…
Tímto náš online přenos z německých parlamentních voleb končí. Situaci v Německu budeme sledovat i nadále a budeme vás o ní pravidelně informovat. Děkujeme vám za pozornost.
Velkou podporu získala krajně pravicová AfD hlavně ve východních spolkových zemích. V Sasku u českých hranic dokonce zvítězila. Více si můžete přečíst v článku Martina Nováka.
Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis doufá, že nová německá vláda bude schopná vést dialog o reformě a prohloubení evropské měnové a hospodářské unie. Komise hodlá s vlastními návrhy v této oblasti přijít v prosinci.
Hlavní ekonomický analytik bruselského Střediska evropských politik (EPC) Fabian Zuleeg ale upozorňuje, že výsledek německých voleb může dohodu o změnách měnové unie ztížit. "FDP vedla aktivní kampaň proti vzniku rozpočtu eurozóny a proti průmyslové politice na unijní úrovni s tím, že by takový vývoj vedl k 'unii přesunů'," řekl Zuleeg.
O 12 letech Angely Merkelové na postu německé kancléřky si můžete přečíst v článku Martina Nováka.
Německé akcie zahájily dnešní obchodování mírným poklesem v reakci na značné ztráty koaličních stran a vzestup protiimigrační AfD. Akciový trh nicméně počáteční útlum brzy překonal a zamířil mírně vzhůru. Kolem desáté hodiny vykazoval hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX nárůst 0,15 procenta na 12 611 bodů.
Šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer dnes nakrátko otevřel debatu o tom, zda má jeho strana mít společnou frakci v parlamentu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.
Vedení CSU se ale podle německých médií nakonec jednoznačně postavilo za zachování společné frakce, kterou má s CDU od konce druhé světové války.
Zelení se nechali slyšet, že prioritou při koaličních vyjednáváních bude pro ně boj s klimatickými změnami. Během jednáních s kancléřkou Angelou Merkelovou budou tlačit na to, aby Německo naplnilo své závazky dané Pařížskou klimatickou dohodou.
Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové přišla ve volbách o množství hlasů, které jí vzala naopak krajně pravicová AfD.
"Podle našich analýz zhruba milion našich voličů přešel k AfD a my se budeme snažit tyto voliče získat zpět," řekla Merkelová na tiskové konferenci.
Merkelová by ráda jednala s celým spektrem německých stran. "Myslím, že všechny strany, které jsou schopny koaličního vyjednávání, by na sebe měly vzít tu odpovědnost," dodala.
Kancléřka Angela Merkelová nezavrhuje ještě spolupráci se sociálními demokraty (SPD), přestože ti podle svých slov míří do opozice.
"Budeme se snažit o dialog s FDP i SPD," řekla Merkelová na tiskové konferenci. Jednat chce i se Zelenými. Podle kancléřky je důležité, aby Německo mělo stabilní vládu.
Jednání o vládní koalici budou zřejmě velmi náročná. "Není na nás, abychom vytvořili jamajskou koalici za každou cenu," řekl v pondělí podle agentury Reuters místopředseda FDP Wolfgang Kubicki. Dodal, že FDP nepodepíše koaliční smlouvu, která neslíbí změnu ve směřování německé vlády.
Koalice CDU/CSU, FDP a Zelených, které se vzhledem ke stranickým barvám říká jamajská, je přitom jediná, která může v Bundestagu získat většinu. Sociální demokraté už ohlásili odchod do opozice a s radikální AfD nechce jít do koalice nikdo.
Gratulaci Angele Merkelové k vítězství ve volbách v pondělí zaslal i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Popřál jí mimo jiné jistou a šťastnou ruku při koaličních vyjednáváních. "Evropa víc než kdy jindy potřebuje stabilní německou vládu," napsal Juncker.
Gratulation Angela Merkel zu Ihrem Erfolg.Ihre langjährige Erfahrung ist für die Gestaltung unseres Kontinents von unschätzbarem Wert.#BTW17 pic.twitter.com/26WHonRTsU
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) September 25, 2017
Šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer zpochybnil společnou frakci s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) v Bundestagu. Podle německých médií hodlá na toto téma otevřít debatu. Společnou poslaneckou frakci přitom obě strany mají od konce druhé světové války.
Jde o jednu z reakcí na propad hlasů ve volbách, v nichž koalice CDU/CSU získala 33 procent hlasů - o osm procent méně než v minulých volbách v roce 2013.
Rozhádaná pravice. Vnitřní spory trápí AfD už delší dobu. Neshody prozatím vyvrcholily na pondělní povolební tiskové konferenci, kde Petryová, která na rozdíl od volebních lídrů strany Gaulanda a Weidelové ve volbách získala přímý mandát, přečetla krátké prohlášení a pak odešla.
First day, first signs of disintegration. Head of far-right #AfD @FraukePetry refuses to join parlimanetary group: "Too anarchistic". #BTW17 pic.twitter.com/GHSDqiBVVW
— DW | Politics (@dw_politics) September 25, 2017
Shrnutí nejdůležitějších událostí kolem německých voleb:
"Špatný výsledek CDU a CSU konzervativní unií těžce otřese, protože Angele Merkelové k další vládě zůstává jen spojenectví se Zelenými a FDP," píše list Westfälische Nachrichten.
Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že sestavení vlády nebude především kvůli rozdílům mezi CSU a Zelenými vůbec jednoduché.
Neúspěch dosavadních vládních stran je podle řady médií důsledkem posledních let, kdy v zemi vládla velká koalice CDU/CSU a SPD.
"Zatímco konzervativní unie přes značné ztráty dopadla stále ještě úctyhodně, nabízí se u SPD po nedělním výsledku stejně jako po předchozích dvou volbách otázka, jak to, že strana i s váženým kandidátem dopadla tak špatně," táže se Stuttgarter Zeitung. Podle něj by sociálním demokratům prospěl čas v opozici.
"Vstup AfD jako třetí nejsilnější strany do Spolkového sněmu je historický krok zpět pro německou společnost: hořký pro demokratickou kulturu. Je to úder vůči prvnímu článku ústavy, který chrání důstojnost všech lidí i uprchlíků," napsal list Süddeutsche Zeitung. Naráží tak na tvrdý postoj AfD vůči běžencům.
Podle deníku Frankfurter Rundschau hrozí, že v Bundestagu budou mít prostor národovecká agenda a paranoidní spiklenecké teorie. "Tahle demokracie teď potřebuje naši vášeň, naši upřímnost, nekompromisní odpor proti jedu zprava," píše list.
Jak komentuje volby německý tisk? Píše o hořkém výsledku, historickém kroku zpět a také o nebezpečí pro parlament a o nutnosti ochrany demokracie.
Velkou část komentářů věnuje protiimigrační a protiislámské AfD, která skončila třetí. Zabývá se i výrazným propadem vládních stran konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD).
Frauke Petryová na svém facebookovém účtu zveřejnila vysvětlení, proč nechce být součástí parlamentní frakce AfD.
Distancuje se v něm od radikálních postojů mimo linii vytyčenou stranickým programem. Podle ní strana ztratila svou pozici ve středu německé společnosti, která je ale nezbytná, aby AfD mohla v budoucnu převzít vládu v zemi.