Maďarský prezident po skandálu s opisováním odstoupil

Zahraničí Zahraničí
2. 4. 2012 17:40
Pálu Schmittovi univerzita minulý týden odebrala titul. Doktorskou práci opsal
Pál Schmitt.
Pál Schmitt. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský prezident Pál Schmitt neustál skandál s opsáním své vědecké práce a rezignoval. Ještě v pátek přitom Schmitt tvrdil, že odstoupit nehodlá.

V pondělí hovořil jinak. "Podle maďarské ústavy, kterou jsem podepsal, hlava státu ztělesňuje jednotu národa," řekl Schmitt v parlamentu.

"V současné situaci, kdy moje osobní záležitosti rozdělují můj milovaný národ, je mojí povinností službu ukončit a vzdát se prezidentského mandátu."

Vědecký panel Semmelweisovy univerzity v Budapešti oznámil minulý týden, že Schmitt značnou část své doktorské práce zkopíroval. Vina prý ale částečně leží na bedrech vedoucího disertace, jenž autora na nedostatky neupozornil.

Schmitt napsal práci o ekonomických aspektech olympijských her v roce 1992, podle komise se ale 180 z 250 stran zakládá na "textově identických překladech".

Nejvíce prý maďarský prezident opisoval od bulharského experta Nikolaje Georgieva.

Pro premiéra Viktora Orbána je to nepříjemná zpráva, protože Schmitt - bývalý maďarský reprezentant v šermu - byl kandidátem Orbánovy strany Fidesz.

Maďarský prezident Pál Schmitt rezignoval. Snímek je z demonstrace jeho odpůrců.
Maďarský prezident Pál Schmitt rezignoval. Snímek je z demonstrace jeho odpůrců. | Foto: Reuters

Orbán také prezidenta dlouho hájil a na rozdíl od opozice ho k rezignaci nevyzýval.

Prezidentská funkce je v Maďarsku spíše reprezentativní, hlavním vykonavatelem moci je vláda. Schmitt byl prezidentem od roku 2010.

V devadesátých letech vedl Maďarský olympijský výbor, je zlatým medailistou z olympiád v letech 1968 a 1972. Prezidentské pravomoce do zvolení nové hlavy státu přecházejí na předsedu parlamentu László Kovera.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy