Maďarský prezident po skandálu s opisováním odstoupil

Zahraničí Zahraničí
2. 4. 2012 17:40
Pálu Schmittovi univerzita minulý týden odebrala titul. Doktorskou práci opsal
Pál Schmitt.
Pál Schmitt. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský prezident Pál Schmitt neustál skandál s opsáním své vědecké práce a rezignoval. Ještě v pátek přitom Schmitt tvrdil, že odstoupit nehodlá.

V pondělí hovořil jinak. "Podle maďarské ústavy, kterou jsem podepsal, hlava státu ztělesňuje jednotu národa," řekl Schmitt v parlamentu.

"V současné situaci, kdy moje osobní záležitosti rozdělují můj milovaný národ, je mojí povinností službu ukončit a vzdát se prezidentského mandátu."

Vědecký panel Semmelweisovy univerzity v Budapešti oznámil minulý týden, že Schmitt značnou část své doktorské práce zkopíroval. Vina prý ale částečně leží na bedrech vedoucího disertace, jenž autora na nedostatky neupozornil.

Schmitt napsal práci o ekonomických aspektech olympijských her v roce 1992, podle komise se ale 180 z 250 stran zakládá na "textově identických překladech".

Nejvíce prý maďarský prezident opisoval od bulharského experta Nikolaje Georgieva.

Pro premiéra Viktora Orbána je to nepříjemná zpráva, protože Schmitt - bývalý maďarský reprezentant v šermu - byl kandidátem Orbánovy strany Fidesz.

Maďarský prezident Pál Schmitt rezignoval. Snímek je z demonstrace jeho odpůrců.
Maďarský prezident Pál Schmitt rezignoval. Snímek je z demonstrace jeho odpůrců. | Foto: Reuters

Orbán také prezidenta dlouho hájil a na rozdíl od opozice ho k rezignaci nevyzýval.

Prezidentská funkce je v Maďarsku spíše reprezentativní, hlavním vykonavatelem moci je vláda. Schmitt byl prezidentem od roku 2010.

V devadesátých letech vedl Maďarský olympijský výbor, je zlatým medailistou z olympiád v letech 1968 a 1972. Prezidentské pravomoce do zvolení nové hlavy státu přecházejí na předsedu parlamentu László Kovera.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy