reklama
 
 

Je rozhodnuto. Předsedkyní německé CDU se stala Krampová-Karrenbauerová

Aktualizováno 7. 12. 2018 21:00
"Bylo mi ctí a potěšením." Dojata Merkelová se loučila na sjezdu CDU | Video: Reuters |  01:06
reklama
Osmnáct let vedla Angela Merkelová německou Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Dnes sjezd v Hamburku vybral její nástupkyni. Stranu povede Annegret Krampová-Karrenbauerová. Sjezd nejsilnější německé politické strany sledujeme online.

Je rozhodnuto. Předsedkyní německé CDU se stala Krampová-Karrenbauerová

reklama
21:00
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, loučíme se s Vámi z pražské redakce Aktuálně.cz, kde jsme sledovali v on-line přenosu volbu nového lídra německé CDU.

19:50

Křesťanští demokraté si dnes zvolili také pětici místopředsedů. Jsou jimi hesenský ministerský předseda Volker Bouffier, ministryně zemědělství Julia Klöcknerová, premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, ministr vnitra Bádenska-Württemberska Thomas Strobl a ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

19:39
Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová děkuje svým spolustraníkům za důvěru.

Volbu přijímám a děkuji za důvěru, vzkázala nová předsedkyně CDU Krampová-Karrenbauerová | Video: Reuters
19:09
Aktuálně.cz

I odborníci na německou politiku raději používají jen zkratku, která se už pro tuto političku vžila − AKK. Její jméno mnozí komolí, nyní je ale potřeba si ho zapamatovat. Annegret Krampová-Karrenbauerová, po pátečním sjezdu nová předsedkyně nejsilnější německé strany, tedy Křesťansko-demokratické unie (CDU).

18:01
Annegret Krampová-Karrenbauerová

Očekává se, že by pod vedením Krampové-Karrenbauerové mohla pokračovat vláda velké koalice CDU/CSU a SPD a zemi by tak nehrozily předčasné volby.

17:56
Annegret Krampová-Karrenbauerová

CDU by podle Krampové-Karrenbauerové měla být stranou, která spojuje různé názorové proudy, a nikoliv rozděluje. Na listopadové konferenci v Lübecku poznamenala, že není možné, aby CDU zcela ochromilo téma migrace. V čele křesťanských demokratů by se ráda soustředila především na výzvy digitalizace, vnitřní a sociální bezpečnosti nebo na vztahy uvnitř Evropské unie.

Annegret Krampová-Karrenbauerová Foto: Reuters
17:50
Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová, které se přezdívá zkráceně AKK, od února 2018 zastávala post generální tajemnice CDU. Před tím byla od srpna 2011 ministerskou předsedkyní druhé nejméně lidnaté spolkové země Sárska. Do CDU vstoupila v roce 1981.

Mezi křesťanskými demokraty se těší velkému respektu. Zastává velmi podobné politické názory jako dosavadní šéfka strany, německá kancléřka Angela Merkelová. Svoje názory navíc Krampová-Karrenbauerová prosazuje stejným způsobem jako její předchůdkyně, tedy uvážlivě a pragmaticky.

Annegret Krampová-Karrenbauerová Foto: Reuters
17:39
Twitter

"Angela Merkelová se významně zapsala do německé i světové politiky. Její dlouholeté působení v čele CDU je třeba posuzovat v celkovém kontextu, ne pouze prostřednictvím její chybné imigrační politiky posledních let," uvedl mimo jiné na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

17:35

Volba AKK, tedy spojenkyně Angely Merkelové, naznačuje, že kancléřka vydrží v čele vlády do konce volebního období v roce 2021.

17:24
Twitter

Komentátor týdeníku Ekonom David Klimeš k volbě nové šéfky CDU:

17:11
Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová pozvala za bouřlivého potlesku oba své rivaly společně na pódium. Jako symbolické gesto. Přejí si, aby strana nezůstala rozdělená. 

17:04
Annegret Krampová-Karrenbauerová

Nově zvolená předsedkyně CDU poděkovala delegátům za důvěru. A soupeřům za férovou soutěž.

17:00

Krampová-Karrenbauerová získala 517 hlasů delegátů, ke zvolení jich bylo potřeba 500.

16:58

Je rozhodnuto. Předsedou německé CDU se stane Annegret Krampová-Karrenbauerová. 

 

16:50

Výsledky druhého kola volby předsedy CDU budou známy v řádu minut, píše server Spiegelonline.

16:29

Kdo ve 2. kole uspěje, se těžko předvídá. Krampová-Karrenbauerová sice v prvním kole získala nejvíce hlasů, ale pozorovatelé vychází z toho, že většina voličů neúspěšného Spahna ve druhém kole podpoří Merze. Merz a Spahn jsou si totiž politicky velmi blízcí, podobně kritický názor mají i na řadu kroků kancléřky a dosavadní šéfky CDU Merkelové.

16:27

Procentuální vyjádření výsledků prvního kola volby předsedy CDU. Jisté je, že rozhodnou delegáti, kteří podpořili třetího v pořadí - ministra zdravotnictví Jense Spahna.

16:20

Připomínáme, že druhé kolo volby předsedy CDU se má odehrát vzápětí. Šéfem strany se stane kandidát, kterého podpoří absolutní většina delegátů sjezdu. V Hamburku se jich sešlo 1001 (dva delegáti v prvním kole nehlasovali).

16:17

Výsledky prvního kola volby šéfa německé CDU:

 • Annegret Krampová-Karrenbauerová: 450 hlasů
 • Friedrich Merz: 329 hlasů
 • Jens Spahn: 157 hlasů

 

16:15

V prvním kole volby nového předsedy CDU nebyl nikdo zvolen. Do druhého kola postupuje Annegret Krampová-Karrenbauerová a Friedrich Merz.

autoři: Zahraničí, ČTK | 7. 12. 2018 11:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama