Ortodoxní deník vymazal z fotky Bílého domu Clintonovou

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 5. 2011 9:33
Žen bychom si měli vážit pro to, jaké jsou, ne jak vypadají, vysvětluje deník
Tady Hillary seděla...
Tady Hillary seděla... | Foto: Aktuálně.cz

New York - Ultraortodoxní židovské noviny Di Tzeitung, vycházející v newyorkském Brooklynu, měly dilema.

Triumfální fotku, na níž Obama a jeho tým sleduje v přímém přenosu razii v Usámově domě chtěly ukázat, protože se boj s islámským terorismem židovského národa přímo dotýká, na druhou stranu ale nechtěly porušit pravidlo ortodoxních židů neotiskovat fotky žen.

Dilema nakonec editor vyřešil šalamounsky. Fotografii zveřejnil, ale z Obamova bezpečnostního týmu vymazal ženské osazenstvo, tedy ministryni zahraničí Hillary Clintonovou a členku Rady pro otázky národní bezpečnosti Audrey Tomasonovou.

Ortodoxní chasidé totiž zastávají názor, že by ženy měly být posuzovány podle toho, jaké jsou, nikoliv podle toho jak vypadají. Není proto vhodné pořizovat a publikovat jejich fotky.

Problém je v tom, že jednou z podmínek zveřejnění inkriminovaného snímku je, že na něm nebudou provedeny žádné změny. Zveřejnění fotky bez žen vyvolalo ve Spojených státech pozdvižení a lidé se začali ptát, proč Clintonová a Tomasonová na fotkách chybějí.

Di Tzitung, které jsou jinak psané v jidiš, zareagovaly vydáním anglicky psané omluvy, v níž zdůraznily, že židovská víra nepovažuje ženy za méněcenné, ani neodsuzuje, když příslušnice něžného pohlaví pracují a zastávají vysoké pozice.

Mezitím se ale ukázalo, že upravenou fotografii zveřejnily i další chasidské noviny De Voch (Týden). 

Hilary tam byla, ne že ne...

Americký prezident Barrack Obama a další vysocí představitelé USA sledují zásah proti Ládinovi v přímém přenosu.
Americký prezident Barrack Obama a další vysocí představitelé USA sledují zásah proti Ládinovi v přímém přenosu. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 36 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy