Opoziční strana Právo a spravedlnost výrazně vyhrála polské volby, většina je ale nejasná

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 0:08
Konzervativní strana Právo a spravedlnost zvítězila v parlamentních volbách se ziskem 37,58 % hlasů. Oznámila to dnes večer volební komise. Přepočty na mandáty budou oficiálně oznámeny až v úterý, a tak stále není jasné, zda bude mít PiS v nově zvoleném Sejmu absolutní většinu. Druhá skončila liberální Občanská platforma (24,1 %). Do 460členné dolní komory parlamentu se z menších stran ještě dostaly protestní uskupení Kukiz'15 rockera Pawla Kukize (8,81 %), strana Moderní.pl (7,6 %) a agrární Polská lidová strana (5,13 %). Pětiprocentní práh nepřekročila radikálně nacionalistická strana Korwin (4,76 %), mimo Sejm poprvé zůstane Sjednocená levice (7,55) - jako koalice potřebuje procent osm.
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński zažívá návrat ve velkém stylu.
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński zažívá návrat ve velkém stylu. | Foto: Reuters

Varšava - Opoziční konzervativní polská strana Právo a spravedlnost (PiS) zvítězila v nedělních parlamentních volbách se ziskem 37,58 procenta hlasů. Oznámila to v pondělí večer volební komise po sečtení všech odevzdaných hlasů.

Stále však nebylo oznámeno, zda vítězná euroskeptická formace bude mít v dolní komoře polského parlamentu kýženou většinu. Podle neoficiálních propočtů médií na ni možná těsně nedosáhne.

Přepočty na mandáty mají být oficiálně oznámeny až v úterý. V neděli po uzavření volebních místností odhady výsledků předpovídaly opoziční formaci naprostou většinu, ale vycházely z toho, že se strana někdejšího premiéra z let 2006-2007 Jaroslawa Kazcyńského bude pohybovat kolem 39 procent získaných hlasů.

Až druhá skončila s výraznou ztrátou dosud vládnoucí liberální Občanská platforma (PO) premiérky Ewy Kopaczové, která získala 24,1 procenta hlasů.

Do 460členné dolní komory parlamentu se z menších stran ještě dostaly protestní uskupení Kukiz'15 rockera a neúspěšného kandidáta v jarních prezidentských volbách Pawla Kukize (8,81 procenta), strana Moderní.pl (7,6 procenta) a agrární Polská lidová strana (PSL), která dosud tvořila koalici s PO a v neděli dostala 5,13 procenta.

Pětiprocentní práh nepřekročila radikálně nacionalistická strana Korwin, kterou podpořilo 4,76 procenta voličů. Předběžné propočty přitom hovořily o tom, že PiS o většinu přijde v případě, že nacionalisté potřebnou hranici překročí.

Mimo Sejm poprvé zůstane postkomunistická Sjednocená levice, která sice získala 7,55 procenta, ale jako koalice potřebuje ke vstupu do sněmovny procent osm.

Podle neoficiálních přepočtů získaných hlasů na parlamentní mandáty, který uvedl list Gazeta Wyborcza, straně PiS absolutní většina nejtěsnějším možným způsobem unikla, když získala přesně polovinu, tedy 230 parlamentních křesel. PO bude mít podle těchto údajů 137 poslanců, Kukiz'15 43, Moderní.pl 32 a PSL 17.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy