Vážení čtenáři, ukončujeme online reportáž. Další informace přineseme v našem zpravodajství.
Francie řeší také další incident v letovisku Garde-Colombe, kde muž ozbrojený nožem v úterý napadl a zranil šestačtyřicetiletou ženu a její tři dcery, které právě snídaly. Podle nepotvrzených zpráv útočníka původem z Maroka vyprovokovalo údajně vyzývavé oblečení jeho sousedek v letovisku, prokurátor nicméně tyto zprávy odmítl jako fámy. Nejmladší, osmiletá dívka, musela být kvůli zraněním operována, ale podle lékařů není v ohrožení života. Sedmatřicetiletý útočník byl zadržen. Podle prokurátora zadržený zatím svůj motiv nevysvětlil.
V Bollène na jihu Francie četníci večer zatkli hosta, který se zabarikádoval ve svém pokoji. Hotel byl mezitím evakuováno a jeho okolí uzavřeno.
Podle DPA útočník na zveřejněné nahrávce mimo jiné řekl, že je vojákem Islámského státu. "Zahajuji svatou operaci v Německu. Časy, kdy jste přicházeli do našich zemí, zabíjeli naše ženy a děti a nikdo se vás na nic neptal, jsou pryč," citovala agentura útočníka. Na videu také vyzval muslimy, aby ve svých vlastních zemích začali útočit na "nevěřící".
Pravost nahrávky útočníka v německém vlaku potvrdil také bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. "Víme, že video je autentické," řekl podle agentury DPA. Experti Spolkového kriminálního úřadu podle něj dospěli k závěru, že tvář na videu je totožná s tváří útočníka, kterého zasahující policisté zabili. V pozadí na nahrávce odborníci rozpoznali ulice Würzburgu.
Do jaké míry se teroristické uskupení do útoku skutečně zapojilo, musí podle Altmaiera německé bezpečnostní složky vyšetřit. "Budeme sledovat všechny stopy," uvedl šéf úřadu německé kancléřky.
"Prověřování stále pokračuje, ale bezpečnostní úřady vycházejí v předběžných závěrech z toho, že to video je autentické," řekl Altmaier. "Musíme proto vycházet z toho, že přinejmenším pro něj (útočníka) mělo význam, aby byl jeho čin dáván do souvislosti s IS," doplnil.
Video, v němž se afghánský útočník z bavorského vlaku přihlásil k teroristické skupině Islámský stát (IS), je zřejmě pravé. V úterý večer to v televizi ZDF řekl šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier. Podle něj je třeba prověřit, nakolik byla organizace do útoku skutečně zapojena.
Skoro polovina obětí, respektive 38, byli podle francouzského ministerstva zahraničí cizinci z 19 států. Seznam zraněných ještě nebyl definitivně dokončen, podle ministerstva lze však říci, že při útoku byli zasaženi občané 29 zemí.
"Doufáme, že to vyšle poselství světu, že barbarství postihuje všechny a celý svět a že tito lidé, oběti, nejsou těmi, kdo páchají zločiny v Sýrii a v Iráku," zdůraznila mluvčí. Muslimská komunita se podle ní obává násilností, protože pachatel útoku byl identifikován jako muslim. Lidé ale nevidí, že mezi oběťmi útoku byly i muslimské děti.
Více než třetinu mrtvých z Nice představovali muslimové, upozornila podle listu The New York Times mluvčí regionálního muslimského sdružení Kawthar Ben Salemová. Podle ní se budou muslimské obřady konat pro nejméně 30 lidí, kteří na promenádě zemřeli. Jsou mezi nimi jak muži, tak ženy a děti.
V čele města se 14.000 obyvateli, které se nachází asi 45 kilometrů severně od Avignonu, je od roku 2008 Marie-Claude Bompardová, manželka spoluzakladatele krajně pravicové Národní fronty Jacquese Bomparda. Ten si mezitím vytvořil vlastní politické uskupení.
Ve zjitřené atmosféře po vražedném útoku v Nice, kde před pěti dny útočník za volantem kamionu vjel do davu a zabil 84 lidí, úřady hotel vyklidily, okolí ohradily a přivolaly elitní zásahovou jednotku i pyrotechniky z Marseille. "Nevíme ještě, jaké má důvody (pro své chování) a zda souvisí s událostmi v Nice," řekl listu Le Figaro nejmenovaný představitel místní radnice.
Muž má podle nepotvrzených zpráv podezřelý balíček, ze kterého trčí dráty.
Zásahová jednotka francouzského četnictva byla odpoledne přivolána do městečka Bollène na jihu Francie, kde se dosud blíže neznámý muž, patrně ozbrojený nožem, zabarikádoval ve svém pokoji v hotelu poté, co odmítl zaplatit účet.
Mladík byl věřící sunnitský muslim, nevykazoval ale žádný výrazný náboženský zápal, uvedl státní zástupce z Bambergu Erik Ohlenschlager.
Podle něj ale mohlo k útočníkově radikalizaci přispět i to, že v sobotu dostal zprávu, že jeden jeho přítel, který zůstal v Afghánistánu, přišel o život.
Sedmnáctiletý Afghánec, který ve vlaku v Bavorsku zranil pět lidí, při útoku třikrát zvolal Alláhu akbar. Jeden z výkřiků podle státního zástupce zaznamenali i policisté prostřednictvím telefonátu, kterým na čin upozornila jedna cestující ve vlaku, když volala o pomoc.
Francouzským úřadům se již podařilo identifikovat všech 84 obětí čtvrtečního útoku v Nice.
Uvedl to na svém webu list Le Figaro s odvoláním na pařížskou prokuraturu. Identifikace podle striktních pravidel provádí komise složená z různých specialistů. Po úředním rozpoznání může být vydán úmrtní list a povolení k pohřbu, což umožňuje vydat tělo pozůstalým.
Podle agentury Amaq, která je napojena na džihádisty, mladík vyzýval muslimy, kteří se nedostanou do řad členů organizace Islámský stát, aby vraždili odpadlíky ve vlastní zemi.
Džihádisté údajně mají video se 17letým Afgháncem, který sekyrou zaútočil na cestující ve vlaku v Bavorsku. Na záznamu drží v ruce nůž a říká, že ho použije na porážku nevěřících. Informovala o tom agentura Reuters.