Damašek - Povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada trvá už 28 měsíců.
Události posledních dní ovšem ukazují na rostoucí rozepře mezi islamisty a umírněnějšími složkami syrské ozbrojené opozice.
V minulosti přitom v Sýrii spojovali síly proti vládním jednotkám, jež získávají ve válce převahu.
Vyhlášení války
Zatím posledním důkazem je spor o strategické kontrolní stanoviště v provincii Latákíja, který skončil zabitím vysoce postaveného velitele Syrské svobodné armády (FSA). Tu podporují západní i arabské země.
Kamál Hamámí, který patřil k 30 nejvýznamnějším členům nejvyšší vojenské rady FSA, byl usmrcen ve čtvrtek na setkání s členy Islámského státu v Iráku a Levantě v syrském přístavním městě Latákíja.
"Islámský stát mi telefonoval a prohlásil, že zabili (Hamámího) a že zabijí celou nejvyšší vojenskou radu FSA," řekl mluvčí povstalců. "(Hamámí) se s nimi setkal, aby projednali bojové plány," dodal s tím, že čin se rovná vyhlášení války.
Syrská města zničená válkou:
Spor o kontrolu
Podle opozičních zdrojů útoku předcházela hádka o kontrolu nad strategickým kontrolním stanovištěm v provincii Latákíja. Ozbrojenci napojení na Al-Káidu prý rebely z FSA varovali, že v Latákíji pro ně není místo.
FSA se snaží posílit svou přítomnost po celém syrském území v době, kdy americká vláda zvažuje vyzbrojení rebelů poté, co dospěla k názoru, že Asadovy oddíly použily v konfliktu chemické zbraně.
Americké poslanecké výbory ale zdržují plány na dodávku zbraní FSA, protože se obávají, že by zbraně mohly skončit v rukou islámských extremistů.
Tak vypadá beznaděj: