Foto: Katalánsko se probouzí ze zlého snu. Tudy jely dodávka útočící na turisty i auto s teroristy

Foto: Katalánsko se probouzí ze zlého snu. Tudy jely dodávka útočící na turisty i auto s teroristy
Na místě stále hlídkují katalánští policisté.
Řidič dodávky, která na rušné pěší zóně v centru katalánské metropole najela do lidí, je podle policie stále na útěku.
Jako podezřelí byli zadrženi Španěl z africké enklávy Melilla a Maročan, po nich ještě další dvě osoby.
Další útok zmařila španělská policie v noci na pátek v městě Cambrils, které leží asi 120 km na jihu od Barcelony.
Foto: Reuters
ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 18. 8. 2017 11:58
Čtvrteční útok v centru Barcelony, kdy úmyslně najela do davu lidí dodávka, si vyžádal 14 obětí. V nemocnici byla ošetřena více než stovka zraněných, 15 osob zůstává v kritickém stavu. Jde o nejhorší útok ve Španělsku od roku 2004, kdy islamisté nastražili bomby do příměstských vlaků v Madridu. Tehdy zemřelo 191 lidí. Policie oznámila, že zatkla čtyři podezřelé. V noci na pátek se policii podařilo zmařit další útok na chodce ve městě Cambrils asi 120 km na jih od Barcelony. Pět lidí v autě se zde snažilo porážet chodce, poranili asi šest kolemjdoucích a jednoho policistu. Čtyři z pachatelů byli zastřeleni na místě, pátý podlehl svým zraněním.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy