Největší počet hlasů - 24,7 procent - získala opoziční Strana regionů, vedená někdejším neúspěšným kandidátem na prezidentský post Viktorem Janukovyčem.
Teprve za ní se umístily nástupnické strany "oranžové" revoluce, Blok Julije Tymošenkové (23,8 procent) a strana Naše Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka (15,1 procento). Opozice ani "oranžoví" však nejspíš nezískají nadpoloviční většinu nutnou k sestavení vlády.
Ukrajinu čeká koaliční vláda
Proprezidentská Naše Ukrajina tak bude jen těžce hledat koaliční partnery. Možnosti má hned dvě. Spojení s Blokem expremiérky Julije Tymošenkové, kdysi spolupracovnice, dnes zaryté odpůrkyně, nebo s vítěznou Stranou regionů Viktora Janukovyče, od které ji vzdaluje odlišný volební program i plány pro další směřování země.
Tato možnost se navíc nelíbí většině Ukrajinců, Juliji Tymošenkovou nevyjímaje: "Pokud by vznikla taková koalice, jaký by pak byl význam revoluce?"
"Revoluce ještě neskončila, musíme pokračovat v boji," dodala bývalá expremiérka.
Na tiskové konferenci včera pozdě večer řekla, že vítězství nebude Janukovyčovi nic platné, protože už je prakticky připravena dohoda tří stran o vytvoření liberální koalice. Naznačila tak, že usiluje o smíření s prezidentem Juščenkem.
Ukrajinci jsou přitom s výsledkem revoluce a následných reforem hrubě nespokojeni. Vládu viní z masivní korupce a obrací se směrem na východ, k proruskému Janukovyčovi.
Prezident Juščenko se však nevzdává.
Dnešek označil za "velmi důležitý den, za den konání prvních čestných a demokratických voleb" v této postsovětské zemi. "Státní orgány udělaly vše myslitelné, aby tyto volby byly čestné."
"Nejdůležitější věcí je maximální angažovanost demokratických sil k vytvoření koalice," řekl prezident přímo ve volební místnosti.
"Rozhovory mezi představiteli oranžových sil začnou v pondělí v prezidentském paláci. Nesmíme promarnit žádnou šanci na konsolidaci prozápadních sil," dodal.
Janukovyč spolupráci s EU neodmítá
Favorit dnešních parlamentních voleb, opoziční Strana regionů, kterou vede neúspěšný kandidát na prezidenta v roce 2004 Viktor Janukovyč, stále hledí směrem na Východ.
V poslední době však i Janukovyč naznačuje, že prozápadní směřování Ukrajiny, zahájené Juščenkem, není v rozporu s plány jeho strany a že v případě svého vítězství bude pokračovat v těsných vazbách na Evropskou unii.
"Evropa podpoří Ukrajinu a Ukrajina bude rozšiřovat vzájemně výhodné vztahy se všemi státy, včetně EU," prohlásil Janukovyč po odevzdání svého hlasu v Kyjevě.
NATO versus Rusko - kdo s koho?
Ukrajina se přesto stále zmítá mezi vlivem západních států a touhou Ukrajinců vstoupit do NATO a tradičně silným vlivem Ruska, které v ní vidí jeden z opěrných bodů svých velmocenských pozic.
Nedělní volby ukáží, kterým směrem se země nakloní. Ovšem už teď je jisté, že do značné míry budou obě síly v zemi soupeři dál.
Jak řekl ruský poslanec Viktor Alksins, Ukrajina po patnácti letech samostatnosti stále vypadá jako siamská dvojčata se dvěma hlavami, z nichž "jedna hledí směrem k Moskvě a druhá na Západ". A jak dodává, tyto hlavy "nelze oddělit".