

"Sedmnáct ruských vojáků bylo přijato do nemocnice ve vážném stavu, dva důstojníci se stali 'dobrými Rusy' a včera zemřeli," cituje ho server Kyiv Post. Za otravu jídla kyanidem a pesticidy jsou podle něj zodpovědní ukrajinští odbojáři, konkrétně skupina, která si říká Ї. 

"Jak naši s úsměvem říkají, 'na krysy je potřeba jed'. Den začíná dobrou zprávou. Sabotáž je takové hezké slovo, souhlasíte?" napsal Andrjuščenko. Americký časopis Newsweek konstatoval, že se mu nepodařilo jeho slova nezávisle ověřit.

Server Insider uvádí, že přímé útoky na ruské vojáky jsou v Mariupolu obtížné a ojedinělé, protože vyžadují speciální výcvik. Město okupanti plně kontrolují od loňského 22. května. Místní skupinu Ї tvoří zejména nevycvičení civilisté, kteří pomáhají ukrajinské armádě tím, že jí dodávají informace o ruských vojenských cílech. Po městě také kreslí písmeno Ї, tedy jeden z mála znaků, které má ukrajinská abeceda, ale chybí v ruské. 

Úspěchy mariupolského odboje

Odbojáři jsou v Mariupolu aktivní už dlouho, loni v říjnu například zapálili budovu, kde bydleli ruští vojáci. Aktivnější jsou od letošního května, píše ukrajinský server New Voice of Ukraine. Od té doby zničili místní bustu sovětského bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina, kterou zde ruské jednotky umístily na začátku roku, sklad zbraní a také místo, kde se vyráběly "dračí zuby", jak se říká betonovým protitankovým zábranám. Den před otravou ruských důstojníků také poškodili tři vojenská nákladní vozidla, potvrdila Centrála národního odboje

Největším přínosem partyzánů je ale předávání informací ukrajinské armádě. Ruské síly proto v minulém měsíci začaly prohledávat domovy místních obyvatel s cílem najít informátory a odbojáře. Prohledávají i jakékoliv dokumenty a mobilní telefony. Kromě dospělých okupanti údajně zacílili i na děti. Ty zastavují na kontrolních stanovištích a zjišťují, jestli jejich mobily neobsahují komunikaci s armádou.

Ruská armáda ve městě vraždila civilisty a po tříměsíční bitvě ho prakticky zničila, přesto jeho obsazení Kreml prezentuje jako úspěch. Konkrétně ruská propaganda hovoří o rekonstrukci historické části města a stavbě nových obytných budov.

Útoky na vojenské cíle i kolaboranty

Ukrajinský odboj je aktivní po celé zemi. V úterý Kyjev zveřejnil video, jak raketomety HIMARS zasáhly pláž na ostrově Džarylhač poblíž Chersonu, kde mělo Rusko výcvikové stanoviště. Informace, kterou armádě poskytli místní partyzáni, vedla v blíže nedatovaném úderu k úmrtí až 200 ruských vojáků. "Díky informacím poskytnutým z dočasně okupovaných území byly desítky vetřelců a nepřátelského vybavení zničeny," uvedlo Centrum národního odboje. 

Ukrajinské odbojové a partyzánské skupiny se hlásí také k útokům na ruské cíle na hranici mezi oběma státy, na železnice využívané Rusy k zásobování, k pokusům o atentáty na Kremlem dosazené správce ukrajinských území nebo na kolaboranty s okupačním režimem. 

Video: Ukrajinští partyzáni popisují boj proti ruským silám v Chersonu (7. 12. 2022)

Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy