Maďarský prezident opisoval, škola mu vzala titul

Zahraničí Zahraničí
29. 3. 2012 20:23
Hlava státu odstoupit nehodlá, byť zkopírovala 180 z celkem 250 stran
Pál Schmitt moc důvodů ke smíchu nemá.
Pál Schmitt moc důvodů ke smíchu nemá. | Foto: Reuters

Budapešť - Zdá se, že plagiátorství je mezi evropskými politiky poměrně rozšířeným nešvarem.

Své o tom ví například německý exministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, jehož politická hvězda kvůli opisování pohasla stejně rychle jako zazářila.

Následovaly ho i místopředsedkyně europarlamentu Silvana Koch-Mehrinová či dcera bavorského premiéra Edmunda Stoibera Veronica Sassová. Pochybné jsou i diplomové práce mnoha českých politiků.

Například sociální demokrat Miroslav Svoboda by měl svůj titul vrátit. Jeho diplom inženýra stojí na práci, v níž jsou celé řady po sobě jdoucích stránek prostě a jednoduše odcizeny a zkopírovány z originálů, které vymyslely jiné hlavy.

Nejnovějším adeptem pro připsání na seznam je maďarský prezident Pál Schmitt, jemuž jeho alma mater odebrala titul.

Vědecký panel Semmelweisovy univerzity v Budapešti už v úterý oznámil, že Schmitt značnou část své doktorské práce opsal. Vina prý ale částečně leží na bedrech vedoucího disertace, jenž autora na nedostatky neupozornil.

180 z 250

Schmitt napsal práci o ekonomických aspektech olympijských her v roce 1992, podle komise se ale 180 z 250 stran zakládá na "textově identických překladech".

Prezident se kvůli skandálu dostal pod značný tlak. Opozice i některá média žádají jeho odstoupení, jelikož ho prý incident morálně zbavil funkce hlavy státu.

Schmitt ovšem odchod tvrdošíjně odmítá. Z jihokorejského Soulu, kde je na návštěvě, vzkázal, že pokud by práci psal znovu, postupoval by prý stejným způsobem.

Po úterním verdiktu komise považoval celou věc za vyřešenou i vládní Svaz mladých demokratů (Fidesz) premiéra Viktora Orbána, který Schmitta do funkce navrhl.

 

Právě se děje

Další zprávy