Katalánsko už dlouho patří k nenápadným baštám radikálních islamistů. Teď začali útočit

Simone Radačičová Simone Radačičová
18. 8. 2017 13:17
Španělský region Katalánsko má tradičně velkou muslimskou komunitu. Z ní se pod vlivem války v Sýrii a chytrých propagandistických akcí Islámského státu postupně rekrutovaly malé skupinky radikálních islamistů, kteří teď začali útočit. V rámci celého Španělska je jich nejvíc. A místní úřady je nedokážou plně kontrolovat a zastavit.
Bojovníci teroristické sítě Islámský stát.
Bojovníci teroristické sítě Islámský stát. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánská metropole Barcelona se stala ve čtvrtek dějištěm nejkrvavějšího útoku za posledních 13 let ve Španělsku.

K atentátu se přihlásil Islámský stát.

Podle řady bezpečnostních expertů není náhodou, že si útočníci vybrali právě Barcelonu, hlavní město jednoho z nejbohatších španělských regionů. 

Právě tady totiž operují nejradikálnější islamisté z celého Španělska, kteří mají vazby na džihádisty z dalších zemí.

Tímto autem teroristé najížděli do lidí v Cambrils. Policisté ho nechali odklidit | Video: Reuters

Radikální verbíři

V Katalánsku žije největší muslimská komunita z celého Španělska.

Ta se v tomto jednom z nejbohatších regionů vytvořila postupně během několika migračních vln. Aktuálně jde asi o půl milionu lidí.

Na severovýchod Španělska mířili hlavně lidé z Maroka, v o něco menší míře také z Alžírska a dalších zemí severní Afriky.

Tak velká komunita věřících nezůstala bez povšimnutí islamistických radikálů. Ti nejprve využili některých modliteben, kde se islamisté začali mísit s umírněnými muslimy a postupně je radikalizovat.

Odhaduje se, že aktuálně je v Katalánsku asi 50 radikálních modliteben. V celém Španělsku je jich přitom zhruba 100.

Dva útoky během pár hodin. Ve Španělsku útočili teroristé. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Associated Press

Rychlá radikalizace

Aktivitu tato radikální centra nabrala po vypuknutí války v Sýrii.

Španělská média upozorňují, že právě utrpení tamních lidí bylo pro radikály vítaným emotivním nástrojem, na který začali lákat lidi do služeb teroristické sítě Islámský stát.

V Barceloně i v dalších městech Katalánska vzniklo několik verbířských buněk, které se podle listu La Vaguardia soustředí na "expres radikalizaci".

Z modliteben se tato činnost rychle přesunula i na internet, kde islamisté často používají videa nebo například fotky.

"Katalánsko je regionem, kde probíhá proces radikalizace nejrychleji. Skupina islamistů patří mezi nejradikálnější v celém Španělsku a má také vazby na další extremisty v Evropě," uvedly španělské zpravodajské služby ve své zprávě v roce 2015.

Zátahy a další akce

Každý rok přitom bezpečnostní složky ve Španělsku zatýkají víc a víc lidí podezřelých z náklonnosti k radikálnímu islamismu. Roste také počet podezřelých, které bezpečnostní složky sledují.

Mezi červnem 2013 a srpnem 2016 zadržely úřady celkem 130 osob s podezřením na napojení na teroristické aktivity Islámského státu. Uvádí to zpráva Královského institutu Elcano z prosince 2016. 

43 % z nich byli Španělé a 41 % Maročané. Polovina byli imigranti a 40 % druhá generace přistěhovalců z Maroka. 

Katalánsko je na tom v celkových počtech nejhůř. Od roku 2012 tady policie provedla celkem 30 protidžihádistických operací, během kterých zadržela 62 lidí.

Ani tyto zátahy ale nedokázaly zastavit sérii nedávných teroristických útoků v Barceloně a jejím okolí.

Svědek o útoku v Barceloně: Když jsem uviděl auto, utíkal jsem a neohlížel se, všichni jsme brečeli. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy