Osakaová a Bilesová otevírají téma duševního zdraví. Nejsou to roboti, říká expertka

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
31. 7. 2021 12:58
Americká gymnastka Simone Bilesová odstoupila z olympiády v Tokiu kvůli obavám o duševní zdraví. Jedna z nejlepších sportovkyň své doby tak podobně jako před několika týdny japonská tenistka Naomi Ósakaová rozvířila debatu o tom, pod jak velkým tlakem dnešní vrcholoví sportovci jsou. "Měli bychom si uvědomit, že sportovci nejsou roboti," říká pro Aktuálně.cz psycholožka.
Americká sportovní gymnastka Simone Bilesová (vlevo) vynechá na olympijských hrách po víceboji kvůli psychickým problémům také finále na přeskoku a bradlech.
Americká sportovní gymnastka Simone Bilesová (vlevo) vynechá na olympijských hrách po víceboji kvůli psychickým problémům také finále na přeskoku a bradlech. | Foto: Reuters

Teprve 24letá Bilesová má doma čtyři zlaté olympijské medaile a dalších 19 zlatých z mistrovství světa. Je hvězdou gymnastiky a jednou z nejuznávanějších amerických sportovkyň. Fanoušci od ní očekávali, že i na olympijských hrách v Tokiu zazáří.

Místo toho ale gymnastka po jedné rotaci ze skupinové soutěže v úterý odstoupila a o den později se vzdala i individuální soutěže. Bilesová uvedla, že se potřebuje soustředit na své psychické zdraví.

Sportovní psycholožka Gabriela Kloudová zdůrazňuje, že duševní zdraví sportovců je stejně důležité jako to fyzické. Pokud se sportovec není schopný stoprocentně soustředit, nejen že předvede horší výkon, ale může se i vážně zranit.

"Občas se objevuje tzv. fenomén over-thinking, kdy příliš přemýšlíme nad výkonem, příliš ho kontrolujeme, a tím pádem naše svaly nereagují automaticky a dochází ke zpoždění, někdy až zranění," vysvětluje pro Aktuálně.cz.

Bilesová sama přiznala, že během výstupu ztratila kontrolu nad svou pozicí, zatímco byla ve vzduchu, což je v jejích sportovních disciplínách obzvlášť nebezpečné. Zdůraznila to i bývalá anglická gymnastka a sportovní editorka Alison Kervinová, která tak reagovala na některé urážlivé komentáře na sociálních sítích, jež po kroku Bilesové následovaly.

"Když jsem trénovala, viděla jsem, jak gymnastka z našeho týmu dopadla na krk. Už nikdy nechodila. Yelena Mikhinová si zase zlomila vaz, zatímco předváděla salto, a na zranění zemřela. Gymnastika je nesmírně nebezpečná," napsala na Twitter.

Kvůli psychickým problémům nedávno odstoupila z French Open i japonská tenistka Naomi Ósakaová, která kvůli úzkostem nechtěla po utkáních mluvit s novináři.

"Doufám, že dojde k popularizaci psychologie. Když si zlomíme nohu, také nám nepřijde divné říct, že jdeme k doktorovi. S psychikou je to z mého pohledu stejné. Doufám, že více sportovců se v tomto ohledu bude moci otevřít," říká k tomu Kloudová.

Větší tlak než dřív

"Sportovci jsou zvyklí zvládat náročné situace jak fyzicky, tak psychicky. Pokud se to dostane do bodu, kdy nenastoupí, musí to být opravdu extrémní," myslí si Kloudová. Nedostatečná prevence v oblasti psychického zdraví podle ní může vést k podobně vyhroceným situacím.

Tlak na vrcholové sportovce je přitom větší než v minulosti. Díky sociálním sítím sice mohou se svými fanoušky sdílet všechny úspěchy a získat tak přímou motivaci k dalšímu tréninku, pro některé sportovce to ale jen zesiluje tlak před soutěžemi.

Jak upozorňuje komentátor britského listu The Guardian, pokud se sportovcům výkon nepovede, nemohou se jít schovat a nabrat další síly, jako tomu bylo před 20 nebo 30 lety. Jejich život je jako život celebrit a na internetu vznikají články a komentáře, které jim neúspěch neustále připomínají.

"Je tu hranice mezi sportovcem a člověkem. Sportovec není robot a fanoušci by to tak měli vnímat. Každý má hranici někde jinde, a pokud sportovec cítí, že to je jeho limit, tak si ho má určit sám," dodává Kloudová.

Zklamání a národní ostuda

Obě sportovkyně za svá rozhodnutí sklidily i vlnu kritiky. Během olympiády jí nešetřila hlavně ruská média. "Přesně tak, musíš si zahojit nervy po porážce od našich gymnastek," napsal na Twitter například sportovní web Championnat. Ruský deník Sport-Express zase použil titulek "neslavný konec" u článku o gymnastce.

Britský konzervativní televizní komentátor Piers Morgan zase o Bilesové řekl, že zklamala svou zemi. A tenistku Ósakaovou ještě předtím označil za narcistní. Sportovní komentátor americké televize Fox News Ben Baller gymnastku označil za sobce a texaský zástupce prokurátora řekl, že je to národní ostuda.

Přišla ale i podpora, například od amerického svazu gymnastů nebo bývalé první dámy Michelle Obamové. Bilesová v reakci napsala, že si až teď uvědomila, že překračuje své sportovní úspěchy, a všem za podporu poděkovala.

Video: Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrti

Je to opravdu zvláštní, něco za tím je. Byla zvyklá neustále vítězit, byla předurčena, že bude hrdinkou her, říká trenér Marian Jelínek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy