reklama
 
 

Živě: Teroristy jsme zlikvidovali, hlásí španělský ministr. Katalánská vláda i policie to popřely

Aktualizováno 19. 8. 2017 18:47
Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit | Video: Reuters |  00:49
reklama
V centru Barcelony na třídě oblíbené turisty La Rambla vjela ve čtvrtek kolem 17. hodiny dodávka do lidí. Kromě 13 mrtvých si teroristický útok vyžádal i zhruba 100 zraněných. V noci na pátek policie zastřelila pět lidí, kteří ve městě Cambrils najížděli do chodců. Pachatelé zabili jednu ženu a zranili dalších šest lidí. Řidič dodávky z Barcelony je nejspíš dál na útěku. Události ze Španělska sledujeme v online reportáži.

Online: Teroristické útoky v Katalánsku mají 14 obětí

reklama
18:45

K radikalizaci buňky, která tento týden útočila ve Španělsku, přispěl zřejmě Abdelbaki Es Satty, který byl imámem mešity v severošpanělském městě Ripoll. Podle španělské policie může být Es Satty obětí středečního výbuchu ve městě Alcanar, spojovaného nyní s čtvrtečním útokem v Barceloně a pátečním v Cambrilsu. Tento imám v červnu náhle odjel a zástupcům mešity pouze řekl, že chce pobýt tři měsíce v Maroku. Od té doby ho ve Španělsku nikdo neviděl.

15:41

Také katalánský ministr vnitra Joaquim Forn řekl, že nepovažuje teroristickou buňku za zneškodněnou, "protože zbývá zadržet dvě nebo tři osoby". Zastřelení pěti členů skupiny ve městě Cambril podle Forna zasadilo "buňce těžkou ránu". "Ale ještě nemůžeme říct, že je úplně zneškodněná," dodal.

15:38

Mluvčí katalánské policie Albert Oliva odmítl, že by byla teroristická buňka zneškodněná. "Z naší strany nebudeme dementovat ani potvrzovat vyjádření vlády, ale my vedeme vyšetřování ve spolupráci s národní policií a civilní gardou," řekl. "Budeme o tom informovat, až budeme považovat buňku za zneškodněnou," dodal Oliva.

13:36
 

Smutek v Barceloně

Teror v Katalánsku
13:31

Pátý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem by vládě umožnil mimo jiné nasazení armády v ulicích. Strategické objekty jako nádraží či letiště by mohlo v tom případě podle listu El País střežit až pět tisíc vojáků. Podle exekutivy však není třeba maximální stupeň v současné chvíli zavádět.

13:26

"Můžeme říci, že (teroristickou) buňku se podařilo zneškodnit," uvedl Zoido. Vyšetřování podle něj pokračuje. K informacím španělských médií, že policie stále pátrá po teroristovi, který najel v Barceloně do lidí, se Zoido nevyjádřil.

13:20
 

Bezprostřední nebezpečí dalšího teroristického útoku nehrozí, uvedl španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. 

12:48
 

Takto Španělé truchlí v centru Barcelony.

Teror v Katalánsku
12:43

Španělsko posílí bezpečnost na turisticky nejatraktivnějších místech, oznámila podle agentury Reuters španělská vláda.

12:38
 

Španělská vláda udržuje stupeň ohrožení terorismem na úrovni 4, což je jedna příčka pod maximálním stupněm. 

12:31
 

Ozbrojení katalánští důstojníci procházejí podél pláže v Barceloně a hlídkují.

Teror v Katalánsku
12:16
Španělsko

Španělský král Felipe a královna Letizia v sobotu navštíví zraněné, kteří pocházejí z 35 různých národností. Jsou mezi nimi Němci, Francouzi, Italové, Britové, ale i Pákistánci, Filipínci či Kubánci a jsou rozmístěni do různých barcelonských nemocnic.

11:55
 

Lidé kladou květiny a svíčky na provizorní památník v centru Barcelony. V místě, kde terorista najel do lidí na rušné třídě La Rambla.

Teror v Katalánsku
11:36
Španělsko

Podle policie podezřelí plánovali sofistikovanější útoky. Při středečním výbuchu ve městě Alcanar ale přišli o materiál na bomby, takže místo toho provedli jednodušší atentáty za použití automobilů. Bezpečnostní úřady jsou přesvědčeny, že útoky v Barceloně a městě Cambrils byly dílem teroristické buňky čítající nejméně 12 členů.

6:55
 

Hlavním podezřelým je nyní Maročan Abouyaaqoub. Policie po něm podle španělského listu La Vanguardía stále pátrá.

6:43
 

V pátek pozdě večer ale policejní šéf Josep Trapero místní televizi řekl, že teorie, podle níž byl řidičem dodávky on, "má nyní menší váhu".

6:41
 

Dvaadvacetiletý Abouyaaqoub se narodil v Maroku a žil ve městě Ripoll severně od Barcelony. Původně byl za klíčového podezřelého považován 17letý Moussa Oukabir, který byl mezi pěti muži, jež policie zastřelila při pozdějším útoku ve městě Cambrils západně od Barcelony.

6:35

Řidič dodávky, který ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně zabil 13 lidí, je možná stále naživu a na útěku. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedla španělská policie. Ta nyní pátrá po Younesi Abouyaaqoubovi, jehož španělská média označují za předpokládaného řidiče vozu.

6:30
 

Dobrý den, vážení čtenáři, znovu sledujeme dění ve Španělsku po teroristických útocích on-line.

0:15
 

Mezi oběťmi útoku v Barceloně je jeden Kanaďan, čtyři další utrpěli zranění. Uvedl to v pátek kanadský premiér Justin Trudeau, kterého citovala agentura Reuters.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 18. 8. 2017 9:10

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama