Mimořádná zpráva

Ortodoxní deník vymazal z fotky Bílého domu Clintonovou

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 5. 2011 9:33
Žen bychom si měli vážit pro to, jaké jsou, ne jak vypadají, vysvětluje deník
Tady Hillary seděla...
Tady Hillary seděla... | Foto: Aktuálně.cz

New York - Ultraortodoxní židovské noviny Di Tzeitung, vycházející v newyorkském Brooklynu, měly dilema.

Triumfální fotku, na níž Obama a jeho tým sleduje v přímém přenosu razii v Usámově domě chtěly ukázat, protože se boj s islámským terorismem židovského národa přímo dotýká, na druhou stranu ale nechtěly porušit pravidlo ortodoxních židů neotiskovat fotky žen.

Dilema nakonec editor vyřešil šalamounsky. Fotografii zveřejnil, ale z Obamova bezpečnostního týmu vymazal ženské osazenstvo, tedy ministryni zahraničí Hillary Clintonovou a členku Rady pro otázky národní bezpečnosti Audrey Tomasonovou.

Ortodoxní chasidé totiž zastávají názor, že by ženy měly být posuzovány podle toho, jaké jsou, nikoliv podle toho jak vypadají. Není proto vhodné pořizovat a publikovat jejich fotky.

Problém je v tom, že jednou z podmínek zveřejnění inkriminovaného snímku je, že na něm nebudou provedeny žádné změny. Zveřejnění fotky bez žen vyvolalo ve Spojených státech pozdvižení a lidé se začali ptát, proč Clintonová a Tomasonová na fotkách chybějí.

Di Tzitung, které jsou jinak psané v jidiš, zareagovaly vydáním anglicky psané omluvy, v níž zdůraznily, že židovská víra nepovažuje ženy za méněcenné, ani neodsuzuje, když příslušnice něžného pohlaví pracují a zastávají vysoké pozice.

Mezitím se ale ukázalo, že upravenou fotografii zveřejnily i další chasidské noviny De Voch (Týden). 

Hilary tam byla, ne že ne...

Americký prezident Barrack Obama a další vysocí představitelé USA sledují zásah proti Ládinovi v přímém přenosu.
Americký prezident Barrack Obama a další vysocí představitelé USA sledují zásah proti Ládinovi v přímém přenosu. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy