Maďarský prezident opisoval, škola mu vzala titul

Zahraničí Zahraničí
29. 3. 2012 20:23
Hlava státu odstoupit nehodlá, byť zkopírovala 180 z celkem 250 stran
Pál Schmitt moc důvodů ke smíchu nemá.
Pál Schmitt moc důvodů ke smíchu nemá. | Foto: Reuters

Budapešť - Zdá se, že plagiátorství je mezi evropskými politiky poměrně rozšířeným nešvarem.

Své o tom ví například německý exministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, jehož politická hvězda kvůli opisování pohasla stejně rychle jako zazářila.

Následovaly ho i místopředsedkyně europarlamentu Silvana Koch-Mehrinová či dcera bavorského premiéra Edmunda Stoibera Veronica Sassová. Pochybné jsou i diplomové práce mnoha českých politiků.

Například sociální demokrat Miroslav Svoboda by měl svůj titul vrátit. Jeho diplom inženýra stojí na práci, v níž jsou celé řady po sobě jdoucích stránek prostě a jednoduše odcizeny a zkopírovány z originálů, které vymyslely jiné hlavy.

Nejnovějším adeptem pro připsání na seznam je maďarský prezident Pál Schmitt, jemuž jeho alma mater odebrala titul.

Vědecký panel Semmelweisovy univerzity v Budapešti už v úterý oznámil, že Schmitt značnou část své doktorské práce opsal. Vina prý ale částečně leží na bedrech vedoucího disertace, jenž autora na nedostatky neupozornil.

180 z 250

Schmitt napsal práci o ekonomických aspektech olympijských her v roce 1992, podle komise se ale 180 z 250 stran zakládá na "textově identických překladech".

Prezident se kvůli skandálu dostal pod značný tlak. Opozice i některá média žádají jeho odstoupení, jelikož ho prý incident morálně zbavil funkce hlavy státu.

Schmitt ovšem odchod tvrdošíjně odmítá. Z jihokorejského Soulu, kde je na návštěvě, vzkázal, že pokud by práci psal znovu, postupoval by prý stejným způsobem.

Po úterním verdiktu komise považoval celou věc za vyřešenou i vládní Svaz mladých demokratů (Fidesz) premiéra Viktora Orbána, který Schmitta do funkce navrhl.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy