Orbán, předseda maďarské vládnoucí strany Fidesz, v Texasu přednesl projev v době, kdy čelí silné kritice za svůj dřívější proslov, ve kterém se ohradil proti "míšení ras". Jeho dlouhodobá poradkyně Zsuzsa Hegedüsová řeč označila za "čistě nacistickou" a na svou funkci rezignovala. Následně si ale odchod rozmyslela. Kritikům se maďarský premiér v Dallasu vysmál a ty, kteří ho nazývají rasistou, označil za idioty.
"Všichni víme, jak tohle funguje. Progresivní liberálové nechtěli, abych sem přijel, protože věděli, co vám řeknu: Musíme spojit naše síly, protože my, Maďaři, víme, jak porazit nepřátele svobody na politickém bojišti," hřímal.
V současnosti nejdéle vládnoucí politik v EU také vyzval konzervativce, aby získali zpět instituce, kterým dominuje "globalistická vládnoucí třída". A to jak ve Washingtonu, tak v Bruselu. "Musíme najít přátele a spojence jeden v druhém. Musíme koordinovat pohyb našich jednotek, protože čelíme stejné výzvě," prohlásil.
Ačkoliv to může znít jako paradox, spolupráce pravicových stran z různých států, které staví na silné národní identitě a brojí proti globalizaci, je vcelku běžná, vysvětlil deníku Aktuálně.cz politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Republikánskou konferenci, kterou Viktor Orbán zahajoval, bude zakončovat bývalý americký prezident Donald Trump. Ten se s maďarským premiérem setkal už během týdne na svém golfovém hřišti v New Jersey. "Mezi Trumpem a Orbánem je velká podobnost. A řekl bych, že Trumpovi maďarský premiér imponuje jako silný muž, který v zemi už čtyřikrát jasně vyhrál volby," doplnil Charvát.
Akce vlivných republikánů
Konference CPAC se v květnu výjimečně uskutečnila i přímo v Budapešti a navázala tak na blízké vztahy amerických republikánů a maďarských vládnoucích politiků. Politolog Charvát připomněl, že Orbána již dříve navštívil například prominentní konzervativní moderátor stanice Fox News Tucker Carlson, který obdivoval jeho protiimigrační politiku a plot, který nechal postavit na hranicích Maďarska.
Americký deník New York Times poukázal na to, že Orbán v Texasu mluvil o svých obvyklých tématech. Kromě liberálních politiků a institucí se silně vymezil proti migraci nebo právům LGBT lidí, kritizoval média a zmínil i podnikatele George Sorose. I kvůli tomu je u řady amerických konzervativců tolik oblíbený. Na konferenci mimo jiné promluvil texaský guvernér Greg Abbott, který prosadil zákaz potratů, nebo Sean Hannity, další známý moderátor Fox News.
"Orbán jednoduše brnkal na struny kulturních válek, což dělá vždy. Zdůraznil protiimigrační kampaň a boj za 'rodinné hodnoty' proti právům gayů a otázkám genderu," vysvětlila socioložka Lane Scheppeleová z Princetonské univerzity. "Očekával za to hlasitý potlesk - a toho se mu dostalo."
Jan Charvát také upozornil, že řečníci a další účastníci konference CPAC představují velmi významný myšlenkový proud u amerických republikánů. V minulosti na této akci vystupoval například někdejší americký prezident Ronald Reagan nebo George W. Bush. Konference se kromě politiků účastní i konzervativní aktivisté.
Nadšení republikáni
Akci v Dallasu doprovázel také prodej reklamních předmětů, zpochybňující, že poslední prezidentské volby vyhrál Joe Biden. Této Trumpově teorii, kterou vyvrátily americké úřady i soudy, část republikánů stále věří. Ale ne všichni návštěvníci CPAC jsou exprezidentovými skalními fanoušky. Někteří na konferenci zavítali vůbec poprvé.
"Mluví takovým mezinárodním jazykem, a tím je svoboda," zhodnotil Orbánův projev například Afroameričan Jerry Brook, kterému maďarský premiér imponuje. Další účastnici se líbily jeho postoje vůči migraci. "Chci, aby sem lidé chodili legálně," prohlásila Danna Spencerová.
V červenci přitom vyšla zpráva, podle které v Maďarsku dochází k opakovanému porušování právního státu, a EU proto zvažuje pozastavení všech dotací. Nespokojenost s Orbánem roste i mezi zeměmi visegrádské čtyřky kvůli jeho blízkému vztahu k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Globalisti mohou jít k čertu," vzkázal však svým kritikům na závěr texaského projevu.