Online: Na palubě airbusu EgyptAir byl před zřícením detekován kouř, vyplývá z letových údajů

Živě
Pátrání po egyptském airbusu, který zmizel ve čtvrtek ve Středozemním moři, pokračuje. Egyptská armáda v pátek dopoledne oznámila, že zhruba 290 kilometrů od pobřeží našla trosky letadla a věci pasažérů. Na palubě stroje společnosti EgyptAir, mířícího z Paříže do Káhiry, bylo 66 lidí. Spekuluje se o tom, že mohlo jít o teroristický útok.
Zmizelý let MS804
Zmizelý let MS804 | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Pátrání po airbusu EgyptAir:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:40

Letové údaje ukazují, že na palubě letadla společnosti Egyptair byl krátce před jeho zřícením detekován kouř. Informovala o tom televize CNN, která k těmto údajům získala přístup prostřednictvím svého egyptského zdroje. Nejmenovaný představitel Spojených států nicméně podle agentury Reuters tuto informaci označil za nepotvrzenou zvěst.

Letoun EgyptAir na letišti Charlese de Gaulla v Paříži
Letoun EgyptAir na letišti Charlese de Gaulla v Paříži | Foto: Reuters
18:45

Francie vyslala do oblasti ze svého přístavu Toulon loď s radarovým sonarem, která má především hledat obě černé skříňky airbusu. Dorazí na místo nejdříve za dva až tři dny. Zatím není po skříňkách, které by měly samy dlouhodobě vysílat vlastní signál, ani stopy. Moře je v oblasti hluboké až 3000 metrů a bude tedy ještě trvat, než se případně lokalizované skříňky vyzvednou pomocí speciálních ponorek.

17:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Pokud se nějaká organizace přihlásí k atentátu, obvykle tomu předchází aktivita a komentáře jejích stoupenců a členů na sociálních sítích. V případě zříceného egyptského letadla tomu tak není," uvádí expertka na džihádistická média a účty na sociálních sítích Mina Al-Lamiová. Co tedy mluví pro variantu, že za pádem airbusu EgyptAir jsou teroristé? Více v článku Martina Nováka.

17:07

Televizní stanice BBC přišla s novou informací. Zřícené letadlo společnosti EgyptAir již v roce 2013 muselo nouzově přistát v Káhiře.

Na cestě z Káhiry do Istanbulu 25. června 2013 se letounu začal přehřívat jeden z motorů. Pilot se proto rozhodl otočit směr a vrátit se zpět do Káhiry. Podle oficiální zprávy byla závada na motoru nalezena a opravena.

16:49

Aerolinky EgyptAir oznámily, že v moři byly nalezeny další části letadla, zavazadla a lidské ostatky, píše agentura AP.

16:16

Na seznamu cestujících nebyl nikdo, koho by tajné služby podezíraly z napojení na teroristy.

S odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj to uvedla britská televize ITV. Seznam potenciálních radikálů často používají jak Evropané, tak Američané.

15:38

Některé rodiny egyptských cestujících z MS804 uspořádaly symbolické pohřby svých blízkých, hlásí z Káhiry blízkovýchodní zpravodajka BBC.

"Podle zdejších zvyklostí musejí mrtvé pohřbít co nejdříve," vysvětlila obřady s prázdnými rakvemi. Pozůstalí jsou podle ní v obtížné situaci, protože nevědí, zda se těla příbuzných podaří někdy najít.

15:23

Jak hluboké je moře v místech, kam podle předpokladů spadl egyptský airbus? Podívejte se na mapu.

14:38

Evropská vesmírná agentura (ESA) zveřenila satelitní snímek, na němž podle ní může být zachycena olejová skvrna z egyptského airbusu.

14:30

Egyptské vyšetřovatele povede podle reportérky Sky News Ajmán Mukadím.

Pro zajímavost - na starosti měl i loňské letecké neštěstí nad Sinajským poloostrovem. V troskách letounu ruské společnosti Mertojet tehdy přišlo o život 224 lidí. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

14:21

Přepážka společnosti EgyptAir na letišti v Paříži byla evakuována, a to kvůli nálezu "podezřelého balíčku" v přilehlé restauraci.

14:14

Pátrání po vraku letounu bude zřejmě velmi obtížné, ale musí proběhnout rychle.

"Myslím, že (lidé) předpokládají, že jde o mělké vody, ale není tomu tak. Tato část Středozemního moře je ve skutečnosti poměrně hluboká," řekl BBC oceánograf Simon Boxall.

Mořské dno, často až v tříkilometrové hloubce, tam navíc podle něj připomíná spíše Alpy než planinu.

13:56  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecký ministr obrany Panos Kammenos prohlásil, že letouny, které pročesávají Středozemní moře, zaznamenaly ve vodě i více předmětů. "Zatím ale nemáme potvrzeno, že jde o věci z letadla."

13:45

Vizualizace posledních okamžiků letu MS804.

13:26

Egyptský viceprezident prohlásil, že místo, kde byly objeveny trosky, se shoduje s tím, kde byl letoun naposledy zachycen radary. O příčinách pádu ale odmítl spekulovat.

13:02

Náhlé změny směru, které u airbusu zaznamenaly radary krátce před jeho zmizením, naznačují, že šlo spíše o lidskou chybu než výbuch bomby.

Myslí si to alespoň Mike Vivian, bývalý šéf operací britského úřadu pro civilní letectví.

12:42  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecký ministr obrany Panos Kamenos na tiskové konferenci upřesnil, že v moři byla nalezena dvě sedadla z letadla, kufr a lidská paže.

12:38

Jednapadesátiletý fotograf Pascal Hess byl jedním z pasažérů letu MS804, píše BBC. Z Paříže do Káhiry málem neodletěl, protože ztratil cestovní pas. Ten byl posléze nalezen na ulici v Evreux, kde žil.

12:21

S hledáním trosek airbusu pomáhá i britské námořnictvo.

12:04

Podívejte se na záběry z pátrání po airbusu:

YouTube: Záběry z pátrání

12:01

Trosky letounu budou zkoumat vyšetřovatelé z Egypta, Francie a Velké Británie. Oznámil to šéf egyptského vyšetřovacího týmu Ajmán Mukadím. Podle něj se připojí i experti z Airbusu.

11:44

Řecké ministerstvo obrany potvrdilo nález těl, částí letadel a zavazadla zhruba osm kilometrů od místa, kde letoun zmizel z radarů.

11:35

Pokud se na místě najdou ostatky cestujících, budou pravděpodobně převezeny do Alexandrie nebo Káhiry, tweetuje reportér britského Telegraphu Raf Sanchez.

11:30

Rodinám obětí už kondoloval egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Mezi pasažéry bylo 30 Egypťanů, 15 Francouzů i občané dalších zemí.

Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu
Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu | Foto: Reuters
11:26

Prohlášení armády a aerolinek k objevu trosek a osobních věcí cestujících. EgyptAir už kondolovaly pozůstalým.

11:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Právě černé skříňky by měly osvětlit poslední okamžiky před zmizením letounu. Jak fungují? Podívejte se do grafiky.

11:22

Zatím se neobjevují žádné zprávy o možných přeživších. Kromě nich se nyní pátrači zaměří na nalezení letových zapisovačů, takzvaných černých skříněk.

11:17

O nálezu informuje i EgyptAir.

11:01

K objevu došlo zhruba 290 kilometrů od egyptské Alexandrie.

Úřady už po zmizení letounu informovaly, že stroj ztratily z radarů zhruba 280 kilometrů od pobřeží.

11:00

Egyptská armáda tvrdí, že našla v moři trosky a zřejmě zavazadla cestujících.

10:58

Americká CNN připomíná, že pasažéři z letadla by mohli v moři přežít 20 až 40 hodin. Stroj zmizel z radarů ve čtvrtek kolem 2:30 SELČ.

10:54

Aerolinky oficiálně zveřejnily jména dvou pilotů zmizelého letadla. Byli jimi Muhammad Šukajr a Muhammad Assím.

Oba byli zkušení, Šukajr měl nalétáno přes 6000 hodin, kopilot bezmála 2800.

10:50

Společnost EgyptAir změnila své logo na sociálních sítích na černobílé.

10:46

Kromě spekulací se množí i konspirační teorie.

Bývalý egyptský generál prohlásil v televizi, že letoun šel k zemi poté, co ho zasáhla elektromagnetická zbraň americké výroby.

10:38

Mezi pasažéry letu MS804 byl podle médií i Brit Richard Osman, otec dvou dětí.

Seznam cestujících zatím nebyl oficiálně zveřejněn.

10:19

Náměstek francouzského ministerstva dopravy Alain Vidalies v rozhlasové stanici France-Info radio upozornil, že žádná z teorií zatím nemá při vyšetřování přednost.

10:09  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká letadla prohledávají oblast vzdálenou necelých 400 kilometrů jižně od ostrova Karpathos a 200 kilometrů severně od egyptského pobřeží.

Na místě jsou i řecké a egyptské lodě. Záchranným týmům ale zřejmě během dneška bude práci komplikovat počasí, protože podle meteorologů bude v oblasti pršet a foukat silný vítr.

10:04

Kolem egyptského airbusu se rojí čím dál více spekulací. Čínská televize CCTV zveřejnila video, kde podle ní může být letoun krátce před svým zmizením. Autenticitu záběrů nelze ověřit, nicméně někteří svědci ve čtvrtek vypověděli, že spatřili na nebi ohnivou kouli.

9:52

Francouzský Le Parisien v infografice shrnuje to, co se zatím ví o zmizení airbusu.

9:47

Do pátrání po černých skříňkách byly nasazeny i takzvané "ping lokátory", které dokážou zachytit signál ze zapisovačů.

9:25

Francouzští policisté vyslýchají kolegy, kteří ve středu večer hlídkovali na pařížském letišti Charlese de Gaulla, odkud vzlétl airbus linky MS804. "Jsme teprve na začátku," řekl nejmenovaný zdroj agentuře Reuters.

Letoun EgyptAir na letišti Charlese de Gaulla v Paříži
Letoun EgyptAir na letišti Charlese de Gaulla v Paříži | Foto: Reuters
9:19

Kvůli zmizení letu MS804 zpřísňují bezpečnostní opatření letiště po celém světě.

9:14

Na facebookovém profilu Muhammada Šukajra, pilota zmizelého airbusu, lidé vyjadřují soustrast pozůstalým.

9:07

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault je stále zdrženlivý, pokud jde o možné příčiny čtvrtečního zmizení airbusu EgyptAir.

"Stále prověřujeme všechny možnosti, ale zatím žádnou neupřednostňujeme, protože nemáme vůbec žádné náznaky o příčinách," řekl v rozhovoru pro francouzskou televizi.

Reagoval tak na prohlášení egyptských úřadů, že příčinou neštěstý byl pravděpodobně teroristický útok.

07:21

Takto vypadá titulní strana dnešního vydání francouzského deníku Libération.

06:54

Zmizení egyptského letounu se stalo i součástí předvolební prezidentské kampaně v USA.

Událost zmínila demokratická kandidátka Hillary Clintonová v nezvykle tvrdém útoku proti republikánskému soupeři Donaldu Trumpovi, když o něm řekla, že je pro prezidentský úřad nekvalifikovaný.

Údajný pád letounu Clintonová zmínila jako příklad Trumpových nedostatečných schopností sjednotit americké spojence v reakci na světové hrozby.

06:36

Časová osa linky MS804.

06:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Možných příčin pádu může být až padesát, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední letecký expert Ladislav Keller.

06:16

Americké ministerstvo obrany prozatím nemá žádné informace, které by poukazovaly na výbuch na palubě airbusu, informovala agentura DPA.

Podle Pentagonu sice důkazy dosud nejsou, zatím je ale příliš brzy na vyloučení nějaké příčiny. Nejmenovaný představitel ministerstva obrany USA také uvedl, že citlivý systém satelitů snímajících infračervené spektrum žádný výbuch v místě letu stroje nezaznamenal. Několik expertů včetně šéfa ruské tajné služby nevylučuje teroristický útok.

06:10

Nejprve krátké shrnutí včerejších událostí:

- Letadlo Airbus A320 linky MS804 egyptské společnosti EgyptAir zmizelo z radarů ve čtvrtek asi o půl třetí ráno (SELČ), chvíli poté, co vstoupilo do egyptského vzdušného prostoru. Mířilo z Paříže do Káhiry.

- Na palubě letadla bylo 56 cestujících a deset členů posádky. Z toho bylo 30 Egypťanů a 15 Francouzů.

- Krátce před svým zmizením se letadlo několikrát prudce vychýlilo z kurzu a kleslo asi o 6700 metrů.

- Letadlo zmizelo během své páté cesty v rámci jednoho dne. Kapitán měl nalétáno 6275 hodin.

- Po letounu pátrají letadla i lodě z několika států.

- Nedaleko řeckého ostrova Karpathos byly nalezeny trosky, údajně zjevné části letadla včetně záchranných vest a materiálu z umělé hmoty. Řečtí vyšetřovatelé později uvedli, že podle dosavadního šetření nepocházejí z pohřešovaného letadla.

- Představitelé Francie i Egypta potvrdili, že je namístě uvažovat i o teroristickém útoku. Vyloučeny ale nemohou být ani další možnosti, například technická závada nebo neočekávaná událost v kokpitu. Počasí bylo v době zmizení bezproblémové.

06:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme pátrání po airbusu společnosti EgyptAir.

Michal Žák Kateřina Vítková Zuzana Kleknerová Simona Fendrychová Reuters Michal Žák, Kateřina Vítková, Zuzana Kleknerová, Simona Fendrychová, Reuters
Aktualizováno 20. 5. 2016 23:57
 

Právě se děje

Další zprávy