Katalánsko už dlouho patří k nenápadným baštám radikálních islamistů. Teď začali útočit

Simone Radačičová Simone Radačičová
18. 8. 2017 13:17
Španělský region Katalánsko má tradičně velkou muslimskou komunitu. Z ní se pod vlivem války v Sýrii a chytrých propagandistických akcí Islámského státu postupně rekrutovaly malé skupinky radikálních islamistů, kteří teď začali útočit. V rámci celého Španělska je jich nejvíc. A místní úřady je nedokážou plně kontrolovat a zastavit.
Bojovníci teroristické sítě Islámský stát.
Bojovníci teroristické sítě Islámský stát. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánská metropole Barcelona se stala ve čtvrtek dějištěm nejkrvavějšího útoku za posledních 13 let ve Španělsku.

K atentátu se přihlásil Islámský stát.

Podle řady bezpečnostních expertů není náhodou, že si útočníci vybrali právě Barcelonu, hlavní město jednoho z nejbohatších španělských regionů. 

Právě tady totiž operují nejradikálnější islamisté z celého Španělska, kteří mají vazby na džihádisty z dalších zemí.

Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit | Video: Reuters

Radikální verbíři

V Katalánsku žije největší muslimská komunita z celého Španělska.

Ta se v tomto jednom z nejbohatších regionů vytvořila postupně během několika migračních vln. Aktuálně jde asi o půl milionu lidí.

Na severovýchod Španělska mířili hlavně lidé z Maroka, v o něco menší míře také z Alžírska a dalších zemí severní Afriky.

Tak velká komunita věřících nezůstala bez povšimnutí islamistických radikálů. Ti nejprve využili některých modliteben, kde se islamisté začali mísit s umírněnými muslimy a postupně je radikalizovat.

Odhaduje se, že aktuálně je v Katalánsku asi 50 radikálních modliteben. V celém Španělsku je jich přitom zhruba 100.

Dva útoky během pár hodin. Ve Španělsku útočili teroristé. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Associated Press

Rychlá radikalizace

Aktivitu tato radikální centra nabrala po vypuknutí války v Sýrii.

Španělská média upozorňují, že právě utrpení tamních lidí bylo pro radikály vítaným emotivním nástrojem, na který začali lákat lidi do služeb teroristické sítě Islámský stát.

V Barceloně i v dalších městech Katalánska vzniklo několik verbířských buněk, které se podle listu La Vaguardia soustředí na "expres radikalizaci".

Z modliteben se tato činnost rychle přesunula i na internet, kde islamisté často používají videa nebo například fotky.

"Katalánsko je regionem, kde probíhá proces radikalizace nejrychleji. Skupina islamistů patří mezi nejradikálnější v celém Španělsku a má také vazby na další extremisty v Evropě," uvedly španělské zpravodajské služby ve své zprávě v roce 2015.

Zátahy a další akce

Každý rok přitom bezpečnostní složky ve Španělsku zatýkají víc a víc lidí podezřelých z náklonnosti k radikálnímu islamismu. Roste také počet podezřelých, které bezpečnostní složky sledují.

Mezi červnem 2013 a srpnem 2016 zadržely úřady celkem 130 osob s podezřením na napojení na teroristické aktivity Islámského státu. Uvádí to zpráva Královského institutu Elcano z prosince 2016. 

43 % z nich byli Španělé a 41 % Maročané. Polovina byli imigranti a 40 % druhá generace přistěhovalců z Maroka. 

Katalánsko je na tom v celkových počtech nejhůř. Od roku 2012 tady policie provedla celkem 30 protidžihádistických operací, během kterých zadržela 62 lidí.

Ani tyto zátahy ale nedokázaly zastavit sérii nedávných teroristických útoků v Barceloně a jejím okolí.

Svědek o útoku v Barceloně: Když jsem uviděl auto, utíkal jsem a neohlížel se, všichni jsme brečeli. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 8 minutami

Rozbory vody z řeky Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatém nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy