Orbán vybral prezidenta. Schmitta nahradí europoslanec

Zahraničí Zahraničí
16. 4. 2012 22:48
Dosavadní prezident odstoupil kvůli plagiátorské aféře
Orbán si dál buduje mocenskou strukturu, bouří se opozice
Orbán si dál buduje mocenskou strukturu, bouří se opozice | Foto: Reuters

Budapešť - Novým prezidentem Maďarska by se měl stát europoslanec János Áder. Do funkce ho nominoval premiér Viktor Orbán.

Ačkoliv hlavu státu volí poslanci, Áderova nominace by měla projít bez problémů. Zanedlouho třiapadesátiletý politik je totiž zakládajícím členem Orbánova Svazu mladých demokratů (Fidesz). A ten má v parlamentu nadpoloviční většinu.

Orbánův plán kritizuje především opoziční LMP. Výběrem Ádera prý premiér dává jasně najevo, že mu nejde o nějaký konsenzus na politické scéně, ale pouze o budování mocenské struktury.

Dlouholetý maďarský poslanec ve funkci nahradí Pála Schmitta, jemuž zlomila vaz plagiátorská aféra. Vyšlo totiž najevo, že Schmitt počátkem 90. let opsal drtivou většinu své doktorské práce. Semmelweisova univerzita v Budapešti mu následně odebrala titul.

Aby toho nebylo málo, má se případem zabývat i etická komise Mezinárodní olympijského výboru. Schmitt je totiž coby dvojnásobný olympijský vítěz jeho členem.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy