Volby v Polsku: Konzervativci slaví, parlament bude poprvé bez komunistů

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 26. 10. 2015 0:14
Polské parlamentní volby podle prvních odhadů drtivě vyhrála konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Teprve oficiální výsledky nejdříve v úterý ale ukážou, zda bude schopna sestavit samostatnou vládu. Na druhém místě skončila dosud vládnoucí Občanská platforma, na třetím hnutí rockera Pawla Kukize. Do parlamentu se zřejmě ještě dostane liberální strana ekonoma Ryszarda Petru Nowoczesna.pl a lidovci. Naopak koalice Sjednocená levice, kde mají silnou roli postkomunisté, parlament nejspíš opustí. PiS chystá zásadní program koncentrace státních podniků, posílení domácích bank, zavádění nových bankovních daní nebo zdanění supermarketů, většinou v zahraničních rukou.
Jaroslaw Kaczyński a Beata Szydlová (vpravo v modrém) po zveřejnění prvních odhadů volebních výsledků.
Jaroslaw Kaczyński a Beata Szydlová (vpravo v modrém) po zveřejnění prvních odhadů volebních výsledků. | Foto: Reuters

Varšava (od našeho zpravodaje) - Na obrazovce ještě nesvítila ani čísla a centrálou polské konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) se už v neděli v devět rozléhalo hlasité skandování "Děkujeme! Děkujeme!" a "Jaroslaw, Jaroslaw!". PiS právě drtivě vyhrál parlamentní volby, i když teprve oficiální výsledky nejdříve v úterý ukážou, zda bude strana schopna sestavit samostatnou vládu.

Na druhém místě skončila dosud vládnoucí Občanská platforma, na třetím hnutí rockera Pawla Kukize. Do parlamentu se zřejmě ještě dostane liberální strana ekonoma Ryszarda Petru Nowoczesna.pl a lidovci. Naopak koalice Sjednocená levice, kde mají silnou roli postkomunisté, parlament nejspíš opustí a poprvé od pádu socialismu v roce 1989 nebude v parlamentu nejen levicová strana, ale ani bývalí členové komunistické strany.

Desítky shromážděných poslanců a aktivistů v sídle programově protikomunistické PiS i proto nečekaly na další čísla a rovnou zazpívaly polskou hymnu.

Poté vystoupil s projevem předseda strany Jaroslaw Kaczyński. A v duchu ideologie své strany nejprve poděkoval svému bratrovi, který spolu s desítkami dalších zemřel v roce 2010 při leteckém neštěstí. Katastrofu, na jejíž vzpomínce a spiklenecké teorii o sestřelení letadla Rusy stavěl PiS svoji rétoriku, v kampani potlačil. I proto získal na svou stranu stovky tisíc Poláků, které zaujaly spíš projevy budoucí premiérky Beaty Szydlové o sociálních programech.

"Nebudeme se mstít," řekl Kaczyński ve svém projevu, ale uvnitř v sále už předtím bylo slyšet poznámky na adresu třeba moderátorů veřejnoprávní televize o tom, že poznají, co je nezaměstnanost.

Mezi členy PiS je velká touha po moci a získání pozic ve státních podnicích. I když do popředí vystupovali v kampani spíš experti jako profesor Piotr Gliński, oficiálně poradce a neoficiální kandidát na vicepremiéra. "V tuto chvíli nemůžeme říci, s kým budeme vládnout, kdybychom neměli většinu," řekl Gliński během oznamování odhadů výsledků.

PiS ovšem chystá zásadní program koncentrace státních podniků, posílení domácích bank, zavádění nových bankovních daní nebo zdanění supermarketů, většinou v zahraničních rukou.

Konzervativci chtějí posílit domácí podnikatele a dát Polákům větší pocit, že mají podíl na rostoucím bohatství země. Zklamání a pocit nejistoty velké části obyvatel byl jeden z důvodů, proč i přes dobrá makroekonomická čísla osm let vládnoucí Občanská platforma volby prohrála.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy