Je rozhodnuto. Předsedkyní německé CDU se stala Krampová-Karrenbauerová

Živě
Osmnáct let vedla Angela Merkelová německou Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Dnes sjezd v Hamburku vybral její nástupkyni. Stranu povede Annegret Krampová-Karrenbauerová. Sjezd nejsilnější německé politické strany sledujeme online.
"Bylo mi ctí a potěšením." Dojata Merkelová se loučila na sjezdu CDU | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
21:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, loučíme se s Vámi z pražské redakce Aktuálně.cz, kde jsme sledovali v on-line přenosu volbu nového lídra německé CDU.

19:50

Křesťanští demokraté si dnes zvolili také pětici místopředsedů. Jsou jimi hesenský ministerský předseda Volker Bouffier, ministryně zemědělství Julia Klöcknerová, premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, ministr vnitra Bádenska-Württemberska Thomas Strobl a ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

19:39 Annegret Krampová Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová děkuje svým spolustraníkům za důvěru.

Volbu přijímám a děkuji za důvěru, vzkázala nová předsedkyně CDU Krampová-Karrenbauerová

Volbu přijímám a děkuji za důvěru, vzkázala nová předsedkyně CDU Krampová-Karrenbauerová
0:35
Volbu přijímám a děkuji za důvěru, vzkázala nová předsedkyně CDU Krampová-Karrenbauerová | Video: Reuters
19:09 Ikona - Logo Aktuálně.cz

I odborníci na německou politiku raději používají jen zkratku, která se už pro tuto političku vžila − AKK. Její jméno mnozí komolí, nyní je ale potřeba si ho zapamatovat. Annegret Krampová-Karrenbauerová, po pátečním sjezdu nová předsedkyně nejsilnější německé strany, tedy Křesťansko-demokratické unie (CDU).

18:01 Annegret Krampová Karrenbauerová

Očekává se, že by pod vedením Krampové-Karrenbauerové mohla pokračovat vláda velké koalice CDU/CSU a SPD a zemi by tak nehrozily předčasné volby.

17:56 Annegret Krampová Karrenbauerová

CDU by podle Krampové-Karrenbauerové měla být stranou, která spojuje různé názorové proudy, a nikoliv rozděluje. Na listopadové konferenci v Lübecku poznamenala, že není možné, aby CDU zcela ochromilo téma migrace. V čele křesťanských demokratů by se ráda soustředila především na výzvy digitalizace, vnitřní a sociální bezpečnosti nebo na vztahy uvnitř Evropské unie.

Foto: Reuters
17:50 Annegret Krampová Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová, které se přezdívá zkráceně AKK, od února 2018 zastávala post generální tajemnice CDU. Před tím byla od srpna 2011 ministerskou předsedkyní druhé nejméně lidnaté spolkové země Sárska. Do CDU vstoupila v roce 1981.

Mezi křesťanskými demokraty se těší velkému respektu. Zastává velmi podobné politické názory jako dosavadní šéfka strany, německá kancléřka Angela Merkelová. Svoje názory navíc Krampová-Karrenbauerová prosazuje stejným způsobem jako její předchůdkyně, tedy uvážlivě a pragmaticky.

Foto: Reuters
17:39

"Angela Merkelová se významně zapsala do německé i světové politiky. Její dlouholeté působení v čele CDU je třeba posuzovat v celkovém kontextu, ne pouze prostřednictvím její chybné imigrační politiky posledních let," uvedl mimo jiné na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

17:35

Volba AKK, tedy spojenkyně Angely Merkelové, naznačuje, že kancléřka vydrží v čele vlády do konce volebního období v roce 2021.

17:24

Komentátor týdeníku Ekonom David Klimeš k volbě nové šéfky CDU:

17:11 Annegret Krampová Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová pozvala za bouřlivého potlesku oba své rivaly společně na pódium. Jako symbolické gesto. Přejí si, aby strana nezůstala rozdělená. 

17:04 Annegret Krampová Karrenbauerová

Nově zvolená předsedkyně CDU poděkovala delegátům za důvěru. A soupeřům za férovou soutěž.

17:00

Krampová-Karrenbauerová získala 517 hlasů delegátů, ke zvolení jich bylo potřeba 500.

16:58

Je rozhodnuto. Předsedou německé CDU se stane Annegret Krampová-Karrenbauerová. 

 

16:50

Výsledky druhého kola volby předsedy CDU budou známy v řádu minut, píše server Spiegelonline.

16:29

Kdo ve 2. kole uspěje, se těžko předvídá. Krampová-Karrenbauerová sice v prvním kole získala nejvíce hlasů, ale pozorovatelé vychází z toho, že většina voličů neúspěšného Spahna ve druhém kole podpoří Merze. Merz a Spahn jsou si totiž politicky velmi blízcí, podobně kritický názor mají i na řadu kroků kancléřky a dosavadní šéfky CDU Merkelové.

16:27

Procentuální vyjádření výsledků prvního kola volby předsedy CDU. Jisté je, že rozhodnou delegáti, kteří podpořili třetího v pořadí - ministra zdravotnictví Jense Spahna.

16:20

Připomínáme, že druhé kolo volby předsedy CDU se má odehrát vzápětí. Šéfem strany se stane kandidát, kterého podpoří absolutní většina delegátů sjezdu. V Hamburku se jich sešlo 1001 (dva delegáti v prvním kole nehlasovali).

16:17

Výsledky prvního kola volby šéfa německé CDU:

 • Annegret Krampová-Karrenbauerová: 450 hlasů
 • Friedrich Merz: 329 hlasů
 • Jens Spahn: 157 hlasů

 

16:15

V prvním kole volby nového předsedy CDU nebyl nikdo zvolen. Do druhého kola postupuje Annegret Krampová-Karrenbauerová a Friedrich Merz.

15:56

Volební kabiny jsou přímo na stolech. Hlasování právě probíhá.

15:34

Podívejte se na záběry dojaté kancléřky Angely Merkelové:

"Bylo mi ctí a potěšením." Dojatá Merkelová se loučila na sjezdu CDU

1:06
"Bylo mi ctí a potěšením." Dojata Merkelová se loučila na sjezdu CDU | Video: Reuters
15:30 Jens Spahn, možný nástupce Angely Merkelové v čele CDU

Jako poslední mluvil Jens Spahn, který nepatří ve volbě mezi favority. Stranu by chtěl omladit. Všichni tři se vyslovili pro to, aby strana byla jednotná. Nyní se mohou delegáti kandidátů ptát, poté začne samotná volba.

"Nenecháme východ (Německa) populistům zleva ani zprava," uvedl Merz.

Jens Spahn.
Jens Spahn. | Foto: Reuters
15:17

Friedrich Merz vyzval CDU k boji proti populistické a protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD). K tomu je ale podle něj potřeba změnit strategii. Ovace ve stoje měla po své promluvě jak Annegret Krampová-Karrenbauerová, tak on.

Friedrich Merz.
Friedrich Merz. | Foto: Reuters
14:40 Annegret Krampová Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová v kandidátském projevu mluvila přes 20 minut. Straně přeje odvahu. "Nejsme politické smíšené zboží. Potřebujeme kompas," uvedla.

Annegret Krampová Karrenbauerová
Annegret Krampová Karrenbauerová | Foto: Olaf Kosinsky/Wikimedia Commons
14:34

Malá odbočka: Německý ministr zahraničí Heiko Maas prohlásil v Lisabonu, že Evropská unie v tuto chvíli nebude zpřísňovat sankce proti Rusku. Podle Maase neexistuje konsensus mezi členskými zeměmi EU v této otázce.

14:29 Annegret Krampová Karrenbauerová

"Děkujeme, Angelo," zahájila svůj projev Annegret Krampová-Karrenbauerová. Po ní dostane slovo protikandidáti Friedrich Merz a Jens Spahn. První kolo volby nového šéfa CDU by měla začít kolem čtvrté hodiny.

13:49

Když delegáti sjezdu tleskali Merkelové po projevu, někteří drželi v rukou cedule s nápisem Danke, Chefin (Děkujeme, šéfko).13:42 Annegret Krampová Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová prosazuje v zahraniční politice tvrdší přístup vůči Rusku než Angela Merkelová. Prohlásila před sjezdem v Hamburku, že Německo nemůže budovat plynovod Nord Stream 2 ve spolupráci s Ruskem bez ohledu na to, co dělá ruský prezident Vladimir Putin. Podobně se však vyjádřil i její protikandidát Merz.

13:27

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který se sjezdu CDU v Hamburku účastní, popisuje atmosféru události.

13:14

Emotivní závěr projevu Angely Merkelové.

13:10

Svůj projev před tisícovkou delegátů a více než 1500 hosty Merkelová zakončila slovy, že jednou přijde čas každého politika a teď je čas otevřít novou kapitolu. "Bylo mi velkou radostí, bylo mi ctí. Srdečné díky," řekla nakonec viditelně pohnutá politička.

Delegáti ji odměnili zhruba devítiminutovým potleskem ve stoje. Řada z nich třímala plakáty s textem: Děkujeme, šéfko. Na obrovské videostěně za pódiem pak v krátkém sestřihu CDU vzdala Merkelové hold ještě jednou. Poděkovala jí mimo jiné za lidskost, charakter, odvahu, humor či zvědavost, s jakými stranu vedla.

Jako dárek dostala politička, která je dlouhodobě považována za nejmocnější ženu na světě, taktovku slavného dirigenta Kenta Nagana, s níž loni vedl koncert při summitu G20 v Hamburku. "S velkou úctou pro Angelu Merkelovou, nejdůležitější dirigentku světové politiky," stojí ve věnování.

12:57

Na konci svého projevu bojovala Merkelová se slzami. "Bylo mi velkou ctí," řekla.

12:50

Z funkce předsedy či předsedkyně CDU to obvykle nebývá daleko k postu kancléře. I proto je dnešní volba - s ohledem na příští měsíce a roky - ostře sledovaná. Například místopředseda strany Armin Laschet, o kterém se spekulovalo také jako o možném kandidátovi na předsedu konzervativců, ale uvedl, že nevidí v dnešní volbě automaticky rozhodnutí o možném příštím kancléři.

12:22

Angela Merkelová: "Jsme jinou stranou než v roce 2000 - a to je dobře. Jsme stranou, která se dívá do budoucnosti."

12:07

Angela Merkelová v projevu potvrdila, že Annegret Krampová-Karrenbeuerová je "její" kandidátkou. Uvedla, že AKK, jak se sárské političce zkráceně přezdívá, dosáhla jako šéfka strany ve spolkové zemi Sársko skvělých volebních výsledků. CDU tam dostala přes 40 procent hlasů. Krampová-Karrenbauerová byla sárskou premiérkou. "Když společně bojujeme a jsme jednotní, dokážeme vyhrávat," uvedla Merkelová.

12:03 Friedrich Merz, možný nástupce Angely Merkelové v čele CDU

Friedrich Merz sleduje projev Angely Merkelové na sjezdu CDU. Merz se proti Merkelové v některých otázkách ostře vymezuje.

Foto: Reuters
11:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Videokomentář Martina Nováka: Pohled mnoha Čechů na imigrační politiku Angely Merkelové je ovlivněn různými mýty a fámami. S integrací cizinců na tom Německo není tak špatně, jak se to někdy může zdát ze zpravodajství českých médií, nebo komentářů na sociálních sítích.

Videokomentář: Nástupce Merkelové postoj k migraci nezmění

1:46
Komentář: Nástupce Merkelové postoj k migraci nezmění | Video: Martin Novák, František Grossmann
11:56 Annegret Krampová Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová na sjezdu strany. Patří spolu s Friedrichem Merzem mezi hlavní favority na post šéfa CDU.

Foto: Reuters
11:44

Německá kancléřka a odcházející předsedkyně CDU Angela Merkelová právě hovoří k delegátům sjezdu. V projevu se ohlížela za minulostí. Řekla, že před 18 lety, kdy straně začala šéfovat, nebyla jednoduchá doba. CDU byla tehdy zatížena skandálem okolo financování strany.

11:27

Jak je vidět na přiložené mapce, rozdělení hlasů delegátů podle jednotlivých spolkových zemí není rovnocenné.

11:22 Annegret Krampová Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová je před volbou mírným favoritem. Někteří němečtí analytici ale upozorňují, že rozložení sil mezi delegáty sjezdu nemusí být stejné, jako je ve členské základně CDU, nebo dokonce mezi voliči strany. Očekává se těsný souboj mezi Krampovou-Karrenbauerovou a Merzem.

11:15

Už samotná debata o nástupnictví stranu, které padaly preference, oživila. Trojice kandidátů objížděla regionální konference, představovala se, diskutovala.

Poslední průzkum preferencí pro stanici ARD ukazuje, že oproti minulému měsíci CDU/CSU posílila o čtyři procenta, tedy zhruba na 30 procent. Druzí jsou Zelení s 20 procenty, třetí koaliční sociální demokraté (SPD) se 14 procenty. Stejně je na tom i populistická a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

11:10

Průzkum listu Die Welt: 47 procent příznivců CDU chce za nástupkyni Merkelové Annegret Kramp-Karrenbauerovou.

11:09

Na místě je i český poslanec za KDU-ČSL Jan Bartošek.

11:02

Merkelová sklidila už na úvod sjezdu obří aplaus. "Máme toho dnes hodně před sebou," řekla při zahájení sjeudu. "Zdá se, že si chce svůj moment odcházení užít," píše reportér webu sueddeutsche.de.

Jaký je vůbec časový plán sjezdu?

 • V 11:30 se očekává projev odcházející předsedkyně strany Angely Merkelové.
 • Ve 14 hodin vystoupí s projevy trojice kandidátů na předsedu strany.
 • Výsledky prvního kola hlasování mají být známy kolem 16:00.
 • Pro zvolení předsedou CDU je potřeba nadpoloviční většina všech delegátů. Pokud se tak nestane v prvním kole, do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.
 • Volba je tajná.
10:55

Křesťansko-demokratická strana (CDU) je pozoruhodná stabilitou, co se týká svých předsedů. Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, od roku 1973 měla jen tři. Helmuta Kohla (1973 až 1998), Wolfganga Schäubleho (1998 až 2000) a Angelu Merkelovou (2000 - 2018). Nový předseda bude pravděpodobně nejpozději v roce 2021 i spolkovým kancléřem. Muselo by se stát něco velmi nečekaného, aby CDU znovu volby nevyhrála.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters
10:50

Křesťanští demokraté v posledních týdnech zažili kampaň, jakou desítky let nepamatují. O post předsedy CDU se totiž alespoň dva kandidáti ucházeli naposledy v roce 1971. 

Na předsedu CDU dnes kandidují:

 • Annegret Krampová-Karrenbauerová: Němci ji běžně nazývají jen AKK. Jako premiérka donedávna vedla spolkovou zemi Sársko, teď má na starosti řízení chodu CDU.
 • Friedrich Merz: Milionář, který má s Merkelovou nevyřízené účty. V roce 2002 ho vytlačila z postu předsedy poslaneckého klubu CDU, Merz následně odešel z politiky a dostal se do vysokých funkcí v byznysu.
 • Jens Spahn: Nynější ministr zdravotnictví. Jako předseda by dal větší důraz na témata, jako je vlastenectví nebo ochrana hranic.
10:46

Merkelová, která chce nadále zůstat kancléřkou, se na čele CDU rozhodla skončit po sérii volebních neúspěchů, k nimž patřily i loňské parlamentní volby, ve kterých CDU se sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) výrazně ztratila. Přišly i propady v Bavorsku a Hesensku. Právě po těchto volbách na konci října svůj krok oznámila.

10:42 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Německá CDU si dnes na svém sjezdu zvolí nového předsedu. Podívejte se, proč Angela Merkelová končí a kdo by ji mohl na čele CDU nahradit.

10:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, vítáme vás z redakce Aktuálně.cz, kde pro vás budeme sledovat sjezd křesťanských demokratů (CDU).

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2018 21:00
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy