Živě: Teroristy jsme zlikvidovali, hlásí španělský ministr. Katalánská vláda i policie to popřely

Živě
V centru Barcelony na třídě oblíbené turisty La Rambla vjela ve čtvrtek kolem 17. hodiny dodávka do lidí. Kromě 13 mrtvých si teroristický útok vyžádal i zhruba 100 zraněných. V noci na pátek policie zastřelila pět lidí, kteří ve městě Cambrils najížděli do chodců. Pachatelé zabili jednu ženu a zranili dalších šest lidí. Řidič dodávky z Barcelony je nejspíš dál na útěku. Události ze Španělska sledujeme v online reportáži.
Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit | Video: Reuters

Online: Teroristické útoky v Katalánsku mají 14 obětí

Živě
Aktualizovat reportáž
18:45

K radikalizaci buňky, která tento týden útočila ve Španělsku, přispěl zřejmě Abdelbaki Es Satty, který byl imámem mešity v severošpanělském městě Ripoll. Podle španělské policie může být Es Satty obětí středečního výbuchu ve městě Alcanar, spojovaného nyní s čtvrtečním útokem v Barceloně a pátečním v Cambrilsu. Tento imám v červnu náhle odjel a zástupcům mešity pouze řekl, že chce pobýt tři měsíce v Maroku. Od té doby ho ve Španělsku nikdo neviděl.

15:41

Také katalánský ministr vnitra Joaquim Forn řekl, že nepovažuje teroristickou buňku za zneškodněnou, "protože zbývá zadržet dvě nebo tři osoby". Zastřelení pěti členů skupiny ve městě Cambril podle Forna zasadilo "buňce těžkou ránu". "Ale ještě nemůžeme říct, že je úplně zneškodněná," dodal.

15:38

Mluvčí katalánské policie Albert Oliva odmítl, že by byla teroristická buňka zneškodněná. "Z naší strany nebudeme dementovat ani potvrzovat vyjádření vlády, ale my vedeme vyšetřování ve spolupráci s národní policií a civilní gardou," řekl. "Budeme o tom informovat, až budeme považovat buňku za zneškodněnou," dodal Oliva.

13:36

Smutek v Barceloně

Foto: Reuters
13:31

Pátý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem by vládě umožnil mimo jiné nasazení armády v ulicích. Strategické objekty jako nádraží či letiště by mohlo v tom případě podle listu El País střežit až pět tisíc vojáků. Podle exekutivy však není třeba maximální stupeň v současné chvíli zavádět.

13:26

"Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit," uvedl Zoido. Vyšetřování podle něj pokračuje. K informacím španělských médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil.

13:20

Bezprostřední nebezpečí dalšího teroristického útoku nehrozí, uvedl španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. 

12:48

Takto Španělé truchlí v centru Barcelony.

Foto: Reuters
12:43

Španělsko posílí bezpečnost na turisticky nejatraktivnějších místech, oznámila podle agentury Reuters španělská vláda.

12:38

Španělská vláda udržuje stupeň ohrožení terorismem na úrovni 4, což je jedna příčka pod maximálním stupněm. 

12:31

Ozbrojení katalánští důstojníci procházejí podél pláže v Barceloně a hlídkují.

Foto: Reuters
12:16

Španělský král Felipe a královna Letizia v sobotu navštíví zraněné, kteří pocházejí z 35 různých národností. Jsou mezi nimi Němci, Francouzi, Italové, Britové, ale i Pákistánci, Filipínci či Kubánci a jsou rozmístěni do různých barcelonských nemocnic.

11:55

Lidé kladou květiny a svíčky na provizorní památník v centru Barcelony. V místě, kde terorista najel do lidí na rušné třídě La Rambla.

Foto: Reuters
11:36

Podle policie podezřelí plánovali sofistikovanější útoky. Při středečním výbuchu ve městě Alcanar ale přišli o materiál na bomby, takže místo toho provedli jednodušší atentáty za použití automobilů. Bezpečnostní úřady jsou přesvědčeny, že útoky v Barceloně a městě Cambrils byly dílem teroristické buňky čítající nejméně 12 členů.

6:55

Hlavním podezřelým je nyní Maročan Abouyaaqoub. Policie po něm podle španělského listu La Vanguardía stále pátrá.

6:43

V pátek pozdě večer ale policejní šéf Josep Trapero místní televizi řekl, že teorie, podle níž byl řidičem dodávky on, "má nyní menší váhu".

6:41

Dvaadvacetiletý Abouyaaqoub se narodil v Maroku a žil ve městě Ripoll severně od Barcelony. Původně byl za klíčového podezřelého považován 17letý Moussa Oukabir, který byl mezi pěti muži, jež policie zastřelila při pozdějším útoku ve městě Cambrils západně od Barcelony.

6:35

Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je možná stále naživu a na útěku. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedla španělská policie. Ta nyní pátrá po Younesi Abouyaaqoubovi, jehož španělská média označují za předpokládaného řidiče vozu.

6:30

Dobrý den, vážení čtenáři, znovu sledujeme dění ve Španělsku po teroristických útocích on-line.

0:15

Mezi oběťmi útoku v Barceloně je jeden Kanaďan, čtyři další utrpěli zranění. Uvedl to v pátek kanadský premiér Justin Trudeau, kterého citovala agentura Reuters.

21:55

Deník La Vanguardia s odvoláním na zdroje z ministerstva vnitra napsal, že tři ze čtyř podezřelých z barcelonského útoku byli zabiti policií ve městě Cambrils.  Zabitými podle zdroje jsou Moussa Oukabir, který zřejmě řídil dodávku, Mohamed Hychami a Said Aallaa. Pátrání po dalším podezřelém, jímž je Younes Abouyaaqoub, pokračuje.

21:30

První kolo španělské ligy začne minutou ticha za oběti teroristického útoku v Barceloně. Fotbalisté všech výběrů Barcelony nastoupí o víkendu k zápasům s černými páskami. Hráči áčka navíc dostali od vedení svazu povolení, že v nedělním duelu s Betisem Sevilla mohou mít na zádech místo jmenovek nad číslem nápis "BARCELONA". Na hrudi vedle znaku zase ponesou hashtag "#TOTSSOMBARCELONA" ("My všichni jsme Barcelona").

20:50

Praha dnes nasvítila Petřínskou rozhlednu v národních barvách Španělska, aby tak uctila oběti útoku. "Je politováníhodné, že takovýchto ohavných a zbabělých činů nyní v Evropě přibývá. V takovouto temnou hodinu je nezbytné, abychom nejen vyjádřili solidaritu, ale zároveň i pevné odhodlání stát za našimi nejcennějšími hodnotami - demokracií, svobodou a úctou k lidskému životu," uvedl radní hlavního města Prahy Jan Wolf. Dodal, že nasvícením Petřína chce Praha uctít památku obětí teroru. Smutek za oběti čtvrtečního útoku drží také španělská ambasáda v Praze, kde ode dneška vlají vlajky stažené na půl žerdi.

20:30

Od loňského najetí kamionu do davu ve francouzském Nice bylo v Evropě spácháno několik teroristických útoků motorovým vozidlem. Celkem si vyžádaly více než 130 mrtvých, počet zraněných šplhá k sedmi stovkám.

20:05

Na barcelonské třídě La Rambla, kde k útoku došlo, demonstrují příznivci ultrapravice. Provolávají hesla proti islamizaci Evropy. Policie skupinu drží dále od jejich odpůrců. Deník El País zveřejnil záběry ze sociálních sítí, na nichž skupina ultrapravicových demonstrantů prochází třídou La Rambla a nese obrovský transparent s nápisem v překladu Stop islamizaci Evropy. Skupina také vykřikuje v překladu: "Španělsko křesťanské, a ne muslimské!". Na dalším záběru je vidět a slyšet, jak jiná skupina, oddělená policejním kordonem, na radikální pravičáky křičí "Neonacisté!".

19:45

Zájem českých turistů o dovolenou ve Španělsku ani po útocích neopadá. Lidé neodhlašují zájezdy ani neruší letenky. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže nebudou mít útoky ve Španělsku na poptávku Čechů po dovolené vliv. "Nepředpokládám vůbec žádný dopad. Navíc je Španělsko vyprodáno až do půlky září," uvedl. Pokles zájmu neregistruje ani letecká společnost Travel Service, která provozuje charterové lety pro klienty cestovních kanceláří i pravidelné spoje pod značkou SmartWings.

19:15

Ze stovky zraněných v Barceloně jich 60 zůstává v nemocnici, 17 z nich je v kritickém stavu a dalších 25 má vážná zranění. Zranění utrpěli podle katalánské civilní obrany občané 34 zemí, různých národností jsou také oběti útoku. Mezi oběťmi jsou podle španělských médií nejméně tři Němci, dva Italové, Belgičanka, Američan a Portugalka. Oficiálně své oběti potvrdila Itálie, Belgie a USA.

18:45

Řidič dodávky je mrtvý, byl mezi pěti útočníky, které policie zastřelila v noci na dnešek ve městě Cambrils. Uvedl to bez uvedení jména řidiče španělský deník El País s odvoláním na policii. Předpokládá se ale, že řidičem vražedné dodávky byl v Barceloně zřejmě sedmnáctiletý Moussa Oukabir. Policie uvedla dříve jeho jméno mezi čtyřmi podezřelými, po kterých se pátrá.

18:20

Automobil, kterým teroristé najeli do lidí ve městě Cambrils, již nechali policisté odklidit.

Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit

Policisté odklízeli auto z útoku v Cambrils
0:49
Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit | Video: Reuters
18:10

Teroristé prchající z Barcelony ve čtvrtek zabili muže, jemuž ukradli vůz Ford Focus, napsal španělský rozhlas Cadena SER. S vozem ujeli policejní hlídce ve městečku Sant Just Desvern a asi tři kilometry poté vůz odstavili i s jeho mrtvým majitelem. Podle rozhlasu je mrtvým dvaatřicetiletý mrtvý Pablo Pérez. Jeho rodina sdělila, že Péreze přepadla skupina čtyř mužů. Šéf katalánské policie jen uvedl, že majitel vozu byl zabit nožem a nalezen na zadním sedadle. Neuvedl ale, zda policie tento čin spojuje s vyšetřováním teroristických útoků.

18:00

Hledanými jsou podle policie Moussa Oukabir a jeho známí Mohamed Hychami a Younes Abouyaaqoub, kteří stejně jako on žili ve městě Ripoll, a Said Aallaa, žijící v obci Ribes de Freser (asi 120 kilometrů severně od Barcelony). Je jim od 17 do 24 let.

17:26

Španělský tisk publikoval fotografie čtyř lidí, po kterých pátrá tamní policie. Mají být součástí teroristické buňky, která se podílela na útocích v Katalánsku.

16:52

Podle informací reportérky The New York Times, Rukmini Callimachiové, plánovali teroristé v Barceloně útok větším vozidlem - pravděpodobně kamionem. Ten jim ovšem nikdo nechtěl půjčit, protože neměli dostatečné řidičské oprávnění. 

16:19

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson potvrdil, že mezi oběťmi útoků je i jeden americký občan.

16:06

Moussa Oukabir na Facebooku před útokem v Barceloně vyhrožoval na Facebooku, že zabije nevěřící. S odvoláním na španělskou policii to napsal německý deník Bild. Oukabir je podezřelý z toho, že řídil dodávku, kterou usmrtil na třídě Las Ramblas 13 lidí. Policie ho zatím nedopadla.

15:19

Atentátníci chystali další útoky: Podle šéfa katalánské policie chystali atentátníci z Barcelony a Cambrils další útoky na civilní obyvatelstvo. 

V domě v Alcanaru našli policisté stopy předmětů, které chtěli k útokům použít. 

Exploze, která v domě zabila či zranila 8 lidí, však většinu materiálu zničila. 

15:15

Nejmladšímu ze zatčených bylo 21 let, ostatním pak 27, 28 a 34 let, uvedl Josep Lluis Trapero, šéf katalánské policie. 

15:08

Mezi oběťmi útoku v Barceloně je podle listu El País i teprve tříletý chlapec.

15:00

Šéf katalánské policie upřesnil informace o čtyřech zadržených: 

Tři podezřelí byli zatčeni ve městě Ripolli, jeden ve městě Alcanar.
Jde o tři Maročany a jednoho Španěla. Nikoho z nich policie předtím nepodezřívala z terorismu.

Řidiče dodávky, který v Barceloně vjel do davu lidí na bulváru La Rambla, policie zatím neidentifikovala.

14:37

V Barceloně se na tiskové konferenci sešli španělský premiér Mariano Rajoy a předseda katalánské vlády Carles Puidgemont.

Premiér Rajoy oznámil, že v sobotu se sejde protiteroristická skupina sestavená z většiny politických stran, aby projednala úroveň teroristické hrozby v zemi.

14:20

Ve slavné Gaudího katedrále La Sagrada Família se v neděli uskuteční smuteční mše na památku obětem teroristických útoků.

14:18

Čtvrtého podezřelého zadržela policie ve městě Ripoll. List La Vanguardía uvádí, že zatčení souvisí s nočními událostmi ve městě Cambrils.

14:09 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Sdílení záběrů z místa útoku může být jen dobré PR pro teroristy, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

14:02

Agentura Reuters s odkazem na zdravotní služby informuje, že počet raněných při čtvrtečních útocích v Barceloně a Cambrils stoupl na 130.

17 lidí je v kritickém stavu, dalších 30 se nachází ve vážném stavu.

13:57

Španělská média s odkazem na policejní zdroje informují, že byla v souvislosti s čtvrtečními útoky zadržena čtvrtá osoba.

13:49 Ikona - Logo Aktuálně.cz

A jak to vypadá v Barceloně dnes, den po útoku? Aktuálně.cz popsala dnešní atmosféru v centru města Češka, která bydlí přímo na bulváru La Rambla.

13:42

V Madridu jsou v reakci na čtvrteční útoky v Katalánsku na pěších zónách instalovány velké květináče, které mají sloužit jako zábrany.

Například na nejrušnějším náměstí Puerta del Sol.

13:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Proč si teroristé k útoku vybrali právě Barcelonu? V hlavním městě jednoho z nejbohatších španělských regionů operují nejradikálnější islamisté z celého Španělska, kteří mají vazby na džihádisty z dalších zemí.

13:22

Rakousko, Německo, Kuba, Austrálie, Nizozemsko, Irsko, Itálie, Kuvajt, Argentina nebo například Řecko… Tady je dlouhý seznam zemí, ze kterých pocházejí lidé, kteří utrpěli zranění nebo zemřeli při teroristických útocích v Katalánsku.

13:16

Šéf katalánské policie potvrdil, že nikdo ze zadržených není řidičem dodávky, která ve čtvrtek najela do davu lidí na barcelonské třídě La Rambla.

Terorista, který v Barceloně zabil 13 lidí, je stále na útěku.

13:12

Katalánská policie potvrdila, že v souvislosti s útokem v Barceloně pátrá po 17letém mladíkovi.

Moussa Oukabir je marockého původu a až dosud žil několik let se svými rodiči ve městě Ripoll. V říjnu oslaví 18. narozeniny. On ani jeho rodiče nemají žádný záznam v trestním rejstříku.

12:59

Mrtví a zranění při teroristických útocích v Katalánsku jsou lidé celkem 34 národností.

12:48

Minuta ticha se v katalánské metropoli nesla ve znamená hesla "Nemám strach".

12:45

Čtyři teroristy ve městě Cambrils zneškodnil podle listu La Vanguardía jediný katalánský policista.

Policie zasahovala proti automobilu, jehož řidič se pokoušel srazit co nejvíce chodců. Když se auto převrátilo, vystoupili z něj útočníci ozbrojení mačetami a sekerami. Policista začal střílet a čtyři z nich sám zastavil.

12:28

Počet obětí stoupl na 14. Podle informací listu El Mundo zemřela žena zraněná během útoku v Cambrils.

12:23

Podle deníku El País jsou mezi oběťmi útoku v Barceloně tři Němci a Belgičanka. Italská média píší o dvou mrtvých Italech.

12:17

Katalánsko vyhlásilo po čtvrtečním útoku třídenní smutek.

Španělský premiér Mariano Rajoy v noci na dnešek uvedl, že islamistický teroristický čin vyžaduje celosvětovou reakci. "Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální," řekl Rajoy.

12:09

První identifikovanou obětí z Barcelony je 60letý Francisco López Rodríguez.

12:01

Minuta ticha.

11:54

"Hledat pomoc" nebo "nabízet pomoc". Facebook spustil nástroj nabízející pomoc lidem zasaženým teroristickým útokem v Barceloně.

11:46

Španělé se chystají dnes v poledne uctít oběti čtvrtečního teroristického útoku v Barceloně minutou ticha. 

Svou účast jim pietními gesty vyjadřují politici v dalších částech Evropy. Německé politické strany se shodly, že dnes s ohledem na atentát přeruší volební kampaň. Členové Evropské komise se zase přidají k minutě ticha.

11:38

K těm, kdo útok odsoudili, se připojily v arabském světě také Katar, Spojené arabské emiráty, Jemen, Saúdská Arábie i Liga arabských států. Panarabský list Aš-Šark al-Avsat připomenul, že Španělsko je cílem terorismu "delší dobu".

11:37

Útok odsoudil Egypt a jeho ministerstvo zahraničí vyjádřilo soustrast rodinám obětí. V jeho prohlášení se uvádí, že by se země měly spojit a s terorismem skoncovat, zejména se zaměřit na zdroje jeho financí.

Jordánský král Abdalláh II. sdělil, že Jordánsko "podporuje Španělsko v této vážné chvíli" a je připraveno bojovat proti terorismu. Jordánský vládní list Ad-Dustúr útok označil za ohavný čin.

Také Kuvajt vyjádřil podporu "jakýmkoli opatřením, jež Španělsko zavede, aby zajistilo svou bezpečnost".

11:36

Arabské země projevily soustrast Španělsku po čtvrtečním teroristickém útoku, při němž v Barceloně zemřelo 13 lidí a desítky osob utrpěly zranění. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval civilizovaný svět ke společnému boji proti terorismu.

"Izrael rozhodně odsuzuje atentát v Barceloně. Znovu jsme viděli, že terorismus může udeřit všude. Civilizovaný svět musí společně bojovat a porazit jej," uvedl Netanjahu.

11:33

Titulní strany vybraných médií.

11:28

Katalánská policie potvrdila, že v souvislosti s útokem v Barceloně zadržela už čtvrtého člověka.

11:17

Útok v katalánské metropoli Barceloně na Twitteru spustil vlnu "katalanofobie", píše list La Vanguardia.

11:12

Hledaný Moussa Oukabir, pravděpodobný řidič dodávky, která v Barceloně usmrtila nejméně13 lidí.

10:55

List La Vanguardía ve čtvrtek večer informoval, že už odpoledne přišel muž jménem Driss Oukabir na policii ohlásit krádež osobních dokladů. Ty se našly při útoku. Média proto spekulují, že mu doklady mohl ukrást právě jeho mladší bratr, který je hlavním podezřelým.

10:50

Vyšetřování útoku v Barceloně se soustředí zejména na Moussu Oukabira, který zřejmě seděl za volantem dodávky a usmrtil tak nejméně 13 lidí.

Podle listu EL Mundo je teprve 17letý mladík s marockými kořeny hlavním podezřelým.

Je bratrem Drisse Oukabira, kterého zatkla policie ve čtvrtek večer.

10:40

Španělsku se dlouhá léta teroristické útoky vyhýbaly, čtvrteční atentát v Barceloně ale národu připomněl, že se jim nedá zcela předejít, píší španělská média. Podle některých z nich není velkým překvapením, že největší útok v zemi za posledních 13 let se stal právě v katalánské metropoli.

"Terorismus si vědomě vybírá své nepřátele a nyní si vybral město, které jako žádné jiné představuje ducha otevřeného, demokratického a pluralitního prostoru, jenž je přesně tím, co se radikalismus snaží zničit," napsal deník El País.

10:35

Podle španělských úřadů mohla být do útoku v Barceloně zapletena skupina o až osmi členech.

10:27

Nejvíce islamistů ve Španělsku se nachází právě v Katalánsku, jehož metropolí je Barcelona.

10:06

Policie zadržela v souvislosti s útoky tři podezřelé. Řidič dodávky z La Rambly ale stále uniká.

10:03

Mapa Barcelony s vyznačenou třídou La Rambla, která se dnes ráno opět otevřela.

9:55

Útočníci v Cambrils měli na sobě pásy s výbušninami. Katalánská policie potvrdila, že šlo o atrapy.

9:52

Mezi oběťmi a zraněnými po včerejším útoku v Barceloně jsou lidé 20 národností.

9:49

Ulice La Rambla, místo čtvrtečního útoku, je znovu otevřená. Katalánská policie ale posílila hlídky na náměstí Placa de Catalunya a prosí návštěvníky, aby pokud možno nenosili batohy a velké tašky.

9:45

Španělská policie v souvislosti s útokem v Barceloně zatkla v katalánském městě Ripoll jednoho podezřelého.

Informuje o tom agentura Reuters. Podle španělských médií není dosud známa jeho státní příslušnost ani to, zda mohl být řidičem dodávky, která zabila 13 lidí a stovku dalších zranila.

9:42

Mezi oběťmi ani zraněnými v Barceloně nejsou podle dosavadních informací žádní Češi.

9:40

Záběry policejní operace v Cambrils.

9:37

Policie v souvislosti s teroristickým útokem v Barceloně prošetřuje výbuch v domě ve městě Alcanar.

Při něm zemřel jeden člověk a sedm lidí utrpělo zranění.

9:35

Při teroristických útocích ve Španělsku zemřelo 13 lidí, přes 100 jich bylo zraněno.

Ve čtvrtek kolem 17. hodiny najel vůz do davu lidí v Barceloně na turistické třídě La Rambla. Policie zatkla dva podezřelé, řidič ale stále uniká.

K dalšímu útoku došlo v noci na pátek ve městě Cambrils. Policie zastřelila pět lidí, kteří najížděli autem do chodců. Pachatelé zranili šest lidí a jednoho policistu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 8. 2017 18:47
 

Právě se děje

před 34 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy